header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Taková brněnská malá věc...

Žijeme v poměrně nebezpečné době. Koho by vzrušovalo nebezpečí války, když už jsme si za třicet let "tak nějak zvykli". I Česká republika se už konečně plně etablovala v partě "vyspělých západních zemí" a bez ostychu se pouští do kdejakého válečného dobrodružství. Konec konců, je to přece naše povinnost. Kdo chce s vlky žít, musí s nimi výt. Střídá se tu jedna strana za druhou, levice, pravice, oligarcha/altruista... podobní si jako vejce vejci, pokud pomineme volební plakáty a kosmetické úpravy volebního programu. Jeden dokonce jedná s KSČM. Což o to, že by to udělal i každý druhý, kdyby jeho moc stála a padala na pár hlasech poslanců "strany se kterou se oficiálně nemluví" (jen vládne v komunálu a na krajích).

Zkrátka klasika, chce to něco, co pohne společností. Ano, konečně, naháči na jevišti, to je ono! Ježíš znásilnil muslimku! Katastrofa! Co je proti tomu téměř šedesát zavražděných Palestinců, kteří padli rukou sionistických vrahů pár dní před konáním "kontroverzní hry".

Musí se protestovat. Papež i car, Metternich i Guizot, vlastně pardon, kardinál i prezident, katolíci i fašisti, konzervativci i "revolucionáři" spojili se ve svaté štvanici na obranu "našich" křesťanských hodnot. Prý byla v této hře vytažena i česká vlajka odněkud... co by nás mělo urážet. Českou vlajku jsem viděl už i na horších místech, třeba na klopě vicepremiéra na sjezdu Sudetoněmeckého Landsmanšaftu.

Což o to, že šlo o metaforu, která znázorňuje devastaci blízkého východu "vyspělým" západním světem založeným na "křesťansko-židovské tradici". Kdo by to dnes zkoumal! Autor předlohy Peter Weiss utekl z Německa před nastupujícím fašismem a dnes proti "jeho" hře protestují "Slušní lidé", jejichž minulost je přinejmenším nahnědlá.

Ne, na takovou hru bych si prostě nezašel.

Vzpomněl jsem si na jiné dílo. Na film Saló aneb 120 dnů sodomy. Film skutečně perverzní. Viděl jsem ho jednou a vícekrát už nemusím. Kdo by se opakovaně díval na film, jehož motivem je prznění mládeže fašisty a katolickými hodnostáři?! Režisér tohoto filmu byl homosexuál a komunista Pier Paolo Pasolini. Natočil takový film, který pobouřil konzervativní katolickou veřejnost a také ultrapravici. Ilegální fašistické podhoubí mu vyhrožovalo. Za takovou angažovanost zaplatil svým životem. Jeho zohavené tělo bylo nalezeno na fotbalovém hřišti. Oficiální verze zní, že jeho vrahem se stal mladý prostitut. Znovu bylo vyšetřování otevřeno, protože bylo evidentní, že na jeho mrzačení a vraždě se podílelo minimálně šest osob. Těsně před vraždou měl rozepsaný román, který narážel i na vazby vysoké italské politiky na velké korporace a vliv americké CIA. O posledních dnech Pasoliniho vypráví stejnojmenný film z roku 2014 

Podobně "kontroverzní" v této terminologii byla italská herečka a radikálka Franca Rameová, manželka dramatika Daria Fo. Spolu dělali satiru na italský kapitalismus a přežívající fašismus. S touto satirou vystupovali před dělníky na předměstích, v okupovaných továrnách. Znelíbili se i policii svou hrou "Náhodná smrt anarchisty" o skutečné události, kdy železniční dělník byl vyhozen z okna policejní stanice. Dario Fo byl napaden. Franca Rameová v roce 1973 unesena, pořezána, pálena cigaretou a znásilněná čtyřmi fašisty. O této události napíše hru Znásilnění. Do konce života ale nepřestávala být umělecky a politicky činná. Účastnila se demonstrací proti válkám v Iráku a Afghánistánu, proti pravicovým opatřením.

Chorvatský režisér hry Naše násilí vaše násilí v rozhovoru upozorňuje "Žijeme v extrémní době a ta si vyžaduje extrémní divadelní jazyk". Upozorňuje na viny katolické církve. Mluví o strašlivé zkušenosti chorvatského fašismu a rozpadu Jugoslávie, v kterém imperialismus rozmíchával vražedný nacionalismus jednotlivých národů. Ten rozpad, který byl na škodu všem pracujícím Jugoslávie, protože po něm mají všichni horší životní standard, než měli v časech Jugoslávie. Mluví o tom, že v Evropě nebyl fašismus řádně vykořeněn. Mluví i o tom, že "skutečný umělec musí být levicový, protože správná je jedině idea sociální rovnosti." A třeba se mi ta hra nelíbí a nerozumím jí (aspoň to, co se o ní psalo) - v tomhle s ním souhlasím.

Všechno nějak začíná, ale bohužel většina si pamatuje jen ty konce.

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .