Roky končící číslicí osm jsou nejen pro náš národ velmi bouřlivé. Proto si tento rok budeme připomínat řadu významných výročí. Osmičky většinou přinášely naději. Naději na změnu, na lepší a klidnější život. Bohužel tyto roky patří i mezi ty tragické.
V únoru 1948 podalo 12 ministrů z národně socialistické strany, demokratické strany a strany lidové demisi. Tímto krokem protestovali proti rozhodnutím ministra vnitra za KSČ. Chtěli vyvolat krizi, která by vedla k předčasným volbám, a spoléhali přitom na podporu prezidenta republiky Edvarda Beneše. V politice se ovšem nemá věřit nikomu. Prezident Beneš tuto demisi přijal a zároveň jmenoval nové ministry podle návrhu předsedy vlády Klementa Gottwalda. "To znamená, že první požadavek našeho lidu, aby zrádci a rozvratníci odešli z vlády ven, byl splněn. Dr. Zenkl, Drtina a spol. se ocitli definitivně mimo vládu a mimo Národní frontu."
Zprávu o demisi nadšeně vítal dav lidí na Václavském náměstí. Provolání kulturní levicové fronty, s názvem "Kupředu, zpátky ni krok" podepsaly už 24. únory desítky význačných umělců. Postavili se tak po bok dělnické třídy v jejich boji proti buržoazii.
Protestní akci uspořádali jen vysokoškoláci. Jenže, kdo byli v té době studenti vysokých škol? Většinou to byli právě děti buržoazie. Tedy ti, kteří se báli, že by s nimi lůza mohla zúčtovat. Protože, zatímco komunisté za války umírali v koncentračních táborech a stáli v čele odboje, rodiče těchto studentů čekali, která strana pro ně bude výhodnější. Zatímco mladí komunisté byli těsně před osvobozením hromadně popravováni, budoucí elita národa seděla doma a vyčkávala. Nebudeme jim křivdit, nebylo to určitě černobílé. Vidíme to i v dnešní době.
Generace lidí, kteří prožili válku, měla v živé paměti všechny její hrůzy, proto se snažila, aby už nikdo nemusel prožívat to, co oni. Ovšem svět se rozdělil na dvě sféry, a hlavně ta, ovládaná kapitalisty se snažila o zvrat věcí ve svůj prospěch. Už druhá poválečná generace ovšem revoluční proces budování socialismu zastavila.
Dnes bychom se měli poučit z událostí starých 70 let. Tenkrát se lidi dokázali spojit a sjednotit i bez dnešní techniky. Spojovala je totiž touha po lepším životě. I dnes potřebujeme sjednocení. Bohužel nám asi chybí prožité strasti a bojovnost. Anebo, možná, jen doba k tomu nenazrála. Nezbývá než věřit, že jednou se svět opět obrátí a vzpomene na dobu, kdy "lůza" vyšla do ulic, aby si vybojovala svá práva. A potom přestaneme být otroky, posluhující kapitalismu.
Katka Stiglerová, KSČM Břeclav
© Komunistický svaz mládeže
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .
Copyright © 2024 Your Company. Joomla templates powered by Sparky.