Více než kde jinde je vidět bezvýchodnost současného systému při sledování statistik růstu kriminality a drogového šílenství. Naposledy jsem to zažil při projednávání vyhodnocení projektů prevence sociálně patologických jevů mládeže ve Středočeském kraji. Byl jsem nucen podrobit předkládaný materiál zdrcující kritice...
Skoro jsem navrhl ho přejmenovat - na Ekonomické vyhodnocení programů… Protože nic jiného předkládaný materiál skutečně nebyl! Je jen souhrnem prostředků, které byly tzv. proinvestovány do množství projektů, bez zpětné vazby, bez souhrnu poznatků, které by bylo možné využít při tvorbě strategie prevence. A když jsem se odpovědné osoby zeptal, zda tedy existuje systém vyhodnocování projektů či zda prevence spočívá pouze v jednosměrném financování řady projektů, odpověděla prostě: Nevím.
Na další otázku, zda se provádí vyhodnocování, jak se výsledky současné dotační politiky projevují na stavu kriminality a drogové scény ve SČ kraji, odpověděla obdobně.
Na otázku, zda se při tvorbě programů vychází ze skutečné analýzy příčin sociálně patologických jevů, pokud ano, tak kde je možné se s analýzou seznámit a zda poskytuje i statistické korelace např. mezi výší kriminality mládeže a nezaměstnaností v každém okresu kraje apod., konečně chytila dech a řekla, že se samozřejmě vychází z analýz a že se vlastně projekty vyhodnocují… No, bylo již pozdě večer, tak se jí zeptám podrobně ještě jindy...
Jenomže o několik bodů dále přišla na řadu další koncepce, tentokrát Koncepce prevence kriminality ve SČ kraji 2005 – 2007. I když to bylo poprvé, co vládnoucí koalice v čele s ODS představila nějakou koncepci, musel jsem opět zavrtět hlavou na bezkoncepčností této koncepce. Souhlasím, že by v koncepci měla být celková charakteristika kriminality v naší republice a celkově ve SČ kraji a také právní a mezinárodní rámec systému prevence kriminality v ČR.. V koncepci je prevence rozdělena na situační (zejm. kamery) a sociální a dále na primární, sekundární a terciární.
Je zde popsána prevence ve SČ kraji, přidělené dotace a potřeba vytvoření pracovní komise, která se prevencí v rámci kraje bude zabývat. Poslední částí je otázka financování.
To, co v materiálu postrádám a co považuji za základ analýzy, je však podrobné členění kriminality v rámci SČ kraje, např. dle okresů, protože zcela jistě je kriminalita v kraji nerovnoměrně rozmístěna a z celkových ukazatelů se toho tedy moc vyčíst nedá, ani pro přípravu prevence.
A dále mi chybí podrobná analýza primární prevence – tedy analýza primárních příčin, které vedou ke kriminalitě. Tato analýza by měla uvést opět statisticky skutečné příčiny kriminality; závislost výše kriminality na jednotlivých faktorech, např. na možnosti volnočasových aktivit, na výši nezaměstnanosti, měla by obsahovat porovnání sociální situace pachatelů a typu kriminality apod. Teprve z této analýzy by dle mého měly vycházet další pilíře prevence. Tedy pokud chceme, aby byla prevence efektivní…
Podobná situace nastala v dalším materiálu, kde se probírala protidrogová prevence. Opět tu chybí primární analýza, analýza poptávky – tedy příčiny, proč lidé berou drogy – a opět korelace např. mezi nezaměstnaností, věkem, životním stylem, sociální strukturou, možnostmi jiného vyžití, ať již sportovního či kulturního, zájmového charakteru apod., jejichž správná interpretace by umožnila cíleně a efektivně vést protidrogovou prevenci. Prevence se tak zaměřuje vlastně jen na vzdělávací činnost a pak léčbu. Ale jak chcete vést úspěšnou prevenci, když platí jednoduchá rovnice – droga dá zábavu na celou noc a kino za stejnou cenu jen na 2 hodiny?
Studie suše konstatuje, že lidé sice vědomosti o drogách mají, zejména mladí, ale stejně roste užívání marihuany a extáze, stejně rose kouření a pití alkoholu, zejm. u nezletilých, byť to zákon zakazuje…
Bezradnost tak vyzařuje z každé věty. Bez širšího záběru prevence a hlubší analýzy příčin, bez vědeckého vyhodnocování a zkoumání výsledků jednotlivých cílených projektů, ať již formou dotací, grantů či přímými investicemi, se úspěšná prevence nikdy dělat nedá.
Zdeněk Štefek
{moscomment}
© Komunistický svaz mládeže
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .
Copyright © 2024 Your Company. Joomla templates powered by Sparky.