Přinášíme článek o činnosti komunistů na Praze 6 od zastupitele za KSČM Ivana Hrůzy. Článek v "levicových" Haló novinách, pro které byl určen, žel nevyšel.
V komunální politice bezmála stotisícové Městské části Praha 6 mají silný vliv pravicové koncepce a programové priority dlouhodobě vládnoucí ODS, která v koaliční spolupráci střídá partnery od těch pravicových až po ČSSD. V současnosti vládne tak, jako v předminulém volebním období pravolevá koalice ODS a ČSSD.
Komunisté v Praze 6 jsou bezmála 23 let zásadovou opoziční politickou silou a v posledních letech jsou důraznější. Prolamují informační blokádu, jsou častěji vidět a slyšet. Píší a rozšiřují letáky, rozdávají Haló noviny, informují veřejnost prostřednictvím řady nástěnek, či internetu, odvážně vystupují na veřejnosti, připravují a organizují různé petiční akce a interpelují během jednání zastupitelstva. Patří k těm nejaktivnějším při organizování sociální sebeobrany a prosazování zájmů většiny obyvatel Prahy 6. Příkladem pro ostatní jsou s. Havelková, aktivně pracující jako předsedkyně břevnovského SONu, či s. Koutníková působící v SONu na sídlišti Dědina, které stály na čele organizování významných petičních akcí. Právě během té poslední se podařilo shromáždit podpisy 1617 občanů Dědiny za obnovení nedávno městem Prahou zrušeného přímého autobusového spojení tohoto sídliště na metro. Tuto petici s žádostí o nápravu, předala s. Koutníková 25. října na sekretariát primátora a následně v dané věci vystoupila během zasedání ZHMP s interpelací. Břevnovský SON zase připravuje 1. listopadu od 17,30 hod. setkání s občany v ZŠ na náměstí Svobody a 8. listopadu od 17,30 hod. v Břevnově v bývalém kině Radost.
Také zastupitelé KSČM v samosprávě poskytují podporu rostoucí části veřejnosti, která je v různých oblastech oprávněně nespokojena s výsledky komunální politiky radnice MČ a velké Prahy. Zastupitelům KSČM v Praze 6 se přitom podařilo zásadním způsobem ovlivnit obsah a přijetí novely jednacího řádu zastupitelstva MČ ve prospěch rozšíření práv a možností občanů prezentovat v průběhu konání zastupitelstva svoje názory. A je potěšitelné, že občané Prahy 6 svého práva během jednání zastupitelstva pravidelně a cílevědomě využívají.
Jednou z nejvýznamnějších oblastí politických střetů na radnici je bytová politika. Komunisté trvale odmítají zcela nedůvodné asociální navyšování nájmů, k němuž je přistupováno bez analýz příjmů nájemců obecních bytů. Vystupujeme proti prodejům bytů komukoli za nejvyšší nabídku, stejně jako proti další privatizaci významné části bytového fondu za ceny, které jsou pro mnohé nájemce nedostupné. Za podpory občanů jsme v zastupitelstvu prosadili zásadu, že byty, které nájemci v privatizaci nekoupí, nebudou prodány třetím osobám. Již nyní připomínáme, že bez další potřebné výstavby sociálních bytů, vznikne jejich akutní nedostatek. V důsledku rostoucích nákladů na bydlení jsme zaznamenali pohyb v sociální struktuře obyvatel. MČ Praha 6 se nesmí stát čtvrtí pouze pro bohaté. Požadujeme rovněž, aby vlhkostí poškozené obecní byty v ulicích Patočkova, Nad Kajetánkou a Jílkova byly urychleně opraveny.
KSČM a její zastupitelé vystupují proti devastaci životního prostředí a staví se za aktivity občanů, kteří usilují o nápravu. Máme zásadní výhrady ke způsobu hospodaření, které je spojeno s výprodejem obecního majetku, jenž MČ Praha 6 nabyla bezúplatně od státu jako neopakovatelné dědictví po socialismu. Inkaso z prodejů v řádech miliard Kč je postupně zapojováno do rozpočtu. Veřejný majetek se tak stále tenčí, když s tím, co nastane potom, až nebude co prodávat a peníze budou utraceny, si vedení radnice hlavu příliš neláme.
Příjmy z prodeje obecního majetku zároveň nasměrovaly velké finanční toky na bankovní účty. O jejich zhodnocování investováním do cenných papírů rozhodla v roce 2003 Rada MČ Prahy 6 složená ze zastupitelů ODS, ČSSD a KDU-ČSL, nikoli celé zastupitelstvo. Ostatně i později si klíčová rozhodnutí při nakládání s těmito finančními prostředky udržela Rada MČ a orgány dceřiné firmy SNEO, a. s., kde komunisté nebyli a nejsou zastoupeni. A dnes je MČ Praha 6 v situaci, že mnoho desítek miliónů investovaných prostřednictvím Key Investments je nedobytných.
Stává se, že dojdou-li vedení radnice argumenty, čelíme tendenčním výkladům historie a ideologickým výpadům. Bráníme se argumenty, přesvědčujeme o naší pravdě, dáváme podněty a navrhujeme. Jsme rádi, že od mnohých spoluobčanů slyšíme stále častěji slova podpory. Ta slova těší, ale také zavazují, jsme reálnou šancí na změnu, a proto důvěru nesmíme zklamat.
JUDr. Hrůza Ivan
zastupitel MČ Praha 6
© Komunistický svaz mládeže
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .
Copyright © 2024 Your Company. Joomla templates powered by Sparky.