header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Finsko proti neoliberalismu a válce

Ve dnech 9. – 10. září se v Helsinkách uskutečnilo mezinárodní setkání zástupců levicových stran a občanských sdružení, věnované tématu boje proti neoliberalismu a válce a výměně zkušeností s touto problematikou v jednotlivých zemích. Celé konferenci předcházela demonstrace proti mocenské agresi USA přímo v centru Helsinek, organizovaná mmj. Komunistickou stranou Finska, které se zúčastnilo zhruba 2000 lidí. Následující den proběhl seminář, který byl velkým přínosem pro mezinárodní spolupráci mezi levicovými stranami a protiválečnými hnutími, zvláště v době rostoucí agrese USA a jejich přisluhovačů.

Jako první vystoupil H. Mahadevan, členem Všeindického odborového kongresu a Světové federace odborových organizací.Globalizace, jak zdůraznil, znamená integraci kapitálu, technologie a informací, bez ohledu na hranice států, vedoucí k vytvoření jednotného globálního trhu. Důležitou roli v tomto procesu hraje Světová banka, Mezinárodní měnový fond a Světová obchodní organizace. Dále uvedl, že WTO nutí své členské státy, aby svá pravidla pro např. dovoz zboží, podmínky kontroly a vědeckých patentů přizpůsobila zcela jejím požadavkům. Stále se prohlubují rozdíly mezi tzv. průmyslovými státy a zeměmi třetího světa – fakta hovoří jasně – 85% světové populace žije v chudých zemích, podíl na mezinárodním obchodu je však pouze 25%. Přes 800 milionů lidí trpí hlady a 325 milionů dětí nechodí do školy. 33 000 dětí zemře každý den na léčitelné choroby. Podle reportáže UN jedna polovina světové populace dostává mzdu menší než 2 dolary na den. Dále zmínil problém diskuze a nedostatečné informovanosti občanů EU v otázkách Evropské ústavy a některá fakta, která se týkala boje za sociální práva, především studentské stávky ve Francii, stávka pracujících v USA, jižní Koreji atd. Na závěr zdůraznil několik požadavků, jejichž dodržení by přineslo významný pokrok ve věci světového míru a obrany sociálních práv – plná zaměstnanost pro všechny, odstranění chudoby, respektování lidských práv, zákaz privatizace takových odvětví, jako je veřejná doprava, energetika, telekomunikace, vzdělání a přírodní zdroje, minimalizace nákladů na zbrojení a společné světové mírové hnutí.
Jako další vystoupil G. Toussas z Komunistické strany Řecka, člen Evropského Parlamentu.Ten zmínil zejména plán USA a jeho přisluhovačů, vytvořit si vojenskou okupací Iráku a Afgánistánu podmínky pro rozšíření války do Sýrie a Iránu, aby převzaly kontrolu nad energetickými zdroji v těchto zemích. Dále odsoudil zločiny Izraele vůči Libanonu a zdůraznil nutnost sjednocení antiimperialistických sil a hnutí, pro vytvoření silného hnutí odporu proti těmto zvěrstvům. Pro rozvoj globalizace a kapitalismu je důležitá obchodní a administrativní koordinace jednotlivých členských států, přizpůsobení všeho normám EU a neustálé snahy o přijetí Evropské ústavy. Základní orientací a strategií hnutí pracujících je boj proti imperialismu a monopolům, za práva pracujících a mládeže. KKE se na tomto boji bude podílet všemi silami.
T. Eisler z Rudozelené aliance (Enhedslisten) z Dánska zmínil rozhodující roli této organizace při organizování demonstrace, která se konala 17. května v Kodani, které se zúčastnilo přes 100.000 lidí, převážně ze studentských a odborových organizací. Odpor proti dánské vládě a její politice se začal zvedat zejména po válce proti Iráku, kdy vláda podporovala a stále podporuje USA, což vyvrcholilo 15. února demonstrací v ulicích. Protesty však budou pokračovat, neboť přes proklamace vlády je sociální situace stále horší. Avšak boj za občanská práva je internacionální. Omezování sociálních práv znamená zisky pro kapitál.
Ch. Kraemer z organizace Mezinárodní lékaři pro prevenci atomové války (IPPNW) popsal stručně historii této organizace, která byla založena v roce 1980 B.L. Harvardem. Zmínil současně probíhající kongres IPPNW s tématem „Válka nebo zdraví“. IPPNW zásadně odmítá další vývoj atomových zbraní, stejně tak jako chemických a biologických. IPPNW si je vědoma, že jaderná energie je alternativou k tepelné, avšak současně je rozvoj tohoto typu energie základem pro vojenský vývoj. IPPNW jako celek však nestojí proti neoliberalismu a globalizaci.
G. Bottom z Komunistické strany Velké Británie zdůraznil roli EU v procesu globalizace, podporující rozvoj svých nadnárodních korporací a přes negativní ohlasy se neustále snaží o přijetí Evropské ústavy. Silné státy požadují svět bez hranic, kde kapitál, zboží a služby mohou volně cirkulovat bez ochranných tarifů a tím posílí svoji dominanci na trhu. . Zdůraznil také roli USA jako „světového četníka“ budujícího si své všemocné impérium, jehož agresivní politika stála život již tisíce nevinných lidí. Podpora britské vlády není žádným překvapením, stejně jako úzké obchodní propojení zbrojařských firem. Komunistická strana Velké Británie na svém 49. kongresu v červnu 2006 vyhlásila boj proti sociální politice britské vlády. Program Komunistické strany je založen na budování antimonopolní demokratické aliance se všemi pokrokovými silami vedenými organizovanou pracující třídou.
Hugo Braun z Komunistické strany Německa upozornil na to, že v červnu 2007 se uskuteční summit G8 na univerzitě v Rostoku. Zdůraznil, že G8 zosobňuje víc než jen mezinárodní ekonomickou instituci, ale také politický řád kapitalismu. Je proto nezbytně nutné,aby komunistické strany a ostatní členové pokrokových a občanských hnutí protestovali proti samozvané diktatuře politiky zemí G8 tak efektivně a viditelně jak je to jen možné. Dále vyzval jménem Komunistické strany Německa k účasti na těchto demonstracích a konferencích v Rostoku, kde se uskuteční mezinárodní konference, věnovaná výměně politických zkušeností a plánů.
Já ve svém vystoupení odsoudila vojenskou okupací Iráku vojsky USA a Velké Británie, stejně jako izraelskou agresi vůči Libanonu, kde bylo zničeno přes 71 000 civilních objektů a zabito přes 4500 lidí.Pokud bude existovat agresivní vojenský pakt, který slouží jako prostředek prosazování vojenských zájmů v Evropě a na Blízkém a Středním Východě, není možný světový mír. Dále jsem informovala o probíhající kampani KSM a KSČM proti umístění amerických raketových základen na území ČR, kdy se podařilo získat již přes 20 000 podpisů.
F.M. Naess z Komunistické strany Norska odsoudil účast norských vojenských jednotek okupaci Iráku a Afgánistánu. Zdůraznil, že boj proti imperialismu a jím způsobenými válečnými konflikty je úzce spojen z bojem proti Evropské unii, což se v Norsku projevilo již podvakrát odmítnutím členství v Evropské unii, hnutí Ne Evropské unii je zde jedno z nejsilnějších lidových hnutí. V tomto hnutí se angažuje také přes 85% členů NKP a její mládežnické organizace. Podtrhl zejména vyhledávání spolupráce s komunistickými stranami Švédska a Dánska, stejně jako stále se rozšiřující se spolupráci s občanskými sdruženími v Norsku.
M. Miguel (Komunistická strana Portugalska) v úvodu svého vystoupení zmínil nutnost sledování vývoje kolem procesu přijetí Evropské ústavy, neboť přes jasné Ne Francouzů a Holanďanů pokračují snahy o donucení členských států k jednomyslnému přijetí tohoto dokumentu. Vlády evropských států, vedené sociálně demokratickými a pravicovými stranami podporují rozvoj nadnárodních koncernů. Rada Evropy usiluje o pokračování procesu ratifikace ústavy především v zemích, kde je záruka toho, že bude přijata. Komunistická strana Portugalska kritizuje pozici Spojených národů, jmenovitě Radu bezpečnosti, která přes zločiny spáchané Izraelem v Libanonu, nepožaduje okamžité nastolení příměří a stažení izraelských jednotek. Současná vláda, tvořená sociálně-demokratickými stranami nejen pokračuje v „reformách“ nastolených předcházející pravicovou vládou, ale ještě je prohlubuje, což vede ke stagnaci hospodářského růstu, nárůstu chudoby, privatizace energetiky a spojů atd.Avšak banky a velké podniky své zisky naopak výrazně navýšily, v roce 2005 téměř o 50% oproti roku 2004.Komunistická strana Portugalska chce svoji činnost rozvíjet a upevňovat zejména mezi pracujícími a odborovými hnutími. PCP tvoří jasnou alternativu pro vyřešení současné krize, způsobené vládní politikou.
H.S. Hedin (Komunistická strana Dánska) zdůraznil nutnost mezinárodní spolupráce a pokračování v odporu proti snaze i přijetí Evropské ústavy. Na konferenci KS Dánska, uskutečněné v roce 2005 byla zdůrazněna především nutnost odporu proti neoliberální politice EU jako celku a imperialistickým válkám, vedenými Spojenými státy. Je nutné vytvořit alternativu k politice EU a stanovit způsob, jakým je možné docílit odklonu od této politiky – hospodářsky i politicky.
H.Ch. Andersen (Komunistická strana v Dánsku) kritizoval účast více než 1200 dánských vojáků na vojenských akcích po velením USA, stejně jako plánované investice do vojenského letectva, které však nemá sloužit k obraně Dánska,ale k použití ve válečných akcí značně od dánských hranic vzdálených. Na druhé straně dochází k omezování sociálních práv, nárůstu nezaměstnanosti, poklesu úrovně zdravotní péče, zhoršení pracovních podmínek atd. Bezvýhradná podpora politiky USA dánskou vládou způsobila i to, že Dánsko bylo jednou ze čtyř zemí, které odmítli požadavek na okamžité uzavření příměří ve válce proti Libanonu. Komunistické strany se musí vždy postavit jasně na odpor jakýmkoli válkám a imperialistické politice a novým investicím do válečného průmyslu.
Celá konference se nesla v duchu národní solidarity a snahy o sjednocení mezinárodního pokrokového protiválečného hnutí.

Veronika Sýkorová

 

 

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .