header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Peníze nesmrdí - Financování Charty 77

V poslední době vycházejí najevo skutečnosti ohledně financování a plánování aktivit proti Československé socialistické republice, pamětníci jsou stále otevřenější s tím, jak se zbavují strachu z možných obvinění ze zrady. V nedávném rozhovoru František Janouch, jeden z organizátorů Charty 77 v zahraničí, vzpomíná na finanční podporu, kterou pro aktivity Charty získal od George Sorose (1) - miliardáře a finančního spekulanta, notoricky známého svými intervencemi do politického vývoje skrze své fondy.

Poprvé se prý setkali v roce 1981 v New Yorku, kde spolu objeli několik multimiliardářských večírků. Sorosovi bývalý jaderný fyzik musel padnout do oka, protože mu hned na úvod vypsal šek na deset tisíc dolarů - ty šly okamžitě na protisocialistické cíle do hamburské banky na aktivity Charty. Těch prostředků muselo protéct mnohem více. Pak pokaždé, když Janouch pobýval v New Yorku, bydlel přímo v jeho domě - což prý u Sorose nebývalo obvyklé.

Proč George Soros rozdával ze svého? Údajně chtěl "pootvírat" uzavřené východoevropské společnosti. Myšleno zřejmě "pootevírat" pro zahraniční kapitál, pro imperialistické struktury. Na "nepřejícné" řeči o kapitalistech ovlivňujících politiku Soros Janouchovi odpovídal: "S tím musíš počítat, lidé jsou závistiví. Ale my jsme svoji roli splnili a ty můžeš být spokojený s tím, co jsi udělal. Mně jsi pomohl." (1) A figurka v rukách mistra dojatě děkuje.

Toto ovšem nejsou jediné prostředky získané na provoz Charty. Objevují se informace o programu americké tajné služby CIA nazvaném International Literary Center (Mezinárodní literární centrum, ILC) vytvářejícím systém fingovaných i skutečných nakladatelů, knihoven a knihkupectví, které měli zajistit financování pravicových autorů, zasílání jejich knih přes hranice přes prostředníky do zemí jako je Polsko, Rumunsko, Československo, Maďarsko apod. Program v roce 1956 nahradil dosavadní málo funkční posílání antikomunistických letáků z Bavorska přes hranice vodíkovými balony. Program ILC vedl George Minden, rumunský aristokrat a emigrant, který pro CIA pracoval. Organizace měla několikeré úkoly - zajišťovat utajení, zahlazovat nepřekonatelné ideologické rozpory mezi emigranty i vytvářet "komerční tlak" na autory a distributory, aby ze sebe vydávali to nejlepší. (2)

Jak uvádí Radek Schovánek, tento fond financoval Tigridovo "Svědectví" i Pelikánovy "Listy". Jen knihkupectví Zdeňka Mastníka v Londýně mělo k dispozici 400 tisíc liber ročně, což už je slušná částka. Na účtování údajně vzpomínal Pelikán: "Víš, jednou za půl roku chodili ti lidé ze CIA a já jsem jim předkládal jakési účty, co kolik stálo a na co byly peníze použité. Někdy byli ti lidé celkem normální, ale občas chodili takoví pitomci, že si pletli Československo s Albánií a ptali se mě, proč raději místo potištěného papíru neposíláme domů zbraně." (3)

Nutno říct, že americká tajná služba posílala přes hranice zbraně, lidi, nebo potištěný papír podle vývoje poměru sil v zemi, aktuálních imperialistických zájmů i výhledu na možnou vojenskou intervenci. Ještě v letech 50. do Československa putovaly spíš ty zbraně, a ty byly přirozeně určené k zabíjení.

Historik Vilém Prečan hovoří otevřeně i o tom, že CIA prostřednictvím organizace International Literary Center přímo spolufinancovala i tzv. Československé dokumentační středisko ustavené roku 1986 ve Spolkové republice Německo, které bylo propojené s Chartou 77 a zajišťovalo jí mj. propagaci v zahraničí a další podporu. Sídlo této organizaci poskytl na svém zámku v Scheinfeldu Karel Schwarzenberg. Mezi zakládajícími členy střediska figurovali chartisté Jiří Gruša a Ivan Medek. (Srovnej například (4), viz též (5))

Radek Schovánek, který o financích od CIA píše, říká: "Kromě Jana Kavana se asi nenajde nikdo, kdo by s vážnou tváří tvrdil, že se celý rozsáhlý a finančně nákladný systém pašování literatury obešel bez značných finančních dotací, které nikdo jiný než západní zpravodajské služby poskytnout nemohl." A poněkud posměšně dodává, že komunisté měli pravdu, když tvrdili, že jde o podvratnou činnost placenou CIA, ale že jim to nikdo nevěřil. (3) Vilém Prečan jakoukoliv kritiku zdrojů odmítá upřímnými slovy: "Snad ale nepanuje názor, že se všechna práce exilu a disentu obešla bez zahraniční podpory nebo že když jsme potřebovali peníze, vzali jsme si lopatku a smetáček a šli je nabrat na ulici." (5)

Mimo těchto prostředků Vilém Prečan hovoří o 50 tisících dolarech ročně, které v druhé polovině 80. let dostávala Charta od Národní nadace pro demokracii (National Endowment for Democracy, NED), financované americkým kongresem a založené na popud Williama Caseyho, šéfa CIA v době vlády amerického prezidenta Ronalda Reagana. (5) Ve skutečnosti NED představuje neokonzervativní skrytý fond, jehož prostřednictvím chtěl Casey provádět část činnosti, kterou tradičně realizovala CIA. Tyto aktivity měly mj. zajišťovat, aby volby v cizích zemích končily s výsledky přijatelnými a prospěšnými pro vládu USA. A pokud se tak nestalo, jako v Iránu za Mosaddeka, v Guatemale za Arbenze či v Chile za Allendeho, pak bylo úkolem CIA podvracet a svrhnout "nevhodného" volebního vítěze. A nejinak tomu bylo i v případě režimu socialistického Československa. Roku 1983 tak Casey a přední propagandista CIA Walter Raymond, ml. usilovali o vytvoření fondového mechanismu určeného pro podporu dalších skupin jako je organizace Freedom House a jiné nevládní organizace. Cílem bylo podpořit zapojení těchto organizací předstírajících úsilí o prosazování demokracie a sledování její úrovně v cizích zemích do propagandy a výše naznačených politických aktivit, které historicky organizovala a tajně financovala CIA. Vznikla proto myšlenka založení organizace financované Kongresem USA, která by sloužila jako kanál pro převod peněz. Tato zprostředkující struktura CIA přitom v 80. a 90. letech jenom ve střední a východní Evropě investovala miliony dolarů na činnost skupin, jakou představovala Charta 77. (6) Dnes tečou finance NED přes organizace jako Člověk v tísni na kontrarevoluční aktivity například na Kubě, jak napovídají finanční zprávy ČvT.

Inu peníze nesmrdí. A kdo jich má víc, než finančníci a americká vláda?


Poznámky:

(1) Soros podporoval chartisty, Klaus překazil jeho plán, říká fyzik Janouch (rozhovor 7. 4. 2018) https://zpravy.idnes.cz/rozhovor-frantisek-janouch-nadace-charty-77-havel-soros-pg9-/domaci.aspx?c=A180406_205555_domaci_pmk

(2) CIA Covert Book Program: Book Programs in Poland (P. Sowinski 9. 4. 2015) https://www.wilsoncenter.org/publication/cia-covert-book-program-book-programs-poland

(3) Zakázané knihy pro Čechy skutečně platila CIA (R. Schovánek 7. 2. 2015) https://echo24.cz/a/itP5G/zakazane-knihy-pro-cechy-skutecne-platila-cia

(4) Slovník české literatury http://www.slovnikceskeliteratury.cz/showContent.jsp?docId=1805

(5) Spojkou pro mě byli západní diplomaté, vysvětluje "poštmistr" Charty 77 a odhaluje tajné šifrování (6. 1. 2017) https://zpravy.aktualne.cz/domaci/chartu-77-podporovala-cia-i-zapadni-diplomate/r~b6bfef36d40611e6a8cb002590604f2e/

(6) Key Neocon Calls on US to Oust Putin (R. Parry 7. 10. 2016) https://consortiumnews.com/2016/10/07/key-neocon-calls-on-us-to-oust-putin/

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .