header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Nejpokrytečtější, mediálně nejintenzivnější válka všech dob

Prezident a první dáma Ukrajiny zapózovali k romantickému focení s časopisem Vogue, kde prezident Volodymyr Zelenský básnicky vypráví o své lásce k milované ženě.

Vím, co si teď říkáte: jak si Zelenský dělá čas na focení pro Vogue uprostřed svého nabitého programu vystoupení k veřejnosti pro další významné západní instituce?

Nakonec je to ten samý Volodymyr Zelenský, který byl tak zaneprázdněn tím, že dělal videovystoupení na předávání cen Grammy, na filmovém festivalu v Cannes, na Světovém ekonomickém fóru a pravděpodobně také na skupině Bilderberg a měl setkání s celebritami jako Ben Stiller, Sean Penn a Bono a the Edge z U2. Je to tak rušné turné vystoupení pro veřejnost, jaké by asi mohl mít, aniž by vedl diskuzi o strategickém významu dalekonosného dělostřelectva s Elmem na Sesame Street (Elmo - červená plyšová příšerka, uvádějící televizní pořady pro nejmenší na kanálu HBO; pozn. Překl.).

No jo, a neděje se taky na Ukrajině nějaká válka nebo tak něco? Člověk by řekl, že s tím bude mít asi taky dost práce.

Číst dál...

Pepe Escobar: Mocenská trojka porazila Bidena v západní Asii

Poznámka KSM: Výrazný antiimperialistický novinář přinesl svůj rozbor posledního jednání v Teheránu mezi Íránem, Ruskou federací a Tureckem. Vzhledem k tomu, že ve svém propagandistickém a proválečném zaujetí česká média přináší zcela deformovaný obraz o světě mimo úzký atlantický obzor, dáváme prostor tomuto pohledu na jednání, kterého se ovšem účastní i jeden z členů NATO. Nová spojenectví mohou přinést i nové konflikty, ale hodí se tyto názory znát i vzhledem k tomu, že ČR bude v následujících dnech hostit "Konferenci svobodných národů Ruska" čímž kopíruje až mrazivě přesně protektorátní vzory. V roce 1944 totiž hostila Praha nacisty podporovaný "Komitet pro osvobození národů Ruska" (KONR - pod vedením zrádného Vlasova), z které vzešel nechvalně známý "Pražský manifest" a kolaborantská armáda, podílející se na nacistických válečných zločinech.

 

Prezidenti Ruska, Íránu a Turecka se sešli, aby projednali kritické otázky týkající se západní Asie, přičemž klíčovým bodem jednání byla nezákonná americká okupace Sýrie.

Teheránský summit sjednocující Írán-Rusko-Turecko byl fascinující záležitostí hned v několika ohledech. Zdánlivě o mírovém procesu v Sýrii, který byl zahájen v Astaně v roce 2017, ale společné prohlášení na summitu však náležitě poznamenalo, že Írán, Rusko a Turecko budou pokračovat ve „spolupráci na likvidaci teroristů“ v Sýrii a „nebudou přijímat nová fakta o Sýrii ve jménu porážky terorismu." Jde tedy o hromadné odmítnutí výjimečné unipolarity „války proti teroru“, která kdysi ovládala západní Asii.

Číst dál...

New Eastern Outlook: Pokrytectví západního světa k Ukrajině nezná hranic

Před několika dny vtrhla ruská vojska na Ukrajinu. Pohyb ruských vojsk daleko přesáhl stažení ukrajinských sil z oblasti Donbasu, kterou okupovaly a napadaly posledních osm let. Rozruch ze strany západních států byl stejně předvídatelný jako pokrytecký. V roce 2014 se uskutečnil puč podporovaný Američany proti zákonně zvolené a legitimní vládě Ukrajiny. Tehdejší ticho nad tímto nehorázně nedemokratickým krokem západních států bylo ohromující.

Číst dál...

Vyjádření předsedy strany Moravané k situaci na Ukrajině

Přinášíme názor představitele strany „Moravané“, který zasazuje vývoj na Ukrajině do širšího kontextu. Jedná se o pohled, který je v České republice, byť není formálně účastníkem konfliktu, aktivně cenzurován a potlačován. To je nebezpečné, protože zároveň v ČR dochází k omezování občanských práv, vyvolávání národnostní nesnášenlivosti, rehabilitaci fašismu a co víc, pokusy vtáhnout zemi do války. Postoj KSM k situaci v ČR naleznete zde http://ksm.cz/4825

Číst dál...

Výsledky roku 2021

Jak se ze tří neúspěchů Západu stala tři vítězství Ruska

Pojem „černá labuť“ je ve filozofickém a obecně přijímaném smyslu dešifrován jako označení nějaké nejen zcela nečekané, ale v zásadě nepředvídatelné události, která může vážně napravit, nebo dokonce radikálně změnit stávající řád věcí, ne-li lidské dějiny, jako takové. Zároveň jsou tím zpravidla míněny některé negativní jevy, (no, samozřejmě - vždyť černá barva tradičně vyvolává právě takové asociace) i když zpočátku takový význam v tomto konceptu nebyl. V dávných dobách, kde je zakořeněn termín „černá labuť“, takový pták symbolizoval nikoli zlo nebo neštěstí, ale výjimečnou, neuvěřitelnou vzácnost. Rok 2021 se nesl ve znamení řady událostí, které se na první pohled nemusí zdát osudové, ale které velmi výrazně změnily ekonomické, vojensko-strategické a geopolitické uspořádání, která na planetě dlouho panovala. Většinou byly nějak propojené. Některé z nich opravdu všechny překvapily a šokovaly, jiné byly docela „předvídatelné“, ale přinesly nečekané výsledky a ovoce. Pojďme se bavit o třech hlavních „černých labutích“ roku 2021, které Rusku rozhodně prospěly.

Číst dál...

Celosvětový „majdan“

Strategie „Západu“ – spojit Rusko, Bělorusko a Ukrajinu permanentním konfliktem

Existence státu ve východní Evropě, který se ještě nedostal pod vliv kolektivního Západu, a co víc, je v úzké vojensko-ekonomické, politické a kulturní interakci s Ruskem, samozřejmě nemohla jen podráždit Západní „partnery." Řeč je samozřejmě o bratrském Bělorusku. V letech 2013–2014 Západ, poprvé po skončení Velké vlastenecké války nepřímou formou vpadl na území zahrnuté do zóny strategických zájmů Moskvy, osídlené převážně slovanským obyvatelstvem, a provedl převrat na Ukrajině. Stratégové Washingtonu a jeho satelitů se tím přirozeně nemohli zastavit, protože chtěli všemi prostředky vytvořit souvislou rusofobní frontu od Černého po Baltské moře na západních hranicích Ruské federace. V tomto schématu byla jedinou zemí, která si stále zachovávala část své suverenity, Běloruská republika. K jejímu odtržení od Ruska po vzoru Ukrajiny bylo zapotřebí tvrdších akcí než obvykle. Prezidentské volby v Bělorusku 9. srpna 2020 proto představovaly ideální okamžik pro pokus svrhnout současného běloruského vůdce a zároveň zabránit další integraci Ruska a Běloruska do jednoho svazového státu (minimální úkol). S tímto účelem byla provedena řada podvratných operací, které se jen na první pohled mohou zdát na sobě nezávislé.

Číst dál...

Dvojí porážka v jednom měsíci

Říjen 2021 bude v dějinách českých komunistů zapsán dvakrát černě. 173 delegátů se rozhodlo pro jistotu pomalého umírání, místo pokusu nepadnout na kolena. Buržoazie jak česká, tak ta unijní je spokojená, jejich investice se vyplatila. Je překvapivé, jak delegáti nejsou schopni vidět realitu.

Koho chtějí bohové zničit, toho raní slepotou... ten potlesk ve stoje pro Vojtěcha Filipa, když chválil celou svou politiku a obviňoval z neúspěchu zlé kritiky, byl znakem spoluviny. Není jasné, proč tedy odstupoval, nebyl tedy poražen ani nebyla poražena jeho politika.

Nástupci jsou vlastně ti, kteří spolu s ním řadu let na nejvyšších místech stranického žebříčku spoluutvářeli a vykonávali politiku, která KSČM přivedla mimo parlament, poprvé za 100 let její existence. Alternativa nemohla být zvolena, bylo by to vlastně od mnohých delegátů, kteří byli i na minulém sjezdu, přiznání, že se tenkrát spletli. Dospělí lidé neradi přiznávají vlastní chybu. Místo radikálního obratu máme pokračování v linii strany, která vede komunisty od porážky k porážce. Linii přizpůsobení se domácímu řádu a EU, linii social-demokratismu, odbourávání všeho komunistického. Příští rok přijde další porážka.

Chtělo by se říci: „blahopřejeme vám soudruzi“, ale nemoc těla je vždy provázena i nemocí duše a zatemněním rozumu a tak nám nezbývá než popřát co nejméně bolestné umírání.

Konec afghánské Potěmkinovy vesnice

Je dobojováno. Po pár týdnech bojů zmizel z mapy světa loutkový stát Afghánistán, o kterém říkali, že je „demokratický“. Jeho představitelé zmizeli s penězi do zahraničí a mnoho dalších lidí ještě čeká na kábulském letišti na svůj osud. Peníze na zbraně, které vlády utrhávaly svým lidem od úst (přece jenom máme nějaké závazky vůči spojencům, a zbrojařům to vyhovuje) dnes tyto zbraně spokojeně přebírají ozbrojenci Islámského emirátu Afghánistán.

Číst dál...

Komunisté a národní hnutí

K ostatním příspěvkům na brněnském semináři "Buď socialismus, nebo barbarství - Současná levice, charakter a možnosti" 19. června 2021 doplňujeme ten od Petr Hampla .

Další příspěvky na konferenci:

Věra Klontza Jaklová http://ksm.cz/nazory-a-polemika/4691-jak-prezit-anthropocen
Karel Klimša http://ksm.cz/nazory-a-polemika/4692-kam-se-podeli-volici-a-proc
Radim Valenčík http://ksm.cz/nazory-a-polemika/4693-nekolik-otazek-k-levicove-politice
Josef Skála http://ksm.cz/nazory-a-polemika/4707-sance-a-dluhy-parlamentni-levice

Číst dál...

Šance a dluhy parlamentní levice

Příspěvek Josefa Skály na brněnském semináři "Buď socialismus, nebo barbarství - Současná levice, charakter a možnosti" 19. června 2021.

Další příspěvky na konferenci:
http://ksm.cz/nazory-a-polemika/4691-jak-prezit-anthropocen
http://ksm.cz/nazory-a-polemika/4692-kam-se-podeli-volici-a-proc
http://ksm.cz/nazory-a-polemika/4693-nekolik-otazek-k-levicove-politice

Seminář o stavu a výhledech levice, pořádaný brněnskými komunisty, začínal v deset ráno. Díky požáru kamiónu na dálnici tam tři z nás, vystupujících, dorazili až kolem půl čtvrté. A stačili tak zodpovědět spíš jen otázky z pléna. Seminář má však oslovit i širší publikum. Co mělo zaznít spatra a jen z pár poznámek, tak zpřístupní až text pro sborník, vydaný organizátory.

Česká parlamentní levice je v krizi, nemající obdoby. Ve volbách se propadá čím dál níž. Voličské preference jsou ještě bídnější. Žalostné je to i z hlediska jiných kritérií. Platí to nejen o sociální demokracii, ale žel i o KSČM.

Číst dál...

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .