header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Smysl existence politické strany

K předchozímu článku o kapitalistickém pozadí kandidátů na hrad a dobrovolné vyklizení pozice KSČM v těchto volbách - doplňujeme jeden z příspěvků z diskuse na 8. zasedání ÚV KSČM dne 9. 9. 2017, kde se rozhodovalo o nominaci vlastního kandidáta.

Soudružky, soudruzi,

jen několik málo poznámek k problematice prezidentských voleb.

Pamatuji si docela dobře na argumentaci těch, co i při minulé volbě zdůvodňovali, proč nepostavit vlastního kandidáta. Proč má být strana - která tak ráda o sobě říká, že je třetí či dokonce druhá nejsilnější - jen v roli podavače na stavbě. "Mohli bychom způsobit", říkali emotivně, "že by se Miloš Zeman nedostal do 2. kola a měli bychom Schwarzenberga na Hradě".

Také teď si myslím, že Miloše Zemana může porazit jen vlastní zdraví - jiného vážnějšího soupeře nevidím!

Vadí mi, když někdo opakovaně staví otázku, zda kandidovat, nebo ne. A vždycky mu z toho vyjde: Nekandidovat, nestavět vlastního kandidáta.

Co je ale smyslem, co je projevem existence politických stran, proč tu jsou?

Aby kandidovaly a prostřednictvím voleb, volebních kampaní, propagovaly své ideje, program a politické cíle, a získávaly pro ně co nejširší podporu a sympatie veřejnosti.

Klasik politologie Giovanni Sartori v jednoduché definici říká: "Strany jsou politické skupiny, které se účastní voleb a jejich prostřednictvím prosazují své kandidáty do veřejných úřadů a funkcí".

Z podkladu Výkonného výboru ÚV, který jsme dostali, jsem zklamán (leč nepřekvapen) a ty vyjmenované podmínky vnímám jako proklamativní. Jako vytáčku, jak se z toho opět vymotat!


Mrzí mě, když čtu v novinách: "Tím, že si strany nevěří, že mohou v prezidentské volbě obstát, mimoděk odhalují vlastní prázdnotu.

Zřetelně se ukazuje, že nemají žádné skutečné osobnosti, které by intelektem, rozhledem, charismatem či mezinárodním renomé přesahovaly umouněnou každodenní politiku.

ČSSD takového člověka nemá, komunisté také ne!

Chybí osobnosti, skuteční lídři, odpařuje se respekt a důvěra veřejnosti.

To je potenciálně destruktivní pro celý náš demokratický politický systém, který je na stranách založen".

To jsem citoval z článku v Hospodářských novinách 24. 8., ale takových vcelku pravdivých diagnóz je více a přibývá jich!


Jsem toho názoru, že opět nekandidovat by bylo chybné rozhodnutí! Lidé - voliči si toho všímají. Registrují to vědomě i podvědomě. A vytvářejí si - spolu s ostatním - obraz o straně.

Podle účelové argumentace těch, co vždy najdou důvod, proč je "mazanější" anebo "zodpovědnější" nekandidovat, bychom mohli téměř zcela vypustit senátní volby. Ale naši kandidáti v nich odvádějí pro stranu nesmírně cennou práci. Hlavně se pořád nestrašme a nechytračme!

Neříkejme: "Nemáme kandidáta!"

Pokud by vedení strany skutečně těch 5 let nikoho dlouhodobě nepřipravovalo - neprofilovalo (prezidentské volby přece nejsou žádným překvapením) - je tu předseda strany, zkušený politik, snad nejdéle sloužící poslanec, opakovaně místopředseda Sněmovny.

Je na něm, aby vzal prapor a šel do boje!

Prezidentská kampaň je obrovská příležitost, je to obrovský prostor k propagaci strany, k tomu promluvit k lidem, část jich získat. Říci jim, co by případně v roli 1. občana státu dělal, jaké priority by viděl - ve vnitřní i zahraniční politice - jak by hájil české národní zájmy a zájmy obyčejných lidí. Nesmírně by to straně prospělo!

A pokud Miloš Zeman, jak prohlašuje, nepovede aktivní volební kampaň, zastupoval by v ní hlas levice, který by jinak v debatách kandidátů zcela chyběl. A v tom, v čem se shodujeme, by vlastně mluvil i za Miloše Zemana.

A ve II. kole - nebojme se - budou lidé volit Zemana i bez našeho doporučení!

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .