- Podrobnosti
-
Vytvořeno 17. 11. 2014
Prohlášení Komise Evropy a Severní Ameriky Světové federace demokratické mládeže
17. listopad je dnem, jenž označuje trvající zápas studentského hnutí na celém světě ze demokracii, svobodu a sociální spravedlnost, za právo na vzdělání. Připomíná odpor studentů v Praze proti fašismu v roce 1939 stejně jako hrdinskou oběť studentů během antiimperialistického lidového povstání na athénské polytechnice roku 1973.
Mezinárodní den studentstva je slaven na počest studentů, kteří se stali oběťmi nacistů v Československu, když jednotky okupantů 17. listopadu 1939 vtrhly na pražské univerzitní koleje a následně zavraždily 9 studentů a dalších 1200 studentů bylo deportováno do fašistických koncentračních táborů.
Uplynulo 75 let od oběti, kterou přinesli studenti v Praze, a 41 let od hrdinné oběti studentů na Athénské polytechnické univerzitě. Hrdinný boj studentů za svobodu, demokracii a sociální spravedlnost i boj proti fašismu a imperialismu je maximálně aktuální v našich dnech.
Členské organizace Komise Evropy a Severní Ameriky Světové federace demokratické mládeže, prohlašují, že:
- Dnes je to, čeho dosáhlo světové studentské hnutí, cílem útoku politik vlád, jež podporují privatizaci veřejného a bezplatného vzdělávání. Studenti po celém světě čelí institucionalizovanému útoku na právo na vzdělání.
- To, co bylo považováno za právo na vzdělání, se stává privilegiem pro některé, zatímco jsou současně v každé části struktury vzdělávání nastolovány třídní překážky. Zároveň je oblast vzdělávání považována za zisk přinášející trh určený pro monopolní kapitál, a proto je přeměňována na předmět obchodu.
- Kontext nabízeného vzdělání je zaměřen na vytvoření laciné pracovní síly, na zachování kapitalistického systému. Evropská unie společně s USA stojí na přední linii této tendence a jejich agresivitu následují země po celém světě. K prosazování této politiky jsou jako nástroje využity Mezinárodní měnový fond a Světová banka.
- Zostřuje se ideologický útok při zkreslování historické pravdy, zejména popíráním výdobytků pracujících a národů a antikomunistickou propagandou. Zároveň se prosazuje protivědecký obsah vzdělání s pokusy upevňovat v mládeži přeindividualizované hodnoty.
- Napojení vzdělávání na potřeby kapitálu je posilováno zaváděním politik, které prosazují privatizaci vyššího vzdělávání. Takovou politikou je zavádění boloňského procesu Evropskou unií.
Mládežnické organizace Komise Evropy a Severní Ameriky Světové federace demokratické mládeže berou v úvahu výše řečené a prohlašují:
- Mládež se nestane přihlížejícím divákem v situaci, kdy ji monopolní kapitál připravuje o její práva a přivádí ji do mizérie, připravuje ji na nezaměstnanost, aby plnila úlohu laciné pracovní síly.
- Nepřijmeme skutečnost, že se vzdělávání stává předmětem obchodu. Budeme klást odpor protivědeckým a nedemokratickým metodám vzdělávání, které vedou ke zkreslování historie a reprodukování systému samotného.
- Naše cíle - neplacené a veřejné vzdělávání pro všechny - jdou ruku v ruce s naším zápasem za mír, solidaritu a svržení imperialismu. Ten je systémem, jenž rodí vykořisťování, útlak a oklešťování práv, a je to mládež, která svým zápasem dosáhne stálého a všeobecného nabytí svých práv.
- Světová federace demokratické mládeže vítá všechny boje v každé zemi proti těmto útokům, za právo na neplacené a veřejné vzdělání pro všechny, jakožto důležité příspěvky k antiimperialistickému zápasu mládeže. Vyzýváme k posílení zápasu studentů.
V tomto rámci rozhodla Komise Evropy a Severní Ameriky Světové federace demokratické mládeže zahájit "Týden akce studentského boje". 17. listopad - Mezinárodní den studentstva - jsme zvolili dnem zahájení této akce.
17. listopadu 2014