header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

90 let - Vše nejlepší Fideli!

Dnes se dožívá devadesáti let muž, politik ale hlavně revolucionář, který má jedno privilegium hovořící o našem vztahu k němu bez dalšího vysvětlování. Nikdy nám nepřijde zvláštní, že když o něm píšeme nebo hovoříme, používáme jen jeho křestní jméno - Fidel. Dnes se dožívá tohoto jubilea Fidel Castro Ruz. O tomto muži bylo napsáno mnoho knih a článků. Myslíme, že bude vhodné připomenout si dnes část tzv. dopisu na rozloučenou, jehož autorem je Fidelův spolubojovník Ernesto "Che" Guevara: "Jedinou mou vážnější chybou bylo, že jsem Ti více nedůvěřoval již od prvních chvil strávených v Sieře Maestře a že jsem nepochopil dost rychle Tvé kvality vůdce a revolucionáře. Prožil jsem nádherné dny a po Tvém boku jsem cítil hrdost nad tím, že patřím našemu lidu ve světlých i chmurných dnech karibské krize. Málokdy zazářil některý státník skvěleji než Ty v oněch dnech. Jsem hrdý též na to, že jsem šel za Tebou bez zakolísání, že jsem se ztotožnil s Tvým způsobem myšlení, nazírání a hodnocení nebezpečí i zásad".

V tomto roce proběhl VII. sjezd KS Kuby a Fidel byl přítomen a pronesl, jak sám uvedl, svůj poslední sjezdový projev. Jako poselství nám zní tyto jeho věty:

"Leninovo dílo bylo potupeno 70 let od revoluce. Jaká historická lekce! Lze souhlasit s tím, že nesmí uběhnout dalších 70 let, než dojde k další takové události, jakou byla ruská revoluce, aby lidstvo získalo další příklad grandiózní sociální revoluce, která znamenala ohromný krok v boji proti kolonialismu a proti jeho neoddělitelnému průvodci imperialismu. Lze souhlasit s tím, že nesmí uběhnout dalších 70 let. Protože největší nebezpečí visící nad naším světem pochází z ničivé síly moderních zbraní, které by mohly zničit mír na planetě a znemožnit fungování života člověka na zemském povrchu"

 

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .