header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Oživlá historie boje československých interbrigadistů proti fašismu ve Španělsku

V těchto dnech vychází třetí pokračování ságy dobrovolnické letky Slavia, kterou v protifašistických bojích ve Španělské občanské válce vede český stíhač František Lev - alias Fredo Montoya. Kniha s názvem Lví stíhač a blesková válka u Guadalajary navazuje na předchozí, opakovaně oceněné, knihy Lví stíhač a Černý orel nad Madridem a Lví stíhač a krvavý tok Jaramy.

Děj nejnovější knihy českého levicového spisovatele Vratislava Vyhlídky je zasazen na začátek jara 1937, kdy hlavní hrdina František Lev vyčkává se svou leteckou eskadrou na začátek ofenzivy plně motorizovaného italského expedičního sboru v oblasti španělské Guadalajary. Sám Benito Mussolini se sebevědomě chvástá, že útok takovéto obrovské síly rozhodne po vzbouřeneckých neúspěších u Madridu a na Jaramě občanskou válku ve prospěch fašistických pučistů a pohřbí svobodnou republiku. Špatně vyzbrojení a nepřipravení republikáni mají být na zemi převálcováni. Zasáhne ale František Lev, který spolu s odvážnými interbrigadisty, dobrovolníky z celé Evropy, italský nápor zadrží. Román je opět vynikající fikcí, jejíž děj se promítá na pozadí skutečných událostí.

Autor, mj. spolupracovník Komunistického svazu mládeže, jasně deklaruje, že příběhy českého protifašistického bojovníka letce Františka Lva, chce především vzdát hold československým interbrigadistům, dobrovolníkům, kteří šli do španělské občanské války bojovat proti šířícímu se fašismu. "Je dobře uvědomit si, jak zrůdný je fašismus systém. Toto je největší poučení ze Španělské občanské války a je dobré to vědět, protože tahle éra je dnes velmi opomíjena ve prospěch druhé světové války - a to je chyba. Naši dědové a pradědové děním ve Španělsku žili, zajímali se o něj a někteří tam šli i bojovat proti šířícímu se fašismu pod heslem - U Madridu se bojuje za Prahu. Je to nesmírně exotické prostředí, které stojí za to objevit. Proto jsem zasadil příběh do tohoto místa a času."

Knihu vytisklo olomoucké Sugesto, které patří mezi nejvyhledávanější studia a tiskárny ze strany menších nakladatelů a alternativních spisovatelů. Grafiku pro knihu vytvořil Václav Špíral a svými ilustracemi vyvolává skvělý dojem z dobové atmosféry. Román je v předprodeji za 189 Kč na autorových stránkách na adrese www.vyhlidka.dobrodruh.net (kde je možné objednat také předchozí knihy) a bude rovněž nabídnut knihovnám. Očekává se, že jej bude distribuovat v rámci ČR knižní portál www.dobre-knihy.cz .

První díl ságy, příběh od Madridu, se v žebříčku odborného vojenského portálu www.army-store.net umístil mezi TOP10 válečnými romány na českém knižním trhu všech dob. Druhý díl, příběh z Jaramy, byl doporučen týdeníkem 5+2 před Vánocemi 2016 jako nejlepší dárek pro seniory. Třetí díl byl ještě před svým vydáním oceněn legendárním českým leteckým kreslířem Pavlem Andrýskem, který v 90. letech minulého století ilustroval česká vydání Bigglesových dobrodružství.

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .