header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Před velvyslanectvím USA se demonstrovalo proti blokádě Kuby

Přes tři desítky demonstrujících se sešly v úterý večer před budovou velvyslanectví Spojených států amerických v Praze, aby protestovaly proti již více než půl století trvající blokádě Kuby. Shromáždění svolala Společnost česko-kubánského přátelství v souvislosti s projednáváním rezoluce Valného shromáždění Organizace spojených národů odsuzující blokádu karibského "Ostrova svobody" a vyzývající k jejímu okamžitému ukončení. Pro tuto rezoluci nakonec na zasedání v New Yorku hlasoval rekordní počet států, všechny kromě dvou - Spojených států amerických a Izraele.

Za okamžité ukončení blokády se vyslovili také demonstrující před ambasádou Spojených států amerických na pražské Malé Straně. Člen Výkonného výboru Společnosti česko-kubánského přátelství Milan Krajča na shromáždění zdůraznil, že blokáda Kubánské republiky je v přímém rozporu s Chartou Organizace spojených národů a dalšími dokumenty mezinárodního práva. "Je třeba jednoznačně odmítnout blokádu, kterou Spojené státy před půl stoletím zavedly jako kolektivní trest proti kubánskému lidu za to, že se po vítězství své revoluce rozhodl vydat cestou nezávislosti a socialismu" zdůraznil Krajča.

Bývalý poslanec Parlamentu České republiky Václav Exner hovořil k protestujícím o svých zkušenostech a poznatcích z návštěvy Kuby, týkajících dopadů blokády na všechny oblasti každodenního života této ostrovní země. Zástupkyně kubánské komunity v České republice Clara Syslová Medina pak na demonstraci poděkovala všem přátelům Kuby u nás i po celém světě, kteří podporují spravedlivý zápas kubánského lidu.

Demonstrace byla součástí dlouhodobější kampaně Společnosti česko-kubánského přátelství proti ekonomické, obchodní a finanční blokádě uvalené Spojenými státy americkými na Kubu. V jejím rámci se přátelé Kuby snaží informovat českou veřejnost o této protiprávní, skandální a bezprecedentní politice a zároveň vyzývají politické představitele České republiky, aby se daleko hlasitěji a intenzivněji zasazovali o její ukončení.

(za)

Převzato z Halo novin

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .