header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Prohlášení UR KSM k novému diktátu EU vůči řeckému lidu

V reakci na poslední vývoj v Řecku, uskutečněné referendum o podmínkách splácení kapitalistického dluhu a přijetí ještě tvrdších útoků na podmínky lidu než požadovala původně EU, prohlašuje Ústřední rada KSM:

Je známo, že referendum, které proběhlo 5. července v Řecku, nastolilo falešné dilema, protože návrh vlády vedené tak zvaně levicovou stranou Syriza se téměř nelišil od požadavků tzv. Trojky (MMF, EU a ECB). Přes tento charakter falešného dilematu, nebyl rozhodný výsledek hlasování lidu proti ožebračujícím opatřením (61% hlasujících pro "NE") respektován ani Evropskou unií ani řeckou vládou vedenou předsedou Syrizy Tsiprasem. Byly přijaty ještě přísnější podmínky, čímž byla pošlapána suverenita lidu. Důsledkem vládního rozhodnutí je další privatizace, rozprodej národního bohatství pod cenou, například přístavů, průmyslu stavby lodí a podobně, omezení sociálních práv a další ožebračování řeckého lidu, aby byla obnovena ziskovost kapitálu.

 

Poslední týdny ukázaly pravou podstatu Evropské unie jako nástroje diktátu monopolního velkokapitálu nad národy a vyvrátily poslední iluze o demokracii v Evropské unii. Tento diktát osvětluje postavení, v němž jsou evropské země, jako je Řecko, tedy protektorátem Evropské unie.

Po té, co se Syriza zdánlivě tvrdým vyjednáváním a svoláním referenda o svém návrhu snažila vyvolat iluze v lidu, že najde řešení uvnitř EU a bez zpochybnění kapitalistického vykořisťování, vláda Syrizy kapitulovala. Tím odzbrojila řecký lid v dalším zápase a konala v nejlepším zájmu velkokapitálu. Tato zrada je obecněji odrazem politiky stran takzvané "nové levice" nebo "vládní levice", které jsou sdruženy v Straně evropské levice. Tento vývoj potvrdil hodnocení, které dlouhodobě zaujímá vůči Syrize a Straně evropské levice Komunistická strana Řecka.

Vyjadřujeme solidaritu s řeckými komunisty, bratrskou Komunistickou mládeží Řecka, Komunistickou stranou Řecka, odborovým hnutím PAME v jejich zápase proti kapitalistickému vykořisťování, za socialistickou budoucnost Řecka, za vyvázání se z imperialistických paktů EU a NATO.


V Praze, dne 18. července 2015


články z webu KSM k tématu vývoje v Řecku v posledních dnech:

Komunistická strana Irska: Prohlášení o pokusech potlačit řeckou dělnickou třídu

EU jaká byla vždy

KKE: NE novému "levicovému" memorandu

Zrada (plánovaná?) řeckých pracujících a záměrná rána Komunistické straně Řecka 

Referendum 5. července a postoj Komunistické strany Řecka (KKE)

 

 

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .