header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

80 let od nacistické okupace Československa

Dnes si připomínáme 80 let od zahájení okupace Československa nacistickým Německem. V době nacistické invaze do zbytku Česko-Slovenska už několik měsíců rozpoutaná domácí reakce připravovala půdu pro fašistický nástup. Reakční druhorepubliková inteligence útočila na vše pokrokové. Téměř ihned po Mnichově následoval zákaz Komunistické strany Československa a dalších pokrokových organizací, jako byl Svaz mladých.

 

Po léta okupace se nikdy nepodařilo precizní a vražedné mašinérii utlačovatelského aparátu zcela zlikvidovat protifašistický odpor. Hned 28. října 1939 propukly protifašistické demonstrace, které se setkaly se střelbou a represí, 17. listopadu pak následovaly popravy a zatýkání studentů. Události, které vyznačují Mezinárodní den studentstva. Mladí komunisté se během okupace několikrát zorganizovali a také byli zatýkáni a popravováni. Nejdříve v rámci Národního hnutí pracující mládeže, pak v Komunistickém svazu mladé generace, později v Revoluční skupině Předvoj, jejíž představitelé byli popraveni v Terezíně již po sebevraždě Hitlera a jen několik dnů před osvobozením. I to byla kalkulace nacismu v duchu kolonialismu - přes porážku, zbavit osvobozené jejich vůdců, možnosti si sám vládnout.

To, čím nacismus byl nový v dějinách zpátečníků je snaha o přenesení kolonizace - všech hrůz, které konaly evropské národy v Africe, Asii, jaké byly uplatněny vůči zotročeným afroameričanům a indiánům - přímo do srdce "civilizované" Evropy. Nacismus zotročil národy, snažil se vytvořit vytěžitelný prostor, svůj Lebensraum, využít otrockou práci pro své potřeby. V tom mu překážely zde přítomné národy i Sovětský svaz jako první stát pracujících. Bez porážky fašismu by mnoho národů Evropy dnes neexistovalo - byly by buď vyvražděny, nebo po zotročení přesunuty či převychovány. Včetně toho českého, jak jasně prohlásil protektor Reinhard Heydrich.

I dnes pokračuje kolonizační a vykořisťovatelská politika mocných. Nesmíme před tím zavírat oči jen proto, že jde o vzdálené země. Stále musíme bojovat proti všem druhům šovinismu, imperialismu a útlaku, zachovávat přátelství mezi vykořisťovanými všech národů.

Protestujeme proti současné snaze rehabilitovat období protektorátu a nacistické okupace, stejně jako proti snaze klást jej na roveň jiným historickým obdobím, zvláště období, kdy moc patřila pracujícím!

Protestujeme proti snaze vydávat druhou světovou válku jako válku "dvou diktatur"!

Protestujeme proti ztotožňování viníků s obětmi!

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .