header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Ruce pryč od Venezuely!

Komunistický svaz mládeže vyzývá všechny pokrokové lidi k obraně Bolívarovské revoluce ve Venezuele vůči nejnovějšímu pokusu o reakční převrat. Důrazně odsuzujeme snahy Spojených států, místních reakčních a pravicových vlád a venezuelské oligarchie vyvolat v zemi převrat. Spojeným státům a jejich poskokům nejde o žádnou demokracii, ale jako vždy jenom o moc a ropu. Venezuela má obrovské zásoby černého zlata i dalších nerostů.

Vzdoro-prezident, Juan Guaido, který sám sebe prohlásil za prezidenta v pozoruhodné součinnosti s americkou diplomacií a s pokusem o vojenskou vzpouru, je loutkou imperialistů a lokální reakce. Spojené státy, Kanada a další státy téměř ihned uznaly tuto osobu vůči legálně zvolenému prezidentovi.

Chceme připomenout, že před několika měsíci přežil legální prezident Maduro pokus o bombový atentát, jehož strůjci byli navázáni na tzv. opozici a zahraniční reakci. Pokus o převrat doplňuje sérii teroristických činů, podvratných činů, ekonomické a politické blokády, které imperialismus vůči Bolívarovské republice vykonává. Opakuje se také situace z neúspěšného pokusu o vojenský převrat z roku 2002 vůči prezidentu Hugo Chavezovi podporovaný USA.

Odsuzujeme rovněž ultimátum, které vydali vůdci Evropské unie vůči Venezuele. Evropská unie je protilidový moloch. V mnoha evropských metropolích probíhají protesty. Francie je ve varu už dva roky. Policie brutálně potlačuje hnutí Žlutých vest a podpora prezidenta Emanuela Macrona (stejně jako dalších politiků Evropy i České republiky) je daleko menší než podpora Madura ve Venezuele. Proto toto ultimátum považujeme za nehoráznou drzost.

"Stará dobrá Evropa" (Evropská unie) se snaží vzkřísit kolonialistické tradice a dokázat, že je také imperialistickou velmocí. Už jí nestačí rozbíjet země ve svém okolí (Ukrajinu) a potlačovat lidové hnutí uvnitř EU, tentokrát chce zasahovat i za Atlantikem. Britská centrální banka se rozhodla ukrást Bolívarovské republice Venezuela uložené zásoby národního zlata.

Ministr zahraničí ČR Petříček už mluví o "návratu demokracie" ve Venezuele, a tím chce navázat na desetiletí tradice vlád ČR přisluhování imperiálním zločinům. Představitelé české levice až na vzácné výjimky mlčí. Vyzýváme KSČM, aby tlačila na zodpovědné politiky, vládu a prezidenta ČR, k vzepření se agresivní politice EU a pokusu o vnucení reakční vlády.

Podporujeme venezuelský lid v obraně vlasti a revoluce, v ukončení protiprávního puče. Spojené státy zažívají porážku imperiálních akcí v Afghánistánu, v Sýrii, a nyní se snaží obrátit svou agresivitu vůči Venezuele, a to i s úmyslem oslabit další vlády, včetně socialistické Kuby. Objevují se i informace o vyslání armády USA do Latinské Ameriky. Pokud Spojené státy prohrají, bude to znamenat další ústup z pozice světového hegemona a četníka.

Přisluhovači Spojených států musí dostat za vyučenou. Jak ukazují antiimperialistické boje minulosti, je možné se ubránit imperialistické agresi a pokusům o destabilizaci země zevnitř prohloubením revolučního procesu a lidové základny.

Vyjadřujeme svou solidaritu a podporu sesterským organizacím ve Venezuele - Komunistické mládeži Venezuely a mládeži Jednotné socialistické strany Venezuely, které jsou v přední řadě obrany Bolívarovské republiky Venezuela a revolučního procesu.

Ať žije mezinárodní antiimperialistická solidarita!

Smrt imperialismu!

Žádnou podporu imperialistické agresi!

Ruce pryč od Venezuely!


Ústřední rada KSM, 29. 1. 2019

WFDY: Solidarita s Venezuelou

Bolívarovská revoluce je v nebezpečí

Venezuela přerušila diplomatické styky se Spojenými státy

Velké tažení amerického imperialismu

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .