Desítka členů českého KSM dorazila před několika dny na v pořadí již IV. evropské sociální fórum (ESF), které se tentokrát koná v řeckém hlavním městě. Do Atén se jako už tradičně sjeli především zástupci evropských pokrokových hnutí a levicových stran. Levicoví aktivisté ze starého kontinentu i ti hostující, např. ze zemí Blízkého východu, zaplnili hned ráno rozsáhlý komplex budov na pobřeží Středozemního moře. Mladí čeští komunisté se ihned zapojili do víru diskuse, přestože první den hodlali zaměřit zatím převážně na mapování terénu a navazování kontaktů s účastníky z jiných zemí.
Myslím, že je důležité zastávat pozice blízké heslu Jiný svět je možný a Jiná Evropa je možná - přesně tak, jak to hlásá ESF. Pevně věřím, že ESF bude přínosem pro sociální, mírová a pokroková hnutí v Evropě, řekl Haló novinám po příjezdu do Atén předseda KSM Milan Krajča na otázku, jaké pozice zde budou mladí komunisté zastávat.
Zahraniční delegace byly ubytovány na holé zemi, nikoli ve sportovním olympijském areálu, jak bylo plánováno, ale v hangáru starého letiště v Aténách. Podmínky v ležení by se daly označit za partyzánské - kupř. sprchy pod otevřeným nebem a žlaby vojenského typu k umývání. Mladé české aktivisty však tyto a další organizační zádrhele nepřivedly do úzkých. Myslím, že podmínky nejsou odlišné od jakýchkoliv jinde pořádaných takovýchto akcí.
Jsme soudruzi a nějak se s tím vypořádáme, odpověděl Jaromír Houska z KSM na otázku, jak zvládá podmínky ubytování po náročné cestě autobusem přes území bývalé Jugoslávie.
První semináře
Včerejší první den české účasti se nesl také ve znamení seminářů o nelidském utiskování běženců ve státech EU. První podobné žaláře (pro ilegální imigranty) byly v Británii zavedeny před deseti lety. Osmého dubna jsme pořádali demonstraci před takovým žalářem. Vězni se zajímali o dění venku, ale byli drženi uvnitř, uvedl londýnský aktivista Greg Ryan na svém semináři s tím, že žalářovaní ilegální imigranti měli alespoň mobilní telefony, tedy mohli se světem komunikovat a cítit, že nejsou sami a venku se o ně zajímají.
Mám rád Čechy a Slováky, když už o tom mluvíte, ujistil nás Ryan. V Anglii jich žije hodně. Když pořádáme koncerty, za jejichž výtěžek vězněným imigrantům kupujeme kredit do mobilu, dělají nám vaši kluci ostrahu, dodal.
Možnosti pomoci jako organizátorka při ESF si velmi cení řecká studentka Sofia Theodoropulo. U nás v Řecku máme moc problémů, lidi mají nízké platy. Hodně nás ožebračilo také euro, které jsme zavedli asi před pěti lety. Proto je dobře, když můžeme hovořit s mladými lidmi z jiných zemí, takhle se sejít, protože to je jediná cesta, uvedla pro náš list tato nastávající učitelka, která rozdávala propagační materiály řeckých komunistů.
Aténská samba
Uvnitř hlavního areálu, kde se fórum koná, včera levicoví aktivisté upozorňovali na nepravosti páchané ve světě Západem mnoha plakáty, prodávaly se publikace a mladí hrou na bubínky, tahací harmoniky, housle a cimbály upoutávali pozornost. Přízemní sál, kde měli stánek i Palestinci bojující proti izraelské okupaci, se tak naplnil líbivými levicovými tóny, typickými pro revolucionáře v zemích třetího světa.
ESF bylo zahájeno už ve středu a skončí v neděli. Zastánci protiválečných a pokrokových směrů zde prezentují své názory, diskutují o současných problémech a pořádají odborné semináře k naléhavým tématům, jako je např. problematika sociálních práv, veřejných služeb, životního prostředí, energie a amerického tažení za světovládou.
Vratislav Vyhlídka, HaNo
{moscomment}
© Komunistický svaz mládeže
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .
Copyright © 2024 Your Company. Joomla templates powered by Sparky.