Dne 10. dubna se na Pedagogické fakultě, katedře geografie Masarykovy univerzity v Brně uskutečnila beseda s Vladimirem Yabarem Dezou, horským vůdcem a politickým aktivistou, absolventem Universidad Andina Cusco, Peru. Beseda byla zaměřena na problematiku vzdělávání a sociální situace dětí a mládeže v Peru. V úvodu své přednášky zdůraznil rozdílnost jednotlivých oblastí a provincií v Peru, především v závislosti na tom, zda jde o oblasti horské, pobřežní či nížinné.
On sám pochází z Paukartamba, které patří mezi nejchudší provinci v oblasti Cusca. Situace ve vzdělávání je zde velmi problematická, protože je nedostatek škol, učitelé z měst na venkov, do hor nedocházejí. Školní docházka končí pro většinu dětí v 8-9 letech, což znamená, že nedokončí ani základní školu, která zde trvá 4 roky. Dítě se totiž musí postarat o hlavní zdroj obživy místních Indiánů – o stáda, se kterými musí strávit na pastvinách třeba 3 měsíce. Nemá proto možnost docházet např. do 2 dny vzdálené školy a pokračovat tak ve vzdělání. Navíc jazykem místních obyvatel je kečua, který je zde velmi diskriminován – není jím vyučováno, ani se nepoužívá na úřadech. Vláda nemá totiž zájem na tom, aby se Indiáni mohli vzdělávat a vyjadřovat se. Navíc, pokud je v horské vesnici kostel a policejní stanice, vše je podřízeno především církvi a poté policii. U všech veřejných akcí musí být zástupce alespoň jedné z těchto institucí.
V. Deza se v další části zmínil i o nastávajících volbách v Peru, kde téměř žádná strana nehájí zájmy Indiánů, neprosazuje vzdělávání, zaměstnávání, řešení sociálních otázek atd. On je jedním se zakladatelů strany, která chce toto změnit. Už jeho otec, pokrokový člověk a komunista, se snažil všemožně pomáhat při zlepšení sociálních podmínek a vzdělávání Indiánů, přitom vždy kladl důraz na tradici, což se tehdejší vládě nelíbilo. Byl zavražděn a policie mu pak několikrát prohledala celý dům.
Celá beseda byla velmi zajímavým pohledem do situace Indiánů v Peru, na naprostý nezájem vlády o to, jak žijí a jak budou žít.
Veronika Sýkorová
{moscomment}
© Komunistický svaz mládeže
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .
Copyright © 2024 Your Company. Joomla templates powered by Sparky.