Ve čtvrtek, 8. června se v prostorách Městského výboru KSČM v Brně uskutečnil krajský sněm Klubu českého pohraničí, věnovaný aktuálním otázkám. Přítomni byli zástupci krajské rady Klubu českého pohraničí, Vlasteneckého sdružení antifašistů, Kruhu občanů vyhnaných z pohraničí v roce 1938, Společnosti přátel Ruska, Levicového klubu žen, Komunistického svazu mládeže i Sdružení bojovníků za svobodu. Přítel Bršlica, člen Národní rady, ve svém úvodním projevu zdůraznil statut KČP jako nezávislého, demokratického sdružení, které bylo založeno s cílem chránit a hájit zájmy občanů ČR před hrozbou novodobé germanizace.
V Evropské unii je to především obrana českých národních zájmů a nutnost zabránit snaze o revizi dějin 2. světové války a po ní. Podstatnou součástí suverenity národa je možnost svobodného rozhodování ve vnitrostátních a mezinárodních záležitostech, v EU jsou však české národní zájmy ohrožovány. Stále se zvyšující nátlak ze strany sudetoněmeckého landsmašaftu se stává, jak p. Bršlica zdůraznil, celoevropskou otázkou a B. Posselt při nedávném 57. srazu sudetoněm. landsmanšaftu, jehož je předsedou, prohlásil, že „vyhnání je genocida“. Nad jeho slovy se pozastavoval např. poradce V. Klause, M. Petřík. Jestliže si prý někdo dovolí něco takového říci na oficiálním setkání, je to více než alarmující.
Dále p. Bršlica zmínil reakci zástupce landsmanšaftu na článek poslankyně M. Bayerové z 29. června 2005 ze setkání bývalých ochránců státních hranic v Hevlíně, kde poslankyně rozhodně odsuzuje germanizaci a vyznamenávání vrahů. Bylo jí vytknuto, že Hevlín/Hevlein byl vždy německý a patřil německému národu.
V Brně působí dále německý spolek Bruna, který mimo jiné zorganizoval výlet bývalých sudetských Němců ze Stuttgartu do Brna, Znojma, Jaroměře a Mikulova, zúčastnili se také „vzpomínkové“ akce k výročí „vyhnání“ Němců z Pohořelic.
Klub českého pohraničí dále vyslovil protest proti souhlasu rady města Znojma s instalací památní desky padlých vojáků z řad občanů německé národnosti. Nelze připustit, aby byla vzpomínána s úctou jména těch, kteří se v jednotkách wehrmachtu či dokonce SS podíleli na devastaci ČSR. Přitom dochází ke kriminalizaci služby bývalých pohraničníků (např. generál Šádek) a ti, co si vynucovali přechod přes hranice a chovali se jako sprostí vrazi, jsou dnes navrhování na státní vyznamenání.
Poslední část svého vystoupení věnoval povolební situaci v ČR, kdy došlo k výraznému posílení pravice a ztrátě KSČM.
V druhé části jednání byli zvoleni členové městské a krajské rady KČP a z následné diskuze vyplynul jednoznačný postoj všech účastníků – nedopusťme omezování občanských a národních práv nastupující pravicovou vládou a snažme se občany pravdivě informovat o činnosti proněmeckých spolků a jejich přisluhovačů.
Veronika Sýkorová
{moscomment}
© Komunistický svaz mládeže
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .
Copyright © 2024 Your Company. Joomla templates powered by Sparky.