header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Před deseti lety zemřel David Pěcha

Tento víkend si připomeneme deset let od úmrtí člena Ústřední rady KSM Davida Pěchy. Jako dlouholetý člen KSM zanechal na organizaci svou stopu a stal se tak součástí historie naší organizace, než v mladém věku skončil svůj život.

 

Jeho mládežnická politická dráha započala už v polovině devadesátých let, kdy působil nejen na šumpersku, ale i na přerovsku. Byl známý svým osobitým literárním stylem, který provázel jeho zásadní postoje. Na veřejnost vydával texty většinou pod pseudonymem Jan Falčík. Svou politickou činnost vykonával nejen v řadách KSM, ale i jako člen KSČ-ČSSP (Komunistické strany Československa - Československé strany práce). Mediálně se stal známým zejména po soudním procesu, který vyprovokoval bývalý pracovník BIS Vladimír Hučín v roce 2003. Soud obsahoval mnoho bodů obžaloby týkajících se propagace komunismu. David byl nakonec odsouzen za obvinění Hučína z vraždy přerovského policisty.

Epitaf z roku 2009

Zemřel David Pěcha

Šumperku dne 27. 7. 2009 dobrovolně ukončil svůj mladý život levicový aktivista David Pěcha. Pod náporem osobních i veřejných problémů zvolil odchod ze života. David Pěcha byl vnímán jako kontroverzní osobnost. V průběhu doby byl různě aktivní v mnoha hnutích a organizacích vesměs komunistického zaměření. I když se již před lety rozešel s KSČM a později měl výhrady i ke KSČ-ČSSP, zůstával nadále v kontaktu s členy obou organizací a byl přístupný k diskuzím. Až do konce činnosti loni ministerstvem vnitra zakázaného a rozpuštěného Komunistického svazu mládeže (KSM) byl nejen jeho řadovým členem, ale i členem ústřední rady KSM. Přes svůj rozchod s některými organizacemi, ve kterých původně fungoval, byl nadále vstřícný a ochotný na jejich půdě vést snahy k dalšímu společnému směřování myšlenky levicového proudu v naší zemi. Jak sám v posledním dopise uvádí, odchází od nedokončené práce. V současnosti studoval filozofii na Masarykově univerzitě v Brně. Filozofii se však věnoval na veřejné politické úrovni již nejméně celé desetiletí. Za svůj krátký život vyprodukoval řadu filozofických úvah v podobě nejen článků, ale i samizdatových publikací, které zpravidla zveřejňoval pod pseudonymem Jan Falčík. Jeho literární jazyk byl nezaměnitelný a pro něj charakteristický. Známá je například jeho práce "Příspěvky k dialektice progresivního". Jedním z pozdějších děl, které zejména mezi mladými našly určitou odezvu je "Pár poznámek o 'teistické' dimenzi moderního člověka" ve které rozebírá humanitu z křesťanského i ateistického hlediska a snaží se najít společné prvky pro pochopení problematiky obou světonázorových proudů. Nedokončeno zůstalo jeho dílo "Humanistická ontologie". Mediálně známým se stal po politickém soudním procesu vyprovokovaném Vladimírem Hučínem v roce 2003. Tehdy byl obžalován v mnoha bodech týkajících se propagace komunismu a dále hanobení, nebo urážky některých tehdejších státních činitelů. Hlavním bodem obžaloby, za který byl poté odsouzen na půl roku odnětí svobody podmíněně, byl výrok na adresu Vladimíra Hučína. Pěcha obvinil Hučína, že je odpovědný za smrt policisty při výbuchu bomby na policejní stanici v Přerově. Od té doby byl vlastně Pěcha méně aktivní ve veřejné politice. Tuto záležitost následovaly i další potíže, které vedly k osudné události v pondělí 27. 7. 2009. Ti z nás, kteří Davida Pěchu znali, potvrdí, že šlo o člověka s čistým charakterem, přímého a proto právě často neprávem odsuzovaného. Jistě si zaslouží, aby se na něj vzpomínalo, jako na člověka ryzího a stálého ve svých postojích.

Stanovisko KSM k případu Davida Pěchy, 2003  
Pietní setkání k uctění památky Davida Pěchy  

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .