13. - 15. května se v Prostřední Bečvě uskutečnilo setkání levicové mládeže, kterého se zúčastnilo přes 90 mladých komunistů a které již podruhé pořádala Odborná skupina pro mládež při ÚV KSČM. Diskuse na témata Proč selhaly dosavadní snahy o nastolení socialismu?, Jak bránit sebe i jiné před rasismem, sexismem a politickou diskriminací?, Co přinese evropská integrace?
Žádnou šanci modré šanci nebo budem všichni štvanci, Co se děje ve světě? Inspirace světovým, alterglobalizačním hnutím, Vývojové trendy soudobého kapitalismu byla doprovázena promítáním snímku Fahrenheit 9/11, táborákem, diskotékou a zakončena diskusí Jakou KSČM potřebujeme.
Přílohy:
Cílem strana plná mladých
Čtenáři již byli informováni o setkání komunistické mládeže na Střední Bečvě 13. – 15. května. Přes 90 účastníků v řadě diskusí projevilo zájem o jednotnou komunistickou stranu, jednotnou komunistickou mládež, která sice může mít různé názory, přirozeně, ale bude táhnout za jeden provaz. Komunistická strana zatím systematicky se svými mladými členy nepracuje, což je zcela jistě škoda. Výjimku tvoří několik okresních výborů, které pro své mladé členy pořádají vzdělávací cykly, ale i odpočinkové akce, prosazují mladé na kandidátky a umožňují jim získat zkušenosti v praktické politice různé úrovně. I na tom se shodli všichni zúčastnění.
Přínosem jistě bylo, že víkend přispěl i k prohloubení vztahů mezi mladými z celé republiky, a to nejen díky na diskusi bohatým seminářům, ale i díky dalšímu programu – diskotéce, kinoklubu, táboráku, sportovním a turistickým aktivitám.
Odborná skupina pro mládež, v jejichž řadách aktivně pracujeme, má před sebou nyní další úkoly. Mimo podobná setkání, určená mladým členům KSČM a sympatizantům, na kterých dochází a bude docházet k formování společných závěrů, plánů společných akcí, koordinaci a také samozřejmě k dalšímu vzdělávání, se zaměřit na podobné diskusní akce určené pro širší levicovou mládež. Aby bylo možné s nimi porovnávat naše postoje, získávat je pro spolupráci s KSČM či naopak – získat mladé komunisty pro spolupráci na společných projektech a kampaních.
Jako členové Komunistického svazu mládeže vnímáme, i po tomto setkání, že cíl, mít komunistickou stranu plnou mladých, schopných lidí, mít komunistickou stranu, kolem které budou další mladí, stranu, ve které to bude vřít životem, aktivitou, „tahem na branku“, není žádným snem, ale reálnou potřebou, která má velkou naději na úspěch. Pracujeme na tom.
Ze závěrů:
Seminář o alterglobalizačním hnutí a dění ve světě:
Účastníci workshopu diskutovali o tzv. antiglobalizačním a alterglobalizačním hnutí, které dnes reprezentují především sociální fóra. Diskutující se shodli na tom, že ač v době svého vzniku měla sociální fóra (Světové sociální fórum, Evropské sociální fórum...) perspektivní charakter, postupně je ovládli různé sociálně demokratické a trockistické síly, což následně pro sociální fóra znamenalo jejich úpadek. Účastníci diskuse považují za nutné další prohlubování mezinárodní antiimperialistické solidarity - především s národy čelícími okupaci (Irák, Afghánistán, Palestina) a zeměmi, které se vydaly na cestu, představující alternativu ke kapitalismu (Kuba). Klíčovou roli zde musí sehrát komunistické hnutí. Účastníci diskuse se dále shodli na důležitosti XVI. Světového festivalu mládeže a studentstva, který se uskuteční letos v srpnu ve venezuelském Caracasu a organizačně jej zaštiťuje Světová federace demokratické mládeže (jejíž českou sekcí je Komunistický svaz mládeže). Festivalu se zúčastní desetitisíce mladých lidí z celého světa a bude tak největší mezinárodní antiimperialistickou mládežnickou akcí posledních let.
O Modré šanci:
Účastníci diskuse se seznámili s jednotlivými důsledky kapitol Modré šance pro většinu občanů. Diskuse se strhla zejména o úloze trhu ve vzdělávání, o osnovách, o úloze výzkumu a vývoje a vztahu k VŠ, o zdravotnictví a lékové politice, o vylidňování venkova (a naopak stěhování bohatých mimo města), o garancích penzijních fondů. Diskuse se strhla také o zadlužování rodin, exekutorech. Je třeba se postavit proti zadlužování (obzvláště ne vlastní vinou) a zejména lichvě. Všichni se shodli, že není problém mezi námi říci, co znamená Modrá šance pro lidi, ale problém je říci to lidem. Přes vliv médií nepronikneme, lidé materiály číst nebudou, je třeba malý leták A5 jako má Praha 6. Bylo konstatováno, že ODS má schopnost formovat své myšlenky přitažlivě a že je třeba vyškolit se v agitaci, jak vysvětlit lidem politiku ODS. Další diskuse se stočila na nedemokratičnost médií a kdo jimi vlastně vládne. Účastníci se zamyslí nad formami propagace, co znamená Modrá Šance. Např. leták „ODS požaduje“ a napsat, co skutečně chce. Nebo grafiku apod. Další možností je platforma stran, hnutí, sdružení a NGO „Lidé proti Modré hrozbě“. Byla podpořena myšlenka vlastních médií, např. radia (směrem k digitálnímu vysílání).
O Evropské integraci, EU, Smlouvě..
Na semináři zazněla kritika Smlouvy zakládající Ústavu pro Evropu jako dokumentu, který kodifikuje neoliberální a militaristický charakter EU. Evropská unie byla dále označena jako imperialistický projekt. Účastníci diskuse se domnívají, že je nezbytné, aby KSČM vydala v nejbližší době a v co největším množství stručný materiál (leták) „proč být proti Ústavě EU“, který by byl následně distribuován. Dále se domnívají, že by KSČM měla aktivně organizovat rozsáhlou informační kampaň proti Evropské ústavě v české společnosti. Účastníci semináře se vyslovili značně kriticky k formování tzv. Strany evropské levice a možné účasti KSČM v tomto projektu. Domnívají se, že by KSČM místo toho měla v rámci Evropy spíše usilovat o co největší spolupráci mezi stranami komunistickými (KS Řecka, Portugalská KS, AKEL a KS východní Evropy). V diskusi dále zaznělo téma diskriminace českých občanů v EU (např. zdrav. a soc. pojištění), požadavek na pravdivé informování o grantech EU a proti jejich propagandistickému zneužívání. A dále bylo diskutováno téma možného rozšiřování EU o země východní Evropy a Balkánu.
Boj proti diskriminaci
Na začátku diskuse na toto téma účastníci hlasovali o uznání partnerských vztahů homosexuálních párů. To bylo jednomyslně schváleno. Padnul také návrh, aby z definice manželství ze zákona o rodině byla pouze vypuštěna slova „…mezi mužem a ženou..“ a také o tomto se nechalo pro zajímavost hlasovat. Hlasování ale bylo nejednotné. Narazilo se zde již na problém výchovy dětí a působení na zavedené „tradice“.
Rasová diskriminace
Prodiskutované téma se zabývalo hlavně romskou komunitou v ČR.
Výchova dětí ve školách…výchova učitelů i dospělých - Otázkou je, kde začít, jestli u dětí nebo u dospělých. Jednou věcí je, co se děti učí ve škole, k čemu jsou vedeny učiteli a rodiči v reálném stavu a jinou, jak by to mělo být. A to na obou stranách, jak z romského pohledu, tak i z pohledu „Čechů“. Romské děti často zůstávají doma nebo jsou posílány do zvláštních škol, aniž by to bylo nutné, pokud se dostávají do kontaktu s žáky „Čechy“, jsou často napadány. Obojí je zaviněno působením rodiny, ale i školy. Byla položena otázka o přizpůsobení Romů v určitých mezích, které neovlivňují jejich zvyky apod.
Problémem je velká nezaměstnanost, s tím související problémy s kvalifikací, ale také diskriminační postoje zaměstnavatelů k jiným národnostem.
Vše souvisí se vším, problémy v sociální oblasti, nezaměstnanost, chudoba,…atd. zcela uzavírají „bludný kruh“.
Náprava je velice důležitá, ale první věcí je začít sami u sebe, dále působením na školách a celkovou výchovou lidí. Závěrem se dostáváme k celkově špatné situaci v dnešní době, působení kapitalismu na lidi a snaha rozdělovat lidi mezi sebou z jakýchkoli důvodů, aby se nemohli spojit v boji proti němu, resp. aby se nemohli zabývat podstatnými věcmi.
Naznačeno bylo i téma jiných etnických skupin, závěr byl pak stejný
Ženy a muži
Diskriminace v pracovněprávních vztazích - Diskriminace žen v případech žádostí o práci ze stran zaměstnavatelů, otázky ohledně dětí, těhotenství, apod. Dále problém s rozdílných oceňováním stejné práce žen a mužů a podíl žen ve vyšších funkcích.
Domácí násilí - toto téma bylo pro část účastníků novou skutečností a to hlavně v jeho rozsahu a objemu. Násilí bylo rozděleno za fyzické a psychické. Psychické bylo označeno za ničivější pro osobnost ženy a to velmi těžce dokazatelné. Bylo zmíněno i opačné násilí, kde jsou oběťmi muži. Obzvláště bylo zavrhnuto jednání soudů a policie, často pro ženy potupující otázkami typu „A neudělala jste si to sama?“, „Nebylo to vyprovokované?“. Byly uvedeny příklady, kdy násilníky byli i sami policisté apod. Když se ženy odváží si sami situaci přiznat a rozhodnou se s ní něco dělat, např. odchodem, je to velice těžký a závažný krok. Potřebují pomoc a podporu, a k té by mělo směřovat jednání, a opatření, která by zabránila násilníkovi své jednání opakovat, a to například sezením u psychologa.
Sexuální orientace
Na začátku diskuse na toto téma účastníci hlasovali o uznání partnerských vztahů homosexuálních párů. To bylo jednomyslně schváleno. Padnul také návrh, aby z definice manželství ze zákona o rodině byla pouze vypuštěna slova „…mezi mužem a ženou..“ a také o tomto se nechalo pro zajímavost hlasovat. Hlasování ale bylo nejednotné. Narazilo se zde již na problém výchovy dětí a působení na zavedené „tradice“.
Zmíněna byla diskriminace věková a diskriminace z důvodu zdravotního postižení.
Ve všech tématech se nakonec dostaneme ke špatné situaci ve společnosti působením dnešního systému. Důležitá je prevence, výchova a působení zákonodárců.
{moscomment}
© Komunistický svaz mládeže
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .
Copyright © 2024 Your Company. Joomla templates powered by Sparky.