Před 45 lety, 11. září 1973, došlo k vojenskému fašistickému převratu proti legální vládě socialistického prezidenta Salvadora Allendeho v jihoamerickém Chile.
Allendova vláda provedla sérii pokrokových kroků, jako je znárodnění přírodních zdrojů a zahraničního kapitálu, zemědělskou reformu, pozdvihnutí mas z chudoby. To vyvolalo nepřátelství amerického imperialismu a domácí reakce. CIA se pokusila několikrát ovlivnit volby, podplácela politiky, financovala dezinformační kampaň. Vláda prezidenta Nixona zahájila ekonomickou válku a sabotáže proti Chile.
Nakonec podpořila vojenský převrat generála Augusta Pinocheta. Během bombardování prezidentského paláce zahynul sám prezident, následně došlo k zatýkání a k vraždám odpůrců převratu. V Chile, s přibližně 10 miliony obyvatel, došlo k zatčení 130 tisíc lidí, z nichž 40 tisíc vojáci shromáždili na Národním stadionu v Santiagu. Během represí zahynulo nebo zmizelo okolo 3 tisíc lidí. Vláda Augusta Pinocheta společně s USA a dalšími reakčními vládami zahájila utajenou zahraniční ilegální kampaň únosů a politických vražd "Operace Kondor", která vedla k perzekuci půl milionu lidí a zavraždění desítek tisíc lidí.
Chilská tragédie ukazuje, jak moc je nutné bránit sociální výdobytky před reakcí a intervencí imperialismu. Plně prokazuje pravdivost Leninových poznatků o nemožnosti převzít státní nadstavbu v stávajícím stavu. Prokazuje nutnost přeměny charakteru státu v revolučním procesu, přeměny třídního charakteru státních institucí - jakou je například armáda. Atentáty z poslední doby na prezidenta Venezuely podporované z USA, vražda vůdce Doněcké lidové republiky, útoky na vládu v Nikaraguy a jinde ukazuje, že agresivita a nebezpečí imperialismu při podpoře reakce jsou stále obrovské.
© Komunistický svaz mládeže
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .
Copyright © 2024 Your Company. Joomla templates powered by Sparky.