header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Imperialisté by se v těchto dnech měli stydět víc než obvykle

Před 65 lety proběhl puč v Iránu, svobodné zemi s hrdým lidem a tisíciletou historii. Šlo o jeden z mnoha převratů a barevných revolucí, kterými imperialisté trestají neposlušné země. Irán byl v padesátých letech jednou z nich. V roce 1951 se premiérem země stal populární politik Dr. Mosaddek.

Mosaddek byl vzdělaný muž, ve Francii vystudoval právo. Byl členem Národní fronty a jeho strana požadovala znárodnění nerostného bohatství. Což znamenalo znárodnění i strategické suroviny, ropy, která byla v té době v rukou Anglo-Iranian Oil Company. Peníze tak odcházely do Británie a chudému Iránu téměř nic nezůstalo. Situace chudých obyvatel zůstávala stejná. Požadavky na znárodnění narazily na tvrdý odpor západu.

Znárodnění nakonec proběhlo. Ropné naleziště obsadila iránská armáda. Zahraniční zaměstnanci byli vyhoštěni ze země. Velká Británie na svou potupu reagovala sankcemi. Myslela, že tím srazí svobodný lid na kolena. Nesrazil by, Irán si našel nového odběratele Sovětský svaz. Tím se zvětšilo napětí mezi imperialisty a Iránem.

Už nešlo jenom o zemi, která chce mít vliv nad svým nerostným bohatstvím. Irán se mohl začít orientovat na SSSR. Tím by se roztrhl řetěz jižních států, které měly čelit Sovětům. Narušila by se rovnováha v neprospěch Západu. V samotném Iránu se situace dala do pohybu. Demokratická, progresivní vláda měla další pro-lidové reformy. Kromě Národní fronty v zemi rostla podpora Lidové strany Iránu. Objevovaly se kritické hlasy vůči monarchii. Imperialisté museli zakročit.

CIA vyčlenila 1 000 000 dolarů na operaci AJAX. Šlo o svržení progresivní vlády. Agenti CIA začali rekrutovat Islamisty a hledat si spojence mezi monarchistickými důstojníky. To se jí podařilo, 19. srpna proběhl puč a Mosaddek byl zbaven moci. Ve vykonstruovaném procesu byl odsouzen k smrti. Rozsudek byl změněn a po třech letech žaláře byl Mosaddek poslán do domácího vezení.

Během puče samotného bylo zabito několik stovek lidí. Po něm následovalo 26 let krutovlády Rézi Pahlavího. Na tyto srpnové události bychom neměli zapomínat. Vždyť před pár dny bylo půlkulaté výročí tohoto hanebného činu. Proto bychom měli v těchto krásných srpnových dnech odsoudit americký imperialismus ještě hlasitěji než obvykle. Jeho barbarství, krutost a obsesivní touhu vládnout. Ještě, že naši zemi v té době nic podobného nepotkalo.

Alexandr Salajka

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .