header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

S Karlem Sýsem o „Akci Heydrich“

V pondělí 13. června se v Praze uskutečnila beseda s předsedou Unie českých spisovatelů Karlem Sýsem, zasloužilým umělcem. Besedu k 80. výročí útoků českých parašutistů na Reinharda Heydricha a následnému nacistickému masovému teroru, vyhlazení Lidic a Ležáků zorganizoval Komunistický svaz mládeže. Karel Sýs při besedě čerpal ze své rozsáhlé práce, kterou vykonal při přípravě knih zabývajících se obdobím nacistické okupace a odbojem proti ní, „Akce Heydrich - příliš mnoho otazníků“ a „Protektorát ve fotografiích“, i z nových informací.

Na setkání Karel Sýs zdůraznil opomíjené psychologické momenty, které ovlivňovaly parašutisty, jejich spolupracovníky z řad domácího odboje, i jejich protivníky, příslušníky okupačních sil i jejich domácích kolaboranty.

Detaily, které byly zmíněny při besedě, dokreslovaly hluboce rozporný obraz, který obsahuje i přes desítky let zkoumání prázdná místa. V besedě byly zmíněny široké souvislosti těchto událostí, které zahrnovaly vztahy mezi velmocemi a frakcemi ve vedení nacistů, přesahovaly do vzdálenější minulosti i do současnosti. Například prvorepublikový policejní aparát předal své znalosti o komunistech a další opozici nacistům pro účely teroru proti odboji. Naopak vysocí nacističtí pohlaváři i zločinci poskytly své „schopnosti“ vojenským a politickým strukturám západní Evropy, SRN, NATO a EU. Manželka Heydricha Lina, sama vášnivá nacistka, která jako vdova využívala práci z řad vězňů, po válce udržovala kontakty s bývalými představiteli SS a obdržela v Německu generálský vdovský důchod s odůvodněním, že její muž padl v boji.

Karel Sýs svým nezaměnitelným způsobem ukazuje nereduktivní obraz našich dějin, plný nahodilostí i skrytých zákonitostí, které jsou lemovány osobními tragédiemi, hrdinstvím i zradou. Nezamlčuje, pokud existují protikladná svědectví a interpretace. Jak sám přiznává, jeho dílo je nepohodlné pro oficiální pozitivistickou historiografii, která nedomýšlí tam, kde neexistuje dostatečný podklad. Rozpornost dokladů pak umožňuje oficiální moci selektovat, budovat mýty a potlačovat pro ně nepohodlné momenty dějin. I proto byla tato beseda vysoce hodnotná.

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .