header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Po dalším teroristickém aktu Ukrajiny přerušila LLR minské rozhovory a omezila činnost mise OBSE

Únos představitele LLR

Ukrajina 13.10.2021 za použití zbraní zajala při práci neozbrojeného pozorovatele LLR Andreje Kosjaka. K události vydala téhož dne Lidová milice LLR toto prohlášení: „Během jednání v kontaktní skupině na minských jednáních ukrajinská strana hrubě porušila všechny povinnosti a dohody. 13.10.2021, v koordinaci s ukrajinskou stranou SCKK (Společného centra pro kontrolu a koordinaci režimu příměří – pozn. J.V.), uklízeli zaměstnanci podniku „Luganský Autodor“ silnici v oblasti hraničního přechodu Pervomajsk – Zolotoje (zatím neotevřený přechod mezi LLR a Ukrajinou – pozn. J.V.). V této době diverzní skupina 24. brigády ukrajinské armády podnikla ozbrojený útok s ručními zbraněmi a zajala jednoho z pozorovatelů zastoupení LLR v SCKK, který kontroloval dodržování režimu příměří. Připomeňme, že všichni pracovníci úřadu LLR v SCKK nejsou ozbrojeni, čehož využili i vojáci ukrajinské armády. Tímto tedy ukrajinští vojáci, navzdory garancím bezpečnosti ze strany zastoupení Ukrajiny v SCKK, hrubě porušili Minské dohody.

Číst dál...

Prohlášení předsednictva ÚV KS Ruské federace k výsledkům parlamentních voleb

Prohlášení předsednictva ÚV KS Ruské federace k výsledkům parlamentních voleb, ve kterých strana získala 18,5 % hlasů

Manipulátoři nemohou zabít touhu pracujících po spravedlnosti a socialismu!

V Rusku proběhly řádné volby. Miliony lidí přišly do volebních místností, aby hlasovaly pro slušnou budoucnost své země. Upřímně děkujeme všem, kteří projevili charakter, vůli a odpovědnost, podporovali Komunistickou stranu Ruské federace a náš program konstruktivních změn. Volby se konaly v kontextu všeobecné hybridní války proti Rusku. Členské státy NATO uvalily na Rusko řadu tvrdých sankcí. Země potřebuje změny, které se stanou základem sociální soudržnosti a překonávání akutních hrozeb. Ale bohužel i za těchto podmínek vláda hrubě narušila vůli občanů a porušila jejich práva. Ve všech fázích volebního procesu provázely volby masivní falsifikace. Byla tak zpochybněna legitimita zvoleného složení Státní dumy Ruské federace a celého politického systému Ruska.

Číst dál...

Krutá ztráta a triumf

Německá dlouhá předvolební kampaň plná vzestupů a pádů znamenala konec šestnácti víceméně klidných let se sedmašedesátiletou Angelou Merkelovou a její křesťanskou dvojstranou, známou jako „Unie“ (její bavorská složka zůstává poněkud oddělená). Až dosud se spojila se sociálními demokraty (SPD) jako se stále více nepohodlnějšími menšími partnery. Ale teď, bez Angely, skončili její nešťastní stoupenci Unie s nejhorším hlasováním v jejich dějinách (24,1 %) a rozpačitým druhým místem.

Číst dál...

Bohdanka děkuje českým přátelům za podporu a pomoc

Bohdanka Něščeret (15), nedávná absolventka 9.třídy naší družební školy Naděžda v Alčevsku (LLR), nyní žákyně 10.třídy 3.školy v Alčevsku, napsala 7.9.2021 na své stránce v sociální síti Vkontakte poděkování svým českým přátelům:

„Válka je jako velká kniha o utrpení lidí, která má začátek, ale není vidět konec… A já moc chci vyprávět o mých přátelích z České republiky, kteří podporují lid Donbasu v boji proti ukrofašistům. Jaromír Vašek a jeho přátelé z české Společnosti přátel LLR a DLR, z Komunistické strany Čech a Moravy, z Komunistického svazu mládeže a vlasteneckých organizací přišli na pomoc dětem Donbasu. V Alčevsku (LLR) do školy č.13 koupili nové školní tabule, byla instalována plastová okna. Vždy přivezli dětem suvenýry a sladkosti. Jaromír Vašek a jeho přátelé jsou dobromyslní, veselí a odvážní lidé. Když jsem si s nimi povídala, pochopila jsem, že ve světě je krásných a dobrých lidí mnohem víc než zla …

Číst dál...

Kubánští vědci píší Bidenovi dopis, v němž odmítají tvrzení o „krachujícím státu“

Prezidente Bidene:

Nedávno jste se zmínil o Kubě v Bílém domě, kde jste řekl: „Byl bych připraven poskytnout značné množství vakcín, pokud by… tyto vakcíny aplikovala mezinárodní organizace a udělala to tak, aby k těmto vakcínám měli přístup průměrní občané.“ Nazval jste také Kubu „zkrachovalým státem“.

Tato prohlášení mnohé překvapila, včetně těch v USA, kteří jsou přímo vystaveni kubánskému zdravotnímu systému. Vadilo jim také, že kubánští zdravotníci nasazují životy, aby potlačili epidemii COVID v naší zemi. Neodrážejí kubánskou realitu a my odsuzujeme, že dezinformace zákeřných politických hráčů ovlivňují vaše politická rozhodnutí. Jako vědci, lékaři a znepokojení občané se domníváme, že stojí za to ověřit tři domněnky, které jsou obsaženy v tom, co jste řekl.

Domněnka první: K tomu, aby všichni Kubánci dostali vakcíny, je nutný mezinárodní zásah.

Domněnka druhá: Reakce Kuby na pandemii byla bídná, symptomatická pro „zkrachovalý stát“.

Domněnka třetí: Vakcíny dodané z USA jsou jedinou cestou, jak zajistit imunizaci COVID-19 pro 11 milionů kubánských obyvatel.

Číst dál...

Vítězství německých komunistů nad antikomunismem

Na konci září se budou v sousedním Německu konat volby do Spolkového sněmu. Vedle jiných politických stran se do volebního zápasu o hlasy voličů přihlásili také komunisté z Německé komunistické strany (DKP). Ve svém volebním programu s názvem Krize má jméno kapitalismus němečtí komunisté zdůraznili například požadavek na ukončení všech zahraničních misí Bundeswehru a vystoupení Německa ze Severoatlantického paktu NATO, podporu zápasu dělníků proti propouštění a za vyšší mzdy, odmítnutí privatizace veřejných služeb v oblasti zdravotnictví, sociální péče, školství a dopravy či prosazení milionářské daně. DKP zároveň v rámci předvolební kampaně vysvětlovala, že „současná pandemie COVID-19 odhalila nejen nezbytnost socialismu, ale i fakt, že kapitalismus založený na principu zisku není schopen vyřešit naléhavé otázky lidstva.“

Číst dál...

O Afghánistánu od severoirské komunistky

Historie a výsledek tohoto neobhajitelného válečného štvaní je mnohem víc, než se zde dá napsat, ale jedna věc je jistá, lidé se musí probudit z toho, že hlasovali pro a podporují vlády, které jsou za tyto akce zodpovědné.

Náš postoj coby komunistů v Irsku zůstává neochvějný tváří v tvář další brutální katastrofě způsobené imperialistickými vládami. V západním světě z dálky sledujeme války, které se odehrály v Iráku, Palestině, Sýrii, Jemenu a dalších zemích.

Číst dál...

Afghánistán - rozhovor s levicovým politikem

Pierre z mezinárodního výboru Komunistické strany hovořil se soudruhem z afghánské levice (z prostředí bývalé Lidově-demokratické strany Afghánistánu, která vedla revoluční přeměny v zemi mezi lety 1978-93). Toto i další zahraniční zprávy a analýzy najdete v posledním vydání Mezinárodního bulletinu KS. (Komunistická strana Británie, 17. srpna 2021)

Jak bys charakterizoval současnou afghánskou vládu?

Současná vláda je loutkou, plně závislou na vůli USA, nemá ani trochu činnosti vnitrostátní ani vnější politiky, vše záleží na ministerstvu zahraničí USA. Dosud jsou všechna opatření vedena Spojenými státy. Vláda nemá nezávislou vůli ve věci regulace otázek pro zemi.

Číst dál...

DONALD RUMSFELD – „Odpočívej v pokoji“

Říká se nemluvte špatně o mrtvých, ale kdybych si měl vybrat kandidáty do Síně slávy zla, musel bych takové rady ignorovat; zesnulý Donald Rumsfeld by byl na prvním místě mého seznamu.

Začal jako další konzervativní kongresman z konzervativní chicagské čtvrti a připojil se ke gangu, který se stavěl proti čemukoliv společenskému v programech prezidentů J. F. Kennedyho a Lyndona B. Johnsona a ve všeobecném útoku proti Fidelu Castrovi. Ale chytrý, pohledný, dobrý řečník a spolehlivý pravičák se posunul dál a prezident Nixon ho jmenoval do čela Úřadu pro hospodářské příležitosti, federálního úřadu pro boj proti chudobě, kde měl mnohem větší šanci postavit se proti čemukoliv sociálnímu pro neprivilegované.

Číst dál...

René González z Kubánské pětice o problému Kuby a pokrytectví Washingtonu

Denis Rogatyuk hovoří s Reném Gonzálezem

René González je jeden z Kubánské pětice, dlouho vězněné v USA za zpravodajskou činnost, potírající ultrapravicové teroristické skupiny z Miami. Pro časopis Jacobin hovořil o blokádě a o tom, co mu jeho proces řekl o zájmu USA o lidská práva na Kubě.

René González je bývalý člen kubánské sítě »Wasp Network«, sestavené, aby bojovala s terorismem, dlouho mířeným ultrapravicovými miamskými exilovými seskupeními proti ostrovu. Po zavraždění více než dvou set Kubánců během vytrvalých útoků na kubánské sektory civilního letectví, lodní dopravy a turistiky - organizovaných lidmi jako byl agent CIA Luis Posada Carriles - se tato zpravodajská jednotka snažila infiltrovat a narušit teroristické prostředí. (Pro ty, kteří snad nevědí - je to přece jen už pár let: působila na Floridě, tedy na území USA, se souhlasem americké vlády. Ta ovšem bezprostředně poté, co její členové předali floridské centrále FBI důkazy o činnosti miamských skupin proti Kubě, nezakročila a naopak skupinu známou jako Kubánská pětice zatkla. O celém případu informoval v ČR krom Haló novin a několika webů pokrokové mládeže pravidelně a podrobně čtvrtletník Venceremos, periodikum SČKP vydávané nakladatelstvím Orego; pozn. překl.)

González, zvěčněný filmem Wasp Network společnosti Netflix z roku 2019, je nejznámější jako jeden z takzvané Kubánské (nebo, chcete-li, Miamské, jak ji pojmenovali angličtí aktivisté při zahájení kampaně za jejich propuštění; pozn. překl.) pětice. Poté, co FBI síť Wasp Network v roce 1998 rozbila, González a jeho čtyři spolupracovníci byli postaveni před Floridský soud v procesu, mezinárodně odsuzovaném proto, že to náležitý proces nebyl. Byl odsouzen na patnáct let vězení a vrátil se na Kubu v roce 2013.

Dnes žije v Havaně. 11. července viděl z první ruky demonstrace, jež připoutaly mezinárodní pozornost. V rozhovoru pro knihu Voces sin Fronteras, (Hlasy bez hranic aneb naše příběhy, naše pravda), vedeném dopisovatelem Jacobinu Denisem Rogatyukem, mluvil o současné situaci v Havaně, dějinách amerických útoků na ostrov a o šedesátileté hospodářské blokádě, zasahující dokonce obchod Kuby se třetími zeměmi.

Číst dál...

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .