header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Putin a problém tří těles

Na zasedání ÚV KSČM před několika dny jeho současný předseda Vojtěch Filip vykládal vyostření mezinárodních rozporů v souvislosti se záhadným útokem na britského špiona Skripala v Salisbury a nátlak zemí spojených s NATO na Rusko takto:

"Velká Británie, která si neví rady s Brexitem, tak na místo vyšetřování kriminální věci, požaduje od svých zatím pořád spolupracovníků v EU vytváření politického nátlaku na tzv. nepřítele, aby odvedla pozornost od toho, v jakém stavu samotné vyjednávání o odchodu je."

A chválí své vyjednávání se stranou ANO o vládě, jako "konstruktivní a státotvorné" - s tou samou stranou, jejíž vláda v demisi vykazuje ruské diplomaty ze země, což je obvykle považováno za agresivní akt a předstupeň konfliktu, a která vysílá vojska k ruským hranicím. Takto mluví představitel komunistické strany, který sám sebe rád popisuje jako "dialektického materialistu".

Ovšem, rozpory současné fáze světového kapitalismu daleko lépe vystihuje předkládaný text, který vyšel nedávno na italském serveru Megachip. Přestože autor vychází z pozic teorie komplexity, ukazuje správně rozpory mezi jednotlivými póly ekonomické a politické moci (USA, Čína a Rusko) i rozpory uvnitř vládnoucí třídy Ruska samého. A právě toto a nikoliv lokální otázky typu Brexit, jak tvrdí Filip, jsou podstatou tohoto vyostření, jehož součástí je vyhoštění ruských diplomatů i vysílání vojsk NATO k ruským hranicím. Vývoj, který možná povede k válce.

(Na pomoc sjezdu)

Další články z diskuze na našem webu:

Střípky ze světového konfliktu

Kandidáti na multipolární svět: od případu Skripal po případ Facebook

Jen krok od velké války


Dnes se hlasuje v Rusku, ale jaký je pro Západ "problém Putin"? Problém je to jednoduchý.

Ať už začnete analyzovat světový systém odkudkoliv, neexistuje způsob, abyste se vyhnuli shodě v tom, že Čína je mocnost na vzestupu, že tento vzestup je nevyhnutelný, že Čína je virtuálně nenapadnutelná z řady důvodů, že Čína táhne a stále více bude táhnout celý asijský kontinent, který znamená 60% světa z hlediska obyvatelstva. Je jistě možné ji zabrzdit a zkusit určitým způsobem ji omezit, podmínit ji a zavázat ji uvnitř určitého perimetru omezování realizovaného Indií, jihovýchodní Asií a Japonskem, ale všechna tato zpomalení nebudou dostatečná, aby zvrátila hlubinou tendenci. Všichni američtí imperiální analytikové ve svých studiích, aby dali naději svým zadavatelům, nemohou než stále konvergovat směrem ke stále stejné a jediné proměnné slabosti systému: kolaps s fragmentací lidové republiky. Z řady důvodů si pisatel těchto řádků myslí, že tohle je čistý wishful thinking (zbožné přání) podmíněný určitým typem nepřijatelnosti objektivních limitů reality mocnosti, posílené zásadním ignorováním čínských dějin a kultury (v Číně se tyto dvě věci shodují). Myslím, že tohle vědí i výše uvedení analytici. Z určitých důvodů není vůči systému Čína-Asie jiné racionální chování, než ho přijmout a žít s ním, jistá část světa nebude nikdy pod kontrolou západu. Ale svět je velký a jeho rozdělení bude garantovat alespoň dalších padesát let světového řádu, doba kdy Čína a Asie porostou a plně se rozvinou.

Tady zasahuje "problém Putin". Rusko nevykazuje silné důvody, které jsou v rozporu s možností myslet si, že je připojitelné do rozšířeného západního systému. Rusko je západnější, než východní. Je vybaveno velmi podobnou oligarchii jako je americká plutokracie a měla by optimální postavení ve vztahu se Západem, kdyby mohlo vyměnit energii za technologie. Poněvadž je také jediným a skutečným jaderným soupeřen, jeho kooptace by dala výhodu USA při konečném a rozhodujícím řešení, rozhodujícím pro vedení trvalého konfliktu s Čínou-Asii, čímž by se přibrzdil její nevyhnutelný vzestup. Angličané, obvinění v nedávných dnech z "rusofobie", okamžitě prohlásili, že takoví nejsou, že tak činí pouze s Putinem. Problém Putina spočívá v tom, že tento pán interpretuje bytí Ruska jako pól sám o sobě, nezahrnutelný do západního systému, osudové "třetí těleso", které přináší lineární dynamiku (dynamika dvou těles) na nelineárni a tendenčně chaotické (problém tří těles H. Poincarého ).

Putin je vyjádření druhé elity, která je přítomná v Rusku, z mnoha důvodů a ve strukturální a ne ideologickém smyslu, derivát sovětského systému: kulturně-průmyslovo-vojenský komplex. Ten se začne zásadně rozkládat v případě, že moc převezme ekonomicko-finanční oligarchie. Putin je tam jako záruka vyváženého soužití mezi dvěma elitami, rovnováha, která v případě řešení stěžejních problémů staví vždy starou tradiční elitu před tu druhou.

Americko-západní strategie pro příští léta se snaží vším způsobem změnit rovnováhu soužití mezi dvěma ruskými elitami, když trvale tlačí na Rusko v naději, že dříve nebo později finančně-ekonomická elita nabere převahu nad tou tradiční. Budoucí svět se zjednoduší na dvě části, pokud zůstane trojitý, bude velmi obtížné ho ovládat.

Multipolární svět je neřiditelný a směřuje k samoorganizaci, tedy je znovu převeden na bipolární, ale na této povinné cestě je Putin, stěžejní bod rovnováhy nestálého vztahu mezi dvěma ruskými elitami.

Pierluigi Fagan

Zdroj: http://megachip.globalist.it/democrazia-nella-comunicazione/articolo/2018/03/18/putin-e-il-problema-dei-tre-corpi-2021180.html

Překlad KSM

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .