header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

KSM na festivalu Komunistické mládeže Řecka

Od 23. do 26. září se v Aténách odehrálo, jako každým rokem, vyvrcholení festivalu komunistického časopisu Odigitis, pořádaného Komunistickou mládeží Řecka, KNE. Po loňském roce, kdy festival z důvodu protipandemických opatření probíhal v omezeném režimu na půdě vysoké školy, se letos vrátil v plné parádě na veřejné prostranství, do parku Antonis Tritsis.

Jako v minulých ročnících ani letos nechyběla delegace KSM, reprezentující českou komunistickou mládež na tomto prestižním festivalu po boku dalších 23 delegací z celého světa, kromě evropských zemí i z Pákistánu, Palestiny, Sýrie, Kanady, Srí Lanky, Paraguaye a dalších.

Program pro mezinárodní účastníky byl tradičně bohatý a náročný. Začínal zlehka návštěvou Akropole, druhý den byl věnovaný semináři o studentském hnutí a úloze komunistické mládeže v něm, kterého jsme se samozřejmě aktivně zúčastnili. Během třetího dne se konala beseda s řeckými odboráři a návštěva hornického městečka Lavros. Každý večer se pak delegace účastnily samotného festivalu, kde jim byl propůjčen vlastní stánek, kde mohly prezentovat své organizace v rámci tzv. „mezinárodního městečka“. Každá volná chvíle byla naplněna „partyzánsky“ organizovanými bilaterálními pohovory mezi organizacemi, tu na dvoře budovy Komunistické strany Řecka (KKE), tu na lavičce v parku.

Letošní festival byl co do návštěvnosti ohromným úspěchem, zřejmě největším za posledních třicet let. Ostatní můžete posoudit sami, přikládáme video ze samotného závěru festivalu, z proslovu generálního tajemníka Komunistické strany Řecka, KKE, Dimitrise Koustumpase: https://www.youtube.com/watch?v=M7V5LqhxQoI

Z projevu generálního tajemníka KKE vybíráme:
Vyzval, aby se mladí lidé „odvažovali stále víc vyzývat stát, systém a strany, které mu slouží, aby se odvažovali přemýšlet o tom, jak bychom mohli a měli žít v 21. století a kdo může za to, že se tak neděje. Odvažovali se a zanechali pochybností, předsudků a váhání. Připojili se ke KNE, organizaci, která prosazuje a bojuje za to nejinovativnější a nejsmělejší, co zrodilo lidské myšlení".

KKE "stojí v čele každého zápasu proti protilidovým opatřením, za dosažení i toho nejmenšího vítězství", ale "zároveň s hlubokým vědomím, že trvalé a stabilní úspěchy nemohou v současném systému existovat, dokud nebude nastoupena cesta k radikálnímu převratu". "Socialismus je skutečný pokrok, společnost, kde pracující vystupují z okraje politického života a aktivně se podílejí na přijímání, realizaci a kontrole rozhodnutí, protože mají moc ve svých rukou".

Rádi bychom poděkovali řeckým soudruhům z KNE za jejich pohostinnost a jsme vděční, že jsme se mohli zúčastnit této skvělé akce a být součástí jejího mimořádného úspěchu. Po dlouhých covidových měsících jsme se tak mohli znovu potkat se svými mezinárodními soudruhy a přáteli.

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .