header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Z projevů na demonstraci za osvobození kubánské pětice 12.9.

Projev Ludvíka Šuldy na demonstraci za propuštění pěti kubánských národních hrdinů

Scházíme se zde dnes u příležitosti uvěznění Pětice Kubánců - Gerarda Hernándeze, Ramóna Labaňina, Antonia Guerrera, Fernanda Gonzáleze a Reného Gonzáleze - americkou justicí. Je to přesně 14 let, 12. 9. 1998, co byla tato Pětice odvážných mužů, představitelů hrdinného a nepokořeného národa, zatčena FBI a uvězněna v žalářích na území Spojených států. Jejich jediným zločinem se stalo, že v Miami na Floridě shromažďovali důkazy o teroristických plánech kubánských proticastrovských exilových skupin. Činnost těchto organizací přitom byla a je v rozporu, jak s americkými tak i kubánskými zákony.

Kuba ve snaze zabránit teroristickým zločinům, proti kterým zůstává vláda USA i přes opakovaná naléhaní a předkládání četných usvědčujících důkazů kubánskými úřady hluchá, se snažila činnost kubánských exilových teroristických skupin monitorovat. To je to, proč Kubánská pětice přišla do Miami. Veškeré důkazy o činnosti protikubánských exilových skupin, které pak Pětice za dobu své činnosti na území USA shromáždila, a z nichž vyplývá, že tyto skupiny v mnoha případech porušovaly americké i kubánské zákony pak předala kubánská vláda americké FBI. Ta takto získané důkazy nepoužila vůči kubánským exilovým skupinám v Miami, jak by se dalo logicky očekávat, ale naopak na jejich základě vypátrala, odhalila a pozatýkala členy Kubánské pětice.

Ludvík ŠuldaNavzdory ostrým námitkám, vzneseným obhajobou Pětice, byl případ souzený v Miami na Floridě, v komunitě s dlouhou historií nepřátelství vůči kubánské vládě, což zabránilo spravedlivému vedení procesu. Shledána vinnou, Pětice dostala celkově 4 doživotí a 77 let a byla uvězněna v pěti různých vězeních s nejpřísnější ostrahou, bez možnosti mezi sebou komunikovat. Jak se nyní ukazuje, byly tyto námitky oprávněné. V roce 2006 reportér Miami Herald Oscar Corral pronikl na titulní stránku s odhalením deseti miamských novinářů, kteří pravidelně dostávali od vlády USA zaplaceno za programy v rádiu Martí a TV Martí, propagandistická vládní vozidla za mnoho miliónů dolarů, jejichž účelem je prosazovat kontrarevoluci na Kubě. Žádný ze zpravodajů, zaměstnaných v miamských nejprominentnějších a nejvlivnějších redakcích, nikomu neprozradil, že by dostával tisíce dolarů od vlády.

Samozřejmě Kubánská pětice především neměla být nikdy uvězněna, neboť jejich posláním bylo chránit Kubu před terorismem, vycházejícím z Miami a podporovaným USA. Na druhé straně obžaloba, jež zužitkovala korupční, zamořené mediální prostředí, bojovala zuby nehty o zajištění, aby Pětice byla souzena právě v Miami, právě z těchto už drtivě zřejmých důvodů.

Po dlouhých peripetiích a nečekaných zvratech došlo ke snížení trestů pro tři z nich. Antonio Guerrero odsouzený na dvojí doživotí plus 10 let, byl nově odsouzen na 21 roků a 10 měsíců vězení plus pět let nuceného dozoru po propuštění. Původní rozsudek pro Fernanda Gonzáleze 19 let byl změněn na 17 let a 9 měsíců; rozsudek Ramona Labaňina doživotí plus 18 let byl snížen na 30 let vězení. Gerardo Hernández Nordelo odsouzený k dvojnásobnému doživotí na změnu svého rozsudku stále čeká.

René González byl propuštěn 7. října 2011, i přes tuto skutečnost však musí po dobu dalších tří let zůstat na území Spojených států bez možnosti odcestovat na Kubu a setkat se se svou manželkou, kterou neviděl již 11 let. Nadále je pak jeho život ohrožen ze strany anticastrovských exilových skupin, které mu nemohou zapomenout jeho roli před zadržením v roce 1998, na jeho adresu již vyslaly řadu konkrétních výhrůžek.

Některým z těchto Kubánců vězněných v amerických žalářích byl a je také znemožňován americkými úřady po celou dobu věznění styk s jejich manželkami a dětmi. Jsou často a v rozporu se zákony bezdůvodně na dlouhé týdny zavíráni do samotek, podrobováni hrubému zacházení, jehož cílem je zlomení jejich fyzické a psychické integrity. Není třeba podotýkat, že jde o porušení Všeobecné deklarace lidských práv.

Tito Kubánci trpí ne proto, že působili na území Spojených států, ale proto, že jsou členy hrdinného národa, který trpí již téměř padesát let pod embargem USA, které zasahuje do všech záležitostí jejich životů. Jsou vězněni z toho důvodu, že monitorováním teroristů a odhalováním jejich záměrů zachránili životy mnoha lidí, kteří by se stali terčem teroristů. Jejich skutečným "zločinem" tak byla ochrana lidí. Kubánská pětice nikdy nevlastnila zbraně ani nikomu neuškodila. Trpí a jsou ponižováni, jelikož i přes všechny tyto útrapy a ztráty byla Kuba schopna se stát vzorem pro mnohé rozvojové země nejen z hlediska životní úrovně, vzdělání a zdravotnictví, ale hlavně svou lidskou solidaritou! Naším cílem je okamžité propuštění Pětice a za to budeme bojovat až do našeho úplného vítězství!

 

Projev Milana Krajči na demonstraci za propuštění pěti kubánských národních hrdinů

Dnes, v den 14. výročí nespravedlivého uvěznění kubánské pětice statečných bojovníku proti terorismu, probíhají po celém světě demonstrace před zastupitelskými úřady Spojených státu amerických. Požadavek těchto manifestací je jasný: okamžité propuštění Gerarda Hernándeze, Ramóna Labaňina, Antonia Guerrera, Fernanda Gonzáleze a Reného Gonzáleze, pěti kubánských hrdinů, kteří se v Miami ve Spojených státech amerických odvážně postavili protikubánskému terorismu.

Milan KrajčaProtikubánský terorismus, organizovaný z území Spojených států amerických, má od vítězství kubánské revoluce na svědomí již tři a půl tisíce mrtvých. Jedná se především o oběti atentátů, bombových útoků a sabotáží. Úkolem pětice kubánských protiteroristických bojovníků bylo monitorovat a odhalovat záměry miamských teroristických skupin, tak aby jim bylo zabráněno. Touto svou činností zachránili mnoho životů. Stálo je to však svobodu, když byli před 14 lety zadrženi, křivě obviněni ze zločinů, které nespáchali a nakonec hanebně odsouzeni k nehorázným doživotním a mnohaletým trestům.

Skandální uvěznění a odsouzení Kubánské pětice k brutálním trestům vyvolalo velkou vlnu nevole nejen na Kubě, ale i v dalších zemích, mimo jiné i v samotných Spojených státech amerických. V rámci mohutného mezinárodního hnutí solidarity s pěticí kubánských hrdinů se na jejich stranu postavila řada politických stran, studentských a mládežnických hnutí, odborů a církevních organizací a vědeckých asociací. K výzvě za okamžité propuštění Kubánské pětice se připojilo také 10 nositelů Nobelovy ceny, mnoho členů parlamentů a řada dalších významných osobností akademického či umělecké života. V prospěch pěti kubánských hrdinů se vyslovila i Pracovní skupina ke svévolným zadržením Organizace spojených národů, která došla k závěru, že jejich uvěznění bylo svévolné, a naléhá na vládu Spojených států amerických, aby přijala opatření k nápravě situace. Z celého světa tak zaznívá volání po spravedlnosti a svobodě pro ty, kteří jsou dlouhá léta za otřesných podmínek nehorázně vezněni proto, že bránili svou vlast před terorismem.

Také my v České republice připojujeme, nejen dnes, svůj hlas k těm, kteří požadují okamžité osvobození Kubánské pětice a jejich návrat do vlasti. Jsme si vědomi důležitosti mezinárodní solidarity, ke které jeden z Kubánské pětice Gerardo Hernández, odsouzený k dvojnásobnému trestu doživotí a 15 letům vězení, prohlásil: "Pokud venku bude za nás bojovat jediný člověk, my vytrváme, dokud nebude spravedlnosti učiněno zadost".

I proto zde dnes stojíme před Velvyslanectvím Spojených států amerických. I proto zde dnes demonstrujeme svou solidaritu s nespravedlivě uvězněnými bojovníky proti terorismu. I proto zde dnes zcela jasně požadujeme: Propusťte Kubánskou pětici!

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .