header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

KSČM protestuje proti omezování svobody projevu

Jako doplnění textů solidarity proti perzekuci ze zahraničí a z ČR, doplňujeme stanovisko KSČM.

KSČM vyjadřuje obavy z ohrožení vědeckého bádání a omezení svobody projevu. Naše vážné znepokojení směřuje především ke společenskovědním oborům, kde stát stále častěji uplatňuje různé formy zásahů a regulace, včetně represe, a dokonce kriminalizace nositelů názorů, které nejsou v souladu s oficiální politikou. Zejména výklad dějin není, podle našeho mínění, podrobován objektivnímu zkoumání běžnými vědeckými metodami, ale je stále více tendenčně podřizován politickým zájmům a potřebám vládnoucích struktur.

Číst dál...

24.1., Brno: Beseda o kubánské brigádě solidarity

Brněnská pobočka Společnosti česko-kubánského přátelství Lázara Cruze srdečně zve na diskusní besedu na téma: "Kuba očima účastníka brigády solidarity"

24. ledna 2023 od 16:00

Křenová 67, Brno

Marx XXI: Ne kriminalizaci historického bádání v EU!

Zveřejňujeme text protestu redakce italského komunistického magazinu Marx XXI proti kriminalizaci skupiny diskutujících, včetně komunistického politika Josefa Skály, se zdůvodněním diskuze nad otázkami ohledně vraždy polských důstojníků během druhé světové války a diskuze nad interpretací, kterou šířil nacistický ideolog Goebbels. I Komunistický svaz mládeže čelil mimo jiným útokům i této zámince v podobě zveřejňování textů o minulosti, viz Prohlášení KSM k novému pokusu o kriminalizaci mladých komunistů, a k protestu se připojujeme.

Ne kriminalizaci historického bádání v EU! Solidarita s Josefem Skálou a českými intelektuály obviněnými za zpochybňování viníků katyňského masakru!
Andrea Catone, editor magazinu “MarxVentuno” (Italie)

Historie u soudu. 1. února proběhne v Praze soudní proces s Josefem Skálou a českými intelektuály, kteří byli obviněni ze vznášení pochybností o vinících katyňského masakru.

31. října 2022 samosoudce Obvodního soudu pro Prahu 7 Tomáš Hübner vydal příkaz na tři osoby - známého marxistického intelektuála a bývalého místopředsedu Komunistické strany Čech a Moravy (KSČM) Josefa Skálu spolu s Vladimírem Kapalem a Jurajem Václavíkem, k 8 měsícům odnětí svobody, podle článku 405 trestního zákoníku České republiky za zpochybnění verze, která přisuzuje katyňský masakr (zabití tisíců polských válečných zajatců na území SSSR obsazeném wehrmachtem v létě 1941) sovětskému vedení.

Číst dál...

13.12: přednáška "55. výročí násilné smrti Che Guevary" v Brně

 

Společnost česko-kubánského přátelství Lázara Cruze Brno Vás srdečně zve na přednášku na téma:

55. výročí násilní smrti Che Guevary

13.12. 2022 od 16:00, Křenová 67 Brno

Jaromír Vašek: Jak jsem nebyl mezinárodním pozorovatelem

Zveřejňujeme stanovisko, které napsal novinář Jaromír Vašek, předseda Společnosti přátel Donbasu jako reakci na útoky proti své osobě, které se objevily po uveřejnění nepravdivých skutečností o statusu jeho přítomnosti na Donbasu (např. zde). Jaromír Vašek se vždy angažuje na straně lidí Donbasu, zejména těch, co se nemohou bránit – dětí. Uspořádal před dvěma lety návštěvu nadaných dětí pěveckého souboru Eťud-Tais z Alčevska v ČR. Pomáhal školám v LLR s vybavením. Na Luganské univerzitě pomáhal otvírat České kulturní centrum Julia Fučíka s překlady českých knih. Několik let přinášel nezávislé informace o životu v republikách, které čelily útokům i bombardování ze strany ukrajinské armády a vojenských jednotek (včetně neonacistických). Tyto útoky si vyžádaly četné životy i mezi dětmi. Tento rok jako jediný informoval (mimojiné v týdeníku Naše pravda) o událostech a těžkém životě v Luganské i Doněcké lidové republiky v době, kdy válka vyeskalovala a zapojila se do ní Ruská federace, stejně jako svou výzbrojí a další podporou země NATO včetně ČR. Nyní měl možnost jako novinář navštívit pořádané referendum na Donbase a dělal svou novinářskou práci. Dnes čelí za tuto činnost pomluvám, v médiích se spekuluje o stíhání a jsou mu zasílány anonymní výhružky.

Číst dál...

18.10.: Beseda "60. výročí karibské krize"

Společnost česko-kubánského přátelství Lázara Cruze Brno srdečně zve na diskuzní setkání na téma

60. výročí karibské krize

18.10.2022 v 16:00 v Brně, Křenkova 67

17. 9.: demonstrace Společně proti vládě

Demonstrace „Společně proti vládě“ se uskuteční v sobotu 17. září od 14:00 v Praze na Václavském náměstí.

13.9. Brno: Rum kavárně nesvědčí

Společnost česko-kubánského přátelství Lázara Cruze Brno srdečně zve na diskuzní setkání na téma

Rum kavárně nesvědčí

polemika nad vydanou knihou „Třešně v rumu“.

Beseda za účasti velvyslance Kubánské republiky pana Danila Francisca Mederose

Kdy: 13. 9. 2022 v 16:00
Kde: Křenová 67, Brno

K protestu na Václavském náměstí

V sobotu 3. září se na Václavském náměstí uskutečnil protest proti vládní politice „Česko na prvním místě“. Údaje o počtu účastníků se různí, ale přidržme se zřejmě podhodnoceného údaje policie, která informovala o počtu 70 tisíc běžných, z velké části neorganizovaných a rozhořčených lidí. Není to největší protest za 30 let vůbec, ale pokud vezmeme v úvahu, že neměl podporu alespoň části vládnoucí třídy a buržoazních médií (na rozdíl třeba od akcí Milionu chvilek), že v ČR není ve zvyku chodit protestovat do ulic, že tedy za každým účastníkem je další násobný počet pasivních podporovatelů, jedná se o nový fenomén, který podle zmatených reakcí překvapil i představitele vládnoucí třídy této země. Bez ohledu na skutečnost, že politické subjekty zaštiťující protest, rozhodně nereprezentují politiku bezprostředně spojenou se zájmy pracující třídy – jde přesto o fenomén třídní a pokrok třídního uvědomění. Důsledky kapitalismu – krize a válka – doteď jen pozvolné, latentní a cudně skryté před pohledy očí někde daleko nebo hluboko, přehlušené mediálním a politickým humbukem; tyto důsledky najednou vyhřezly a dopadly na životy široké masy lidí.

Číst dál...

Nákup F-35 – myslíte to vážně?

Vláda premiéra Petra Fialy a ministryně obrany Černochové ve svém zbrojařském vytržení rozhodla o nákupu amerického  letounu Lockheed Martin F-35 Lightning II. Nic jim nevadí na tom, že jde o variantu drahou s extrémně náročnou údržbou, že jde o stroj vysoce poruchový, má neobvykle často nehody (jako na fotografii utopení v jihočínském moři) a nedávno byl znovu uzemněný kvůli vystřelovacím sedačkám. Nic jim nevadí na tom, že my všichni zažíváme zdražování všeho, počínaje teplem, energiemi, že krize povede rychle k zbídačení pracujících a že vláda v zájmu dobrodružství amerického impéria přivádí republiku na práh katastrofy. Hlavní je, že americký vojensko-průmyslový komplex může sanovat své zisky na náš úkor, na úkor daní a zadlužení nás všech, na úkor práce. Nákup letounů následuje ten samý příběh jako byl boj o 5G sítě, léky a očkovací látky, jaderné bloky, paliva a suroviny. Závislost musí být úplná.

Na dokreslení uvádíme výňatky z novoročních zpráv amerického novináře Conna Halinnana „Myslíte to vážně“ na serveru Dispatches From The Edge (Zprávy na hraně), kde formou udílení cen vtipně shrnuje největší absurdity kapitalismu za předchozí rok. Projekt letounu F-35 a nenasytného zbrojařského monopolu Lockheed Martin v těchto zprávách měl po deset let pevné místo, a to zcela zaslouženě.

Číst dál...

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .