header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

O zákazu Komunistické strany Kazachstánu - Jakou úlohu hraje předseda KSČM Filip?

21. 12. 2015 si mohlo několik tisíc poctivých čtenářů Haló novin přečíst článek pana Romana Janoucha nazvaný: "Filip ocenil stabilizační roli Kazachstánu", ve kterém se uvádí, že:

"Kazachstán v pátek v ČR slavil 24. výročí Dne nezávislosti. Velvyslanec Seržan Abdykarimov poděkoval za vřelé přijetí a za plodnou spolupráci během prvních deseti měsíců jeho diplomatické mise v naší překrásné zemi; místopředseda PSP ČR a předseda Meziparlamentní skupiny ČR-Kazachstán i Spolku přátel Kazachstánu Vojtěch Filip pak na recepci v pražském Hotelu Hilton vystoupil s hlavním referátem.

Předseda ÚV KSČM vyjádřil svou hrdost nad tím, že se osobně mohl stát Nazarbajevovým přítelem a sledovat, jak tato výrazná osobnost světové politiky posledních desetiletí dopomohla Kazachstánu k postavení nezávislé respektované země se silnou parlamentní demokracií. Je přesvědčen, že Kazachstán se díky tomu stane garantem míru a bezpečnosti v euroasijském geopolitickém prostoru. Závěrem poděkoval hostitelům za velmi pozitivní roli, kterou Kazachstán sehrává v této složité době při stabilizaci křesťanského a muslimského světa."

Myslí si pan Filip, že v KSČM jsou pouze pitomci a podporovatelé buržoazní diktatury nejen v ČR, ale i ve světě? Zřejmě ano. Jinak by se dávno vzdal své funkce předsedy Meziparlamentní skupiny ČR-Kazachstán i Spolku přátel Kazachstánu a nemohl by takovým způsobem vůbec vystoupit. (Pokud není materiálně zainteresován na kšeftech s Kazachstánem.)

Na 17. mezinárodním setkání představitelů komunistických a dělnických stran 30.-31.10. 2015 v Istanbulu, které se zúčastnila i delegace KSČM, byla přijatá rezoluce s následovným obsahem:

"Účastníci setkání vyjadřují... protest proti zákazu Komunistické strany Kazachstánu. Soudní likvidace na základě formálních důvodů (neměla prý požadovaný počet členů) nejstarší a poslední registrované opoziční strany v zemi, sledovala politické cíle - odstranění jakéhokoli odporu proti stávající vládě a zmatení pracujících.

Účastníci setkání předpokládají, že zákaz Komunistické strany je výsledkem dlouhodobého kurzu iniciovaného bývalým členem předsednictva ÚV KSSS Nazarbajevem, jehož záměrem je zlikvidovat politickou stranu s komunistickou ideologií.

Komunistická strana byla zakázána v předvečer parlamentních voleb, kterých se nyní účastní pouze politické strany, plně schvalující tržní změny, privatizaci a rozbití sociálního systému. Tímto krokem zbavuje vláda a velkoburžoazie komunisty a představitele pracujících možnosti účastnit se voleb a zastávat svá práva.

Již dříve byla činnost Komunistické strany Kazachstánu několikrát výnosy soudů pozastavena. V roce 2011 před parlamentními volbami za podporu dlouhodobé stávky zaměstnanců ropného průmyslu Žanaozenu, jejíchž 70 účastníků bylo 16. prosince 2011 postříleno a jejíž vůdcové byli uvězněni.

Účastníci setkání považují pokusy o likvidaci Komunistické strany Kazachstánu za potlačování občanských práv na sdružování se v politických stranách a za projev diktatury.

Kromě komunistické strany byly v Kazachstánu zlikvidovány všechny politické strany a sdružení, nezávislá vydavatelství a zablokovány mnohé progresivní webové stránky.

Zákaz Komunistické strany Kazachstánu proběhl v období vstupu v platnost nového zákona "O odborovém hnutí", podle kterého má být ukončena činnost více než šesti set samostatných odborů. Mnohá sdružení pracujících již byla zbavena svého legálního statutu, anebo jim byla odmítnuta registrace.

V Kazachstánu jsou rovněž zakázány stávky, demonstrace a podle nového "Trestního zákoníku" budou jejich účastníci vystaveni trestní odpovědnosti a odsuzováni k dlouhodobým trestům vězení.

Současně s tím parlament přijal, bez diskuse s odbory, nový "Pracovní zákoník" kterým se zbavují pracující všech práv. Je jasné, že zákaz Komunistické strany Kazachstánu je přímo spojen se sociálně ekonomickou krizí, snižováním mezd a platů, s rostoucí nezaměstnaností a s novými vládními antisociálními reformami i celkovým snižováním životní úrovně Kazachů.

Pracující jsou zbavováni možnosti zvolit si své politické představitelé a legálně bojovat proti antisociálnímu kurzu vlády a zvůli zaměstnavatelů.

Účastníci setkání považují svou účast v organizaci mezinárodní kampaně solidarity s bojem Komunistické strany Kazachstánu za významnou.

Požadují od vlády Kazachstánu zrušení zákazu komunistické strany a všech diskriminačních opatření, zbavujících pracující práva na sdružování ve svých odborových organizacích, politických stranách, na demonstrace a stávky.

Istanbul 1. 11. 2015."

Jestliže se zamyslíme nad formulacemi v rezoluci, stane se nám jasným, že jde o fašizaci v zemi, mnohdy důslednější než na Ukrajině, kde rovněž došlo k zákazu komunistické strany. Považuji za progresivní krok pana Filipa, že považuje za svého přítele pouze Nazarbajeva a nikoli i Porošenka a Jacenjuka.

Karel Kluz

 

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .