Zeptejte se mladého člověka kdekoliv na světě, jestli zná jméno nějakého revolucionáře, a můžete si být jisti, že se ozve Che Guevara, řekl včera na odpoledním vzpomínkovém shromáždění, nazvaném DEN S CHE, místopředseda ÚV KSČM Karel Klimša. Přítomní si připomenuli 40. výročí zavraždění Che v bolivijské džungli (9. října 1967). Setkání připravila Společnost česko-kubánského přátelství ve spolupráci s Komunistickým svazem mládeže (KSM), s KSČM a dalšími přáteli Ostrova svobody.
Proč právě on se stal symbolem boje všech za lepší a důstojnější život a spravedlivější svět?, položil Klimša řečnickou otázku a vzápětí dal i jasnou odpověď: Protože každému jeho životnímu kroku mohou věřit. Nehledal nikdy osobní blaho a výhody, ale riskoval pro obyčejného, porobeného člověka, který neměl zastání. Co říkal, to i dělal! Vzepřel se mocným, protože bezpráví a vykořisťování nelze trpět. Byl morálním příkladem, který dokázal strhnout ostatní k činu.
Na Kubě, kde se pak Che Guevara stal v průběhu partyzánské války jednou z vůdčích postav, se seznámil s osudy a myšlením José Martího, kterého Fidel Castro nazval apoštolem kubánské revoluce. Che si vzal za svou jednu z Martího myšlenek: Nejlepší způsob, jak něco říct, je udělat to!
Klimša zdůraznil, že nejvyšší stupeň odvahy prokázal Che svým rozhodnutím odjet z Kuby a dát své zkušenosti do služeb revoluce tam, kde to považoval za nejpotřebnější. Nešlo mu, jak je mu někdy podsouváno, o trockistickou myšlenku světové nebo permanentní revoluce, ale o vyvolání takové situace, která by donutila USA oslabit tlak proti Vietnamu a Kubě, která by vázala jejich síly a pozornost v Latinské Americe. Jeho hrdinná smrt v boji neznamenala ovšem konec revolučních bojů..., zdůraznil Klimša. Che Guevara se stal symbolem boje za lepší svět nejen v Latinské Americe, ale prakticky na všech kontinentech.
Che zemřel střelou bolivijského poručíka. Musel umřít, protože byl smrtelným nebezpečím pro americký imperialismus. Nedávno jeho katovi - seržantu Mário Teránovi - kubánští lékaři vrátili zrak. Kubánská revoluce a Che Guevara, zvítězili v další morální bitvě.
Klimša také ocitoval slova z dopisu Che Guevary na rozloučenou svým dětem: Nezapomínejte, že důležitá je revoluce a že každý z nás neznamená nic. Především buďte schopni vždy co nejhlouběji v sobě cítit každou nespravedlnost, způsobenou komukoliv a kdekoliv na světě. To je nejkrásnější vlastnost revolucionáře! Na závěr svého vystoupení místopředseda ÚV KSČM řekl: O Che Guevarovi by bylo možno mluvit dlouho, říci mnoho slov, anebo říci jen tři prostá a pravdivá slova, ve kterých je vše: BYL TO KOMUNISTA.
Na shromáždění promluvila chargé d' affaires Kubánské republiky v ČR Bárbara Elena Montalvo Álvarez. Byl přítomen i 1. tajemník kubánské amabasády Alex González. Diplomatka mj. řekla: My, Kubánci, máme velké štěstí. V naší historii dominují vynikající osobnosti, je dobré že máme takového představitele jakým je Fidel Castro. Zosobňuje to nejlepší z historie a kultury naší země. Kdysi jsme měli štěstí i v podobě Maxima Gomeze, který stál v čele boje za naši nezávislost proti španělské kolonii. Montalvo zdůraznila, že v poslední fázi tohoto boje měli Kubánci na své straně také Argentince (Che Guevaru), dalšího z velikánů. Zanechali nejlepší odkaz všem lidem, kteří cítí solidaritu, kteří cítí potřebu vzájemnosti. A za tento odkaz stojí žít, pracovat, bojovat a dokonce i zemřít, prohlásila Bárbara Montalvo.
Krátce před vzpomínkovým shromážděním byla zahájena v budově ÚV KSČM vernisáž fotografií o životě a boji Che Guevary. Dopoledne proběhly informační bloky naplněné diskusí, nazvané Kubánská emigrace a disidenti, Politicko-ekonomická blokáda Kuby a Boj za osvobození pětice z Miami.
Jan JELÍNEK, HaNo
© Komunistický svaz mládeže
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .
Copyright © 2024 Your Company. Joomla templates powered by Sparky.