header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

SOF: Ať žije epopej 9. května!

Světová odborová federace slaví 9. květen - výročí vítěství nad nacismem

9. května 1945 podepsali nacisté v Berlíně, obsazeném Rudou armádou, do rukou Svazu sovětských socialistických republik kapitulaci, jež ukončila II. světovou nebo Velkou vlasteneckou válku.

22. června 1941 nacisté přepadli sovětské hranice a s nasazením přibližně 4,5 milionu vojáků za podpory 600 000 vozidel, 750 000 koní a nějakých 2 700 letadel (přes polovinu německých leteckých sil) mířili k branám Moskvy. Díky odporu donuceni ustoupit, zaměřili nacisté svou novou strategii na získání kontroly nad Stalingradem, kde v červenci 1942 začala nejkrutější a nejhorší bitva celé války. 

Rudá armáda a ozbrojený lid vzdorovali záboru každého bloku, každé ulice, každého domu, každé místnosti. Jednou z etap tohoto hrdinského boje byla továrna na výrobu traktorů, kde dělníci vstoupili do boje proti těžce ozbrojeným útočícím jednotkám. Stalingrad byl osvobozený 2. února 1943..

Když už Rudá armáda dobývala hlavní město nacistického státu, 30. dubna Hitler spáchal sebevraždu a 9. května 1945 se Němci vzdali Sovětům.

Pro budoucnost lidstva to bylo rozhodující strategické vítězství. Změnilo globální rozložení sil ve prospěch pracujících a lidu a posílilo národně osvobozenecká hnutí a dekolonizaci. Právě na této historické cestě byla 3. října 1945 založena Světová odborová federace. Ale 73 let po tomto datu se nad mezinárodními vztahy vznáší hrozba nové světové války. Imperialismus USA a jejich spojenců v NATO prosazuje konflikty, jež vážně ohrožují světový mír a způsobuje, že ve starých i nových formách narůstá fašismus a netolerance.

Světová odborová federace vzdává čest tomuto výročí a potvrzuje tak svůj závazek, že bude hájit světový mír a práva lidí, zvlášť pracujících, přesvědčena o socialistické perspektivě jakožto budoucnosti lidstva.

Sláva 9. květnu, dnu vítězství Sovětského svazu nad nacismem a fašismem!

Musí ztroskotat ti, kteří se dnes ve službách vykořisťování a imperialismu snaží přepisovat historická fakta na urážky a lži.

Na věčnou úctu k milionům vojáků, mužů a žen, kteří padli v této misi za lidstvo!

Sekretariát SOF

Atény, 7. května 2018

http://www.wftucentral.org/long-live-the-may-9th-epopee/

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .