header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

19. světový festival mládeže a studentstva

19. SFMS: "Za mír, solidaritu a sociální spravedlnost, bojujeme proti imperialismu - Ctěme svou minulost, budujme budoucnost!"

Ve dnech 12. - 22. října 2017 se v ruském Soči konal 19. světový festival mládeže a studentstva (SFMS). Nesl se ve znamení několika významných jubileí - v prvé řadě 100 let od Velké říjnové socialistické revoluce, dále 70 let festivalového hnutí (první světový festival se byl uspořádán v roce 1947 v Praze) a také smutného výročí 50 let od zavraždění významného latinoamerického revolucionáře, jednoho z představitelů Kubánské revoluce, Ernesta Che Guevary v Bolívii. Na festivalu, který se konal v olympijském komplexu v Soči, bylo přítomno 12638 zahraničních účastníků ze 185 zemí světa, 12576 zástupců ruské mládeže a na 5 tisíc dobrovolníků. Heslo festivalu znělo: "Za mír, solidaritu a sociální spravedlnost, bojujeme proti imperialismu - Ctěme svou minulost, budujme budoucnost!" Hlavním partnerem festivalu byla tradičně Světová federace demokratické mládeže, jejíž členskou organizací u nás je Komunistický svaz mládeže, který byl také iniciátorem českého festivalového Národního přípravného výboru i festivalové delegace z České republiky.

Slavnostní zahájení na stadionu bylo spojeno s bombastickou kulturní show. Prezident Ruské federace Vladimír Putin zde prohlásil, že mladí lidé budou proměňovat svět v lepší místo. Prezident Světové federace demokratické mládeže Nicolas Papadimitreu pak připomněl, že společně s ruským lidem delegáti slaví 100 let od Velké říjnové socialistické revoluce jako důležité události v boji s imperialismem. Následující den se konal pochod k připomenutí 100 let od Velké říjnové socialistické revoluce. Ve větrném počasí nastoupily delegace s prapory za skandování a dorazily k hlavnímu náměstí s pódiem. Zde pochod pozdravil prezident Světové federace demokratické mládeže, představitelé Světové rady míru, Světové odborové federace, Mezinárodní demokratické federace žen a ruského Národního přípravného výboru festivalu.

Během festivalu proběhla řada konferencí a seminářů. Česká delegace se zúčastňovala hlavně těch, které byly předem naplánovány a schváleny v rámci mezinárodního přípravného procesu festivalu. Od českých delegátů zazněly v panelech příspěvky k aktuální situaci ve studentském hnutí, právům mládeže na sport a kulturu, o dějinách festivalového hnutí (s důrazem na první festival v Praze) i vystoupení na konferenci o vědě a prostředí. V rámci festivalu probíhal, stejně jako v minulosti, také Antiimperialistický tribunál, při kterém byly podány důkazy zločinů imperialismu, jako jsou agrese, kolonialismus, genocidy, terorismus, použití zbraní hromadného ničení, ekonomické války, atentáty nebo rozvracení suverénních států.

Jednotlivé delegace se prezentovaly na stáncích se svými materiály. Česká delegace zde měla informační materiál - speciální cizojazyčné vydání časopisu Komunistického svazu mládeže "Mladá pravda" s ruskými a anglickými články. Na předním místě zde byla vzpomínka veterána mládežnického hnutí a historika Františka Kovandy, dále články o ekonomické, sociální a politické situaci i o aktivitách v České republice. Na stánku dále delegace nabízela trička s motivem 70. výročí festivalového hnutí, samolepky s motivy jednotlivých výročí, školní sešítky s obrazy vůdců socialistického hnutí Vladimíra Lenina, Fidela Castra, Ernesta Che Guevary a Huga Chaveze. Velký zájem byl i o odznaky s těmito motivy. U českého stánku se, stejně jako u jiných, živě diskutovalo jak s ruskou mládeží, tak s delegáty z jiných zemí.

Poslední den jednání, na dynamickém shromáždění ve velkém konferenčním sále přečetl za velkých ovací prezident Světové federace demokratické mládeže pozdrav veterána festivalového hnutí, účastníka 1. festivalu před 70 lety Františka Kovandy, který česká delegace přivezla. Poté seznámil delegáty se závěrečnou deklaraci schválenou předchozí den zástupci jednotlivých delegací a obsahující politické poselství. Deklarace uzavírá: "Kráčíme vpřed s ideály Světových festivalů mládeže a studentstva. Mladí lidé světa společně s Festivaly a prostřednictvím Festivalu spojují své ruce, aby se stali budovateli světa míru a solidarity, světa bez imperialismu, bez globálního světa vlády kapitálu a monopolů, který, přestože se zdá všemocný, není neporazitelný". Na čtení deklarace navazovala beseda o Ernestu Che Guevarovi s vystoupením jeho dcery, Aleidy Guevara March. S dcerou hrdinného partyzána měli čeští delegáti také možnost osobně se setkat, stejně jako s dalšími zajímavými osobnostmi, přítomnými na festivalu např. s prvním latinoamerickým a zároveň i prvním černošským kosmonautem a kubánským i sovětským hrdinou Arnaldem Tamayo Méndezem či hlavním volebním vyzyvatelem Borise Jelcina, Vladimíra Putina a Dmitrije Medveděva a prvním tajemníkem Ústředního výboru Komunistické strany Ruské federace Gennadijem Zjuganovem.

Během festivalu také proběhla za účasti 36 komsomolů konference věnovaná 100 letům VŘSR - což je nový krok ve spolupráci mezinárodního komunistického mládežnického hnutí, navazující na každoroční Setkání evropských komunistických organizací mládeže. Na konferenci, na které vystoupil i představitel českého Komunistického svazu mládeže, byla přijata tisková zpráva, kde zúčastněné organizace prohlašují, že "21. století bude stoletím nových socialistických revolucí. Přesně před 100 lety byly ledy byly prolomeny, cesta otevřena! Nyní je tato cesta před námi! Pusťme se po ní až po velké konečné vítězství socialismu a komunismu. Pokračujeme po cestě rudého Října. Posilujeme společný boj. Proletáři všech zemí spojte se!"

Světový festival mládeže a studentstva se konal na území Ruska již potřetí. Oproti předchozím dvěma festivalům, které se uskutečnily v době existence socialistického Sovětského svazu, se tentokrát konal v zemi restaurovaného kapitalismu. Tento fakt negativně poznamenal přípravu i průběh samotného festivalu. Ze strany současné ruské vládní moci byl silný a zřetelný tlak na depolitizaci festivalu a za potlačení jeho antiimperialistického charakteru. V průběhu festivalu byli mnozí delegáti (včetně těch z České republiky) terčem antikomunistických zákroků ruských represivních orgánů. Mnoha delegátům festivalu byla ruskou státní mocí znemožněna účast na festivalu i samotný vstup na území Ruské federace. Bez vědomí Světové federace demokratické mládeže a orgánů festivalového hnutí naopak ruská státní moc na festival pozvala velkou řadu lidí (mimo jiné i z České republiky), často reprezentující reakční politické proudy, které jsou v přímém rozporu s charakterem festivalu. Ze strany Světové federace demokratické mládeže i Mezinárodního organizačního výboru festivalu byly tyto kroky, výrazně negativně poznamenávajícími celý festival, odsouzeny.

Antiimperialistický charakter festivalu byl přes výše uvedené problémy uhájen. 19. světový festival mládeže a studentstva tak byl důležitým příspěvkem v zápase mladých lidí celého světa proti imperialismu, za budoucnost míru, solidarity a sociální spravedlnosti.

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .