header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Maruška Kudeříková, hrdinka protifašistického odboje

Maruška Kudeříková se narodila 24. 3. 1921 na Moravském Slovácku. Při studiu na strážnickém gymnáziu během nacistické okupace pod vlivem četby a svých přátel politicky dospívá. Po maturitě v roce 1940 začala ilegální odbojovou práci. Převáděla přes hory na Slovensko soudruhy, kteří museli uprchnout před gestapem. Aktivně se zapojuje do práce Komunistického svazu mladé generace (KSMG). Vykonávala kurýrní práce na Moravě, získává mladé lidi. Když byla Maruška nasazena jako dělnice do tkalcovny Rico ve Veverské Bitýšce, organizovala sabotáže, poškozovala stroje, železniční vagóny atd. V prosinci 1941, po napadení SSSR, byla zatčena gestapem. Při výsleších se chová hrdinně. Tajně poslala řadu dopisů z vězení, které dosvědčují sílu jejího komunistického přesvědčení:

"Nesnesu ani jediné pochybnosti o správnosti naší věci, stanoviska a cest k ní. Je ověřena rozumem, citem, zkušenostmi ne jedinců, ale celých mas! A v jejím jménu můžeme proto s nadšením bojovat a pracovat a uvědoměle a klidně padat! Podrobit se všem zákonům nutnosti, riziku práce a boje!"

Maruška Kudeřiková byla popravena 26. 3. 1943, dva dny po svých 22 narozeninách. Ve svém posledním dopise napsala:

"...Měla jsem vždycky odvahu žít, neztrácím ji ani tváří v tvář tomu, co se v lidské řeči nazývá smrtí... Mějte rádi život, mějte se rádi, učte lásce, hajte lásku, šiřte lásku. Abyste pocítili krásu jeho samozřejmých darů jako já, to si přeji, Abyste dovedli rozdávat a přijímat..."

V roce 1972 vznikl podle osudu Marušky Kudeříkové film "...a pozdravuji vlaštovky" s Magdou Vášáryovou v hlavní roli

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .