header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Třicet let od nezákonného rozbití SSSR

8. prosince 1991 proběhla největší geopolitická katastrofa v historii lidstva.

V Bělověžském pralese 8. 12. 1991 B. Jelcin, L. Kravčuk a S. Šuškevič, bez žádných zákonných pravomocí a porušením výsledků referenda ze 17. března 1991, s otevřeným shovívavým postojem M. S. Gorbačova, tajně, bez ohledu na lid, podepsali dohodu, že "Svaz SSR jako subjekt mezinárodního práva a jako geopolitická realita přestává existovat," jedním škrtem pera „zrušili“ obrovskou zemi s téměř 300 miliony obyvatel.

Rozpadem SSSR se 30 milionů etnicky ruských občanů ocitlo v zahraničí. Od počátku devadesátých let se populace Ruska snížila o 10-11 milionů. I bez ohledu na ztrátu neruské populace bývalých sovětských republik jsme již ztratili více lidí než ve dvou světových válkách dohromady! Ještě dříve stejní lidé, kteří za jedno sezení v Bělověžském pralese zničili to, co bylo postaveno za 70 let, zradili socialistický tábor (vytvořený cenou milionů životů ve druhé světové a Velké vlastenecké válce). Vědomě provedli deindustrializaci, zabrzdili zemědělství, odtrhli od největší světové mocnosti 14 republik, které byly ekonomicky spojeny v jediný mechanismus.

Pokud se chceme podívat ještě hlouběji, pak vidíme zchudnutí obyvatelstva, rozpad ekonomiky, vědy, armády, růst kriminality, mezietnických konfliktů, válku v Čečensku, všechny konflikty v postsovětském prostoru, sérii oranžových revolucí, expanzi NATO na východ, válku a rozpad Jugoslávie, arabské jaro, válku v Sýrii - to vše je výsledkem geopolitické kapitulace, vzdání se nejdříve socialistického tábora, a pak Sovětského svazu.

Je takový pojem v politologii jako "vakuum síly". Všechno, co bylo ve spěchu zrazeno a vzdáno, rychle zaplnily a dobyly země NATO, které přijaly naši geopolitickou kapitulaci. A celý svět je dodnes otřesen hlavně kvůli událostem z konce 80. a začátku 90. let.

Strana pracujících na Donbase, 8. 12. 2021

Přeložil Jaromír Vašek

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .