header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Odkaz hrdinů od Kaštanu a teatrálnost dnešních Mladých sociálních demokratů

Na facebookovém profilu Mladých sociálních demokratů se objevilo video reagující na to, že komunisté položili květiny U Kaštanu, na místě prvního ilegálního sjezdu Českoslovanské sociálně demokratické strany, kterého se významně účastnil i Ladislav Zápotocký, otec budoucího dělnického prezidenta Antonína. Mladí sociální demokraté teatrálně a mírně hystericky květiny vzali a vrátili v budově KSČM a recitovali přitom text odkazující na ty funkcionáře Sociální demokracie, kteří byli potrestáni v poválečném období.

Číst dál...

Letos se v den. sv. Valentýna věnujme novému, marxistickému, pohledu na lásku, romantiku a sex

Sarah Jaffeová ve svém fejetenu provádí zajímavý pokus aplikovat pohledy koncepce Bedřicha Engelse a Antonia Gramsciho na dnešní mezilidské vztahy. Je jisté, že dnešní napínání milostných vztahů a sexuality, na jedné straně extremizace a na druhou relativizace, rušení rozdílů je pole pro marxistické zkoumání ve vztahu k ostatním sférám lidského života a společenského boje. Kapitalismus bezpochyby vstupuje do těchto transformacím a vedle Engelsova pojetí dlouhodobé evoluce rodiny ve vztahu k vlastnickým a třídním vztahům, Gramsciho studiu fordismu, můžeme mluvit o pronikání komercionalizace a fetišového charakteru společenských kapitalistických vztahů, jak je studoval Karel Marx (lidské vztahy nahrazené vztahem k věcem nebo symbolům), odcizení a reprodukce celých společenských tříd. Významný příspěvek k studiu sexuálních vztahů během Říjnové revoluce měla také bolševička Alexandra Kollontajová. Tím vším se samozřejmě studium neukončuje, protože vedle progresivní evoluce tu máme akutní příznaky kapitalistické krize a podřizování lidských vztahů zájmům ziskovosti kapitálu v rozsahu, které byly před sto a více lety neznámé. Výsledkem jsou ony morbidní projevy, které autorka správně cituje z Gramsciho a které vidíme na každém kroku: "Krize spočívá právě v tom, že staré umírá a nové se nemůže narodit; v tomto mezivládí se objevuje velké množství morbidních příznaků"

Číst dál...

Soumrak bohů

Evropané přijali americká pouta ochotněji než kterýkoli jiný podrobený lid v dějinách.

Amerika nejenže pobila všechny evropské bohy, ale naše morální zbabělost zajišťuje, že ve Valhalle nebude místo ani pro naše bohy, ani pro nás. Jsme ubohá, odsouzená cháska. My Evropané jsme přijali svá americká pouta ochotněji, než kterýkoli jiný podrobený lid v historii. Nejlepší protest, který jsme dokázali zvládnout, je protest německého fotbalového týmu, kterému se v Kataru vysmáli a spolu s ním i celému jejich obéznímu národu.

Zdá se, že náš box musí být nyní odstraněn z olympiády, moderní parodie Coca Coly na naše starověké řecké hry, kdy Sparťané a jejich četní nepřátelé odložili své spory na pár lehkovážných týdnů, kdy proti sobě postavili dovednosti v lukostřelbě, boxu a zápasu.

Číst dál...

Proti Rusům v Evropě se vrátila inkvizice

Článek Angela d'Orsiho v italském deníku il Fatto Quotidiano, který mluví o případu antikomunistického soudního stíhání skupiny včetně politika Josefa Skály, vyšel 31. ledna 2023. Soudní líčení má být záhjeno 1. února u Obvodního soudu pro Prahu 7.

Evropské politické klima se stává skutečně nedýchatelným. Zdá se, že prostor pro uplatňování základních svobod se den ode dne zmenšuje, zatímco narůstá protiruský fanatismus, o němž máme denně důkazy a který nedávno odsoudil tucet význačných italských válečných zpravodajů.

Je to druh kontinentální kolektivní hysterie. Nejnovější zprávy přicházejí z Prahy (dozvídáme se je z časopisu Marx21, jehož redaktorem je Andrea Catone). Okresní soud v čele s jediným soudcem (Tomáš Hübner) vynáší rozsudek nad třemi intelektuály, z nichž nejznámější je marxista Josef Skála, bývalý místopředseda Komunistické strany Čech a Moravy, Vladimír Kapal a Juraj Václavík. Obvinění? Po účasti v rozhlasovém pořadu, který byl v červenci 2020 fórem pro veřejnou diskusi, o slavném katyňském masakru: zabití tisíců polských válečných zajatců v létě 1941 na území SSSR, obsazeném nacistickými vojsky. Tři z nich vyjádřili pochybnosti o verzi, která připisuje plnou odpovědnost za masakr Sovětům, a poukázali na to, že po otevření sovětských archivů a získání nových dokumentů existují oprávněné důvody k pochybnostem o této verzi, aniž by jakkoli popírali fakta, a upozornili na to, že existuje více než několik vědců různých národností, kteří předkládají zcela odlišný výklad, než je ten, který se stal "závazným", totiž že za zločin je odpovědný Wermacht. Na fóru se v podstatě sešly různé názory na Katyň, aniž by se dospělo k dogmatickému stanovisku, ale otázka zůstala otevřená.

Číst dál...

Neužívejme si divadélko

Italský komunistický kolektiv Aginform zveřejnil text, kde ukazuje souvislost vnitrostátního politiky, třídního zápasu a eskalace imperialistické války, její posunutí na vyšší a mnohem nebezpečnější stupeň zasláním nových obrněnců, když už ty předchozí děla a rakety bombardují civilní oblasti a města. Situace není příliš vzdálená české realitě a situaci českého průmyslu zapojeného do válečného úsilí USA, zvláště poté, co v prezidentských volbách s širokou mediální a marketingovou ofenzivou a omezením voleb na buržoazní alternativy zvítězil kandidát spjatý s vládními a severoatlantickými strukturami.

Číst dál...

Inflace je především konflikt - třídní konflikt

Přebíráme komentář z webu Šturmovat nebesa o inflaci jako distribučním konfliktu mezi kapitalisty a zaměstnanci v kontextu k tomu, jak se zachoval předseda ČMKOS Středula (nejen) při prezidentské volbě. https://sturmovatnebesa.blogspot.com/2023/01/inflace-je-predevsim-konflikt-tridni.html

Ekonom David Navrátil z České spořitelny stav kapitalistických věcí nezahaluje. V návaznosti na bývalého šéfekonoma Mezinárodního měnového fondu říká, že inflace je v podstatě rozvinutím konfliktu mezi zaměstnanci, kapitalisty a vládou. Záleží na relativní síle a ti větší a monopolní berou víc. Místo o mzdové spirále mluví o ziskové spirále. Centrální banka konflikt může moderovat. Navrátil si ovšem všímá, že v ČR konflikt neprobíhá, zaměstnanci čistě ztrácí.

I v Českých luzích a hájích centrální banka upozorňovala, že za inflací stojí také některé firmy, respektive odvětví, které jsou schopny si zvyšovat marži. Zajímavé ale na tom současném konfliktu je, že vlastně moc konfliktů nevidíme. Reálné mzdy klesají velmi rychle. V ČR nejrychleji ze všech zemí OECD.

Doplňujeme, že není divu, když předsedou největší odborové centrály v ČR v době tohoto konfliktu je Josef Středula.

Ten se víc než boji za zájmy a příjmy dělnické třídy věnoval kandidatuře na prezidenta, kterou mu financoval olomoucký podnikatel spojený s ODS Benýšek. Který se chlubí tím, že ve své firmě vyhazoval komunisty, Lidové milice, Socialistický svaz mládeže. Vyhlašuje, že ČR patří do agresivního a válečnického paktu NATO. Chtěl z Prahy udělat Davos a plnit podnikatelům jejich přání v zahraničí. A stará se o milost pro moloch Metrostav za obvinění z korupce. A po svém odstoupení podpořil liberální vládní kandidátku na prezidenta.

Naše dělnická třída si nevybrala příliš moudře předáka pro dobu pro tuto třídní válku. A ve válce - a tohle je jediná válka, kde jde o naše zájmy - se mluví o zrádcích.

Číst dál...

RKRP: O XXII. mezinárodním setkání komunistických a dělnických stran

Informace z nedávného světového sjezdu komunistických a dělnických stran v Havaně je z pera Ruské komunistické dělnické strany (RKRP), jedné z komunistických stran působících v Ruské federaci. Je menší než je parlamentní Komunistická strana Ruské federace (KPRF) a vždy zásadová ke kapitalistickému vývoji a buržoazní vládě v Rusku. I tak podporuje současný a bolestivý protifašistický zápas a v této otázce postupuje společně s KPRF i ilegalizovanou KS Ukrajiny, jejíž členové jsou vězněni, mučeni i vražděni. Jejich pozici o zásadní zločinné roli NATO a USA v současné válce a růstu nacismu a národnímu šovinismu podpořilo 21 stran. Dokument nám nabízí pohled na stav diskuze ve světovém dělnickém hnutí.

Číst dál...

Detektivní příběh o explozích na Nord Streamu

26. září došlo k zaznamenání úniku plynu na plynovodu Nord Stream, vedoucí z Ruska do Německa po dně Baltského moře. V následujících hodinách přišly zprávy od švédských a dánských institucí o podmořských explozích poblíž dánského ostrova Bornholm a velkých únicích plynu. Poškozeny byly obě větve a tak plynovod ztrácí význam.

Nejen německá média mluví o sabotáži. To by zapadalo do eskalace války v ekonomické oblasti, kterou vede NATO v zastoupení proti Ruské federaci na ukrajinském území. Viníci ovšem nebyli v německých médiích ihned označeni a spekuluje se o Ukrajině a Rusku (na které ovšem ukázali prstem Ukrajinci). Další možní viníci, kteří mají zájem i prostředky – Polsko, USA, se do hlavního informačního proudu nedostali  (1). Logika informační války, do které se zapojují hlavní média v ČR, vedla k ukazování na Ruskou federaci.

Číst dál...

Ukrajina je výzvou pro Evropu: Vstávej!

Začíná být jasné, že americkým neokonzervatistům se podařilo vytvořit v Evropě válečnou štvavou, protiruskou náladu prostřednictvím bezprecedentní informační války, jejíž důsledky bude nějakou dobu trvat, než budou vyhodnoceny. Je však možné rozeznat náznaky toho, co přijde.

Číst dál...

Nejpokrytečtější, mediálně nejintenzivnější válka všech dob

Prezident a první dáma Ukrajiny zapózovali k romantickému focení s časopisem Vogue, kde prezident Volodymyr Zelenský básnicky vypráví o své lásce k milované ženě.

Vím, co si teď říkáte: jak si Zelenský dělá čas na focení pro Vogue uprostřed svého nabitého programu vystoupení k veřejnosti pro další významné západní instituce?

Nakonec je to ten samý Volodymyr Zelenský, který byl tak zaneprázdněn tím, že dělal videovystoupení na předávání cen Grammy, na filmovém festivalu v Cannes, na Světovém ekonomickém fóru a pravděpodobně také na skupině Bilderberg a měl setkání s celebritami jako Ben Stiller, Sean Penn a Bono a the Edge z U2. Je to tak rušné turné vystoupení pro veřejnost, jaké by asi mohl mít, aniž by vedl diskuzi o strategickém významu dalekonosného dělostřelectva s Elmem na Sesame Street (Elmo - červená plyšová příšerka, uvádějící televizní pořady pro nejmenší na kanálu HBO; pozn. Překl.).

No jo, a neděje se taky na Ukrajině nějaká válka nebo tak něco? Člověk by řekl, že s tím bude mít asi taky dost práce.

Číst dál...

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .