header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Na Kunětické hoře

Stále existují hrozby pro tento stát. První je tzv. Modrá šance, kterou občané ve volbách odmítli. ODS, ač volby vyhrála, není schopna složit vládu. Nedokáže to ani s KDU-ČSL, ani se Stranou zelených. Ta se sice hlásí k evropským zeleným, ale v České republice jde doprava. Tato sestava není schopna dát v Poslanecké sněmovně dohromady 101 hlasů. Voliči rozhodli, že doprava se v naší republice nepůjde. Druhou velkou hrozbou bylo vytvoření velké koalice, tedy ODS a ČSSD. V úvodu svého vystoupení na 16. víkendovém setkání občanů pod Kunětickou horou na Pardubicku to prohlásil předseda ÚV KSČM a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip.

Jak dále uvedl, kandidáti KSČM zřejmě dostatečně voličům nevysvětlili, o jakou hrozbu jde, proto volby dopadly, jak dopadly. Někteří váhavci na levici dali na váhavé sliby Jiřího Paroubka a podpořili ČSSD. Možná jsme málo křičeli, málo bouchali do stolu, abyste nám rozuměli i v té druhé hrozbě. Tato hrozba je před námi dál. Říká se, že jsme zůstali ve stínu sociální demokracie. Není to pravda. Tvrdíme, že situace v České republice je vážná. Roste hrubý domácí produkt, ale jak uvedl jistý novinář ve svém deníku, ten se nedá namazat na chleba. Růst HDP neznamená, že občané se mají lépe a že poroste skutečná životní úroveň. Prý 20 000 korun průměrné hrubé mzdy dosáhla více než polovina lidí. Nedosáhla na ni ani jedna třetina! Filip správně upozornil, že do této sumy se počítají mzdy manažerů takových firem, jako je dřívější Telecom, dnes "kyslík", Škoda Mladá Boleslav. Telecom přitom vlastní Španělé, škodovku Němci, Transgas Němci, vodohospodářské společnosti Francouzi, a jak řekl, pořád nejsme doma v Čechách, kde bychom mohli ovládat, co nás může živit. Je potřeba, abychom se proti tomu postavili! Také říkám, že nezáleží, kdo je vlastník, a že stejně dobrým vlastníkem může být česká firma, český stát, krajský úřad, město. Nakonec to známe. V místech, kde jsme udrželi primátory, starosty, místostarosty, jsme udrželi zaměstnanost díky tomu, že jsme se nevzdali. Bojovali jsme o to, abychom byli schopni rozhodovat ve vlastním státě. A to je jedno z nejdůležitějších poslání naší strany!

Filip také připomněl imperialistickou politiku Cyrila Svobody a jeho servilnost vůči USA v případě raketových základen na území ČR, kde by snad měly být podle posledních zpráv jen radiolokátory. Chtějí, abychom se stali obětí imperiálních válek, a tak si myslím, že 83 procent občanů naší republiky to správně a rázně odmítá. Ne kvůli tomu, že jsou členy nebo voliči KSČM, ale proto, že mají dost rozumu na to, aby nehráli pěšáka na šachovnici Spojených států amerických. My jsme proti všem raketám, řekl rázně předseda ÚV.

Filip také konstatoval, že jen odporem občanů se docílí, že vláda bude plnit vůli občanů i jindy. Právě občané tak mohou rozhodovat, že tady nebudou americké základny, aby u nás cizinci nevládli a aby Česká republika byla dále suverénním státem, i když součástí Evropské unie. Přesto si myslím, že je lepší být státem EU než několikátým státem USA, konstatoval mj. za bouřlivého potlesku Filip, který se také pozastavil nad tím, že by měl v nové vládě být českým ministrem kultury příslušník jiného státu! Tím měl na mysli možného ministra kultury Martina Štěpánka a jeho německé občanství.

Jenom Haló noviny dávají prostor levici

Europoslanec Jaromír Kohlíček ve svém vystoupení obhájil činnost levicových zástupců v Evropském parlamentu. Stejně tak nový šéfredaktor Haló novin Pavel Šafránek dal přítomným jasně na srozuměnou, že Haló noviny zde jsou jako jediný český deník na trhu již 15 let především pro levicově orientované občany, pro ty, kterým je lidská práce vším a nestydí se za prosazování socialistických myšlenek. Nelze nás však jen brát na vědomí a souhlasit s obsahem. Je třeba nás všestranně podporovat a především číst. Postavili jsme se proti rozmístění amerických raket na našem území a dáváme prostor všem levicovým iniciativám. Jiný deník se tak nechová. Jsme z různých stran napadáni, zesměšňování a má to historické souvislosti. To nás neodradí, abychom pokračovali v započaté cestě, řekl mj. Šafránek.

Moderátoři setkání Lenka Trkalová a Milan Špás poděkovali dalším poslancům za KSČM a europoslanci Miloslavu Ransdorfovi, který na Kunětické hoře podepisoval zájemcům svoji novou knihu. Na politické téma se dál besedovalo v diskusním stanu.

I pod Kuňkou se podepisovaly petice

V areálu měli mezi mnohými jinými stánek také členové Komunistického svazu mládeže s petičními archy proti vojenským základnám na našem území, zejména raketových. Absolvovali jsme právě petiční šňůru po středních a jižních Čechách, souběžně jsme organizovali petice v Brně a nyní se tak bude konat na Ostravsku. Lidé odmítají tyto základny a zhruba 60 procent je proti z těch 40 procent, kteří se chtějí vyjádřit. I zde na Kunětické hoře se nám množí podpisy pod petice. Máme jich kolem 200 od občanů, kteří přijdou k našemu stánku, řekla místopředsedkyně KSM Veronika Sýkorová.

Jak potvrdil předseda OV KSČM v Rychnově Bedřich Chasák, Poslanecké sněmovně bylo - příslušným poslancům - předáno na Kunětické hoře 31 archů s 567 podpisy od členů KSČM a sympatizantů z Rychnovska proti raketovým základnám.

 

podle HaNo

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .