Včera večer první noční průjezd městem. Kvůli našim bojům o nejzákladnější občanská práva jsme odjeli pozdě z Gdaňsku. Z tohoto města, je to téměř fyzicky citelné, které v této úplné svévoli jeho porušování základních práv lidu je ovlivněno tím, že se stalo východiskem kontrarevoluce k svržení ještě zbytku dělnické moci. Soudruzi a přátelé, kteří viděli území bývalé loděnice Lenina, podávají zprávu: na všech památnících, plaketách jsou dělníci zobrazeni jako trpící, uvěznění, zoufalí. Kdo tak vidí dělníky, budoucnost už vzdal.
Až do hranic města Gdaňsk jedeme s našimi čerstvě namalovanými transparenty (viz naše včerejší zpráva). Pak je snímáme - ostatní obce na cestě práva kampaně neporušili.
Od Gdaňsku jede na konci kolony vojenské vozidlo rudé dělnické a rolnické armády Sovětského svazu, obsazené dvěma rudoarmějkami. Tlačí kolonu na své zpáteční cestě do anexního hlavního města Berlín? Střeží ji?
Do Bydgoszcze jsme přijeli také velice pozdě. Spalovací prostor rakety plane, vyhledávací světlomet pomocníka protiletadlového děla Rattingera, který právě dal blahořečit svého předchůdce, prohledával domy. I přes pozdní hodinu mládež bubnuje ze svého vozu, zazní dělnické písně.
Dnes jede konvoj z Bydgoszcze do Poznaně. Na cestě zastavíme v Kczyni, místě, jehož starosta nás pozval na cestě tam ke krátké zastávce ve své obci. Mnoho lidí na ulici. Zde, stejně jako tak často v Polsku mávající ruce, vztyčené palce, zdravící pěsti. Obec oznámila kolonu v dnes vydaném obecním listu. Nevíme, jaká je strana či světonázor starosty. Ale v tom jsme zajedno, že vládcové mohou vést své války jen tehdy, když rozdělí národy, po jednom je přemůžou, zotročí. Potřetí s námi - Už ne! Krátký projev, proč jedeme přes polskou zemi a jak to prožíváme. Pak: "Nashledanou! Doufejme, že ve společném boji proti válce."
Poznaň, manifestace na náměstí Stary Rynek. Mluví dva soudruzi z Komunistické strany Polska. Marcin Adam o Polsku, jeho suverenitě, celou zemi ohrožující agresivitě německého imperialismu.
Henrich Rosenfeld z Mnichova vypráví historii 13letého chlapce, který musel uprchnout z Polska před nacisty do Sovětského svazu, svou rodinu zanechává zde. Nepřežila fašistickou diktaturu v Polsku. Chlapec byl Rosenfeldův otec. Také důvod, říká Henrich, podílet se na této kampani: tak, že nikdy nebude muset 13letý chlapec prchat před německými imperialisty.
Ingo Franke, dělník, Daimler Brémy, připomíná společné boje polských a německých dělníků proti hitlerovskému fašismu a blížící se druhé světové válce. Spojení dělníků napříč hranicemi může zabránit té třetí, hrozící znovu vzejít z německého imperialismu. "Už nikdy fašismus, už nikdy válku - to je důvod této kampaně!"
Paul Klatt, kovák z Jungheinrichu v Norderstedtu mluví za své kolegy, kteří podporují kampaň "Třídní boj namísto světové války." Také on: jsou to dělníci, kteří ukončili dvě světové války. "Za suverenitu všech zemí a za budoucnost, která je mírová!"
Převzato z: www.himmlischevier.de/history.html
© Komunistický svaz mládeže
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .
Copyright © 2024 Your Company. Joomla templates powered by Sparky.