header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Další seminář v Ostravě

 V sobotu, 4. listopadu se u Mostu pionýrů, na Městském výboře KSČM v Ostravě uskutečnil další, snad již patnáctý, námi navštívený seminář, který pořádají naši přátelé z Klubu pro politické vzdělávání mládeže, jehož předsedkyní je soudružka Alenka Klepšová. Tentokrát se týkal Evropské unie a otázek s tímto tématem souvisejících, přednášejícím byla europoslankyně za KSČM, Věra Flasarová.

V úvodu svého vystoupení nastínila historii od vzniku EU až do jejího současného stádia, kdy má 25 členských států a 1.1. 2007 přistoupí Bulharsko a Rumunsko. V roce 2000 byla přijatá tzv. Lisabonská agenda, plán práce EU na 10 let. V minulém roce byla provedena revize vytyčených úkolů a bylo kritizováno, že jsme přibližně o dva roky pozadu oproti určenému plánu, k čemuž došlo především za období předsednictví Velké Británie. Dalším krizovým momentem je projednávaný návrh smlouvy zakládající Evropskou ústavu. Občané Francie a Nizozemí řekli jednoznačné NE tomuto dokumentu. Nepřijatelné části této smlouvy jsou především oblast sociálních práv a militarizace EU. Dále soudružka Flasarová informovala o problémech při schvalování Evropské komise, kdy poprvé v dějinách EU nebyl schválen, napříč politickým spektrem, navrhovaný předseda. Poté se věnovala otázkám budoucnosti EU.

Dále se zmínila o složení Evropského parlamentu a o způsobu volby v jednotlivých zemích, i o vlastní práci a programu europoslanců. Na závěr svého vystoupení informovala o přípravě 3 projektů – jednak Genderového institutu, který má za úkol především zabývat se dodržováním rovnoprávného postavení a uplatňování mužů a žen, dalším je Evropský technologický institut, kdy se jedná o informační centrum, kde se budou sbíhat nejnovější poznatky a bude zajištěna jejich rychlá aplikace. Posledním je projekt Galileo, navigační systém, nezávislý na americké GPS. Stále se měnící vlády ČR se nemohou rozhodnout,o který z projektů by měla ČR zájem, v současnosti je to právě projekt Galileo, avšak zájem má i řada dalších členských zemí.

Dále se zmínila o výrazné  podpoře KSM na půdě EP, kdy došlo k odsouzení protiprávního zrušení KSM nejenom poslanci KSČM.

Úvodním dotazem  diskuzi zahájil s. David Pazdera, který se zajímal o vývoj v kauze lidských práv ruské menšiny a veteránů Rudé armády, především v Lotyšsku, odkud, jak uváděl, pocházeli dva delegáti lotyšské sekce našeho spřáteleného komsomolu Avantgardu krasnej malaďože, jehož sjezdu se zúčastnil v minulém roce. Jeden z lotyšských delegátů byl etnický Lotyš, s pasem EU a druhý etnický Rus, s tzv. aliens passportem (tj. pasem neobčana). Uvedl, že tento problém měl již možnost diskutovat se soudruhy Ransdorfem a Kohlíčkem, který jej informoval, že za své si tento vážný problém vzal další europoslanec Daniel Strož. S. Pazdera rovněž poukázal na oslavování veteránů jednotek SS v těchto zemích, končící až odhalováním jejich pomníků v EU!

To přednášející potvrdila, stejně jako zájem Daniela Strože na celém případu, ten nejenom že aktivně vystupuje a poukazuje na tato bezpráví na půdě Evropského parlamentu, ale snaží se i o medializaci celého problému. Ve spolupráci s Vladimírem Remkem je tu pak výrazná snaha o komunikaci s levicovými poslanci právě z pobaltských republik. V ČR se v otázce lidských práv téměř vždy zmiňuje Kuba či Bělorusko, místní média jsou samozřejmě hlásnou troubou USA a jejích pohůnků. Na dotaz s Pazdery, zda za tímto názorem stojí celá frakce, tedy i část zastupující levicové zelené ze Skandinávie, odpověděla, že to není jednoduché a mnoho věcí je třeba vyjasnit, zvláště úlohu bývalého Sovětského svazu.

 S. Pazdera zmínil vážnou situaci nárůstu podpory extrémních pravicových, nacionalistických  stran na Slovensku, v Belgii, v Polsku, v Německu a samozřejmě dvoje „Svobodné“ v rakouském parlamentu. Je to důsledek tlaku na tzv. reformování komunistických stran, které tímto ztrácejí své antisystémové voliče a ty se pak snaží pod hesly ukradenými komunistům (dělnická třída, socialismus) ulovit krajní pravice. Situaci v Belgii mohla s. Flasarová popsat z vlastní zkušenosti, viděné v minulých volbách, kdy vlámští nacionalisté v mnoha regionech Vlámska (polovina území Belgie) získali i přes 60%. S. Pazderu také zajímala přímá spolupráce s dalšími komunistickými stranami, především s Belgickou stranou práce, Francouzskou komunistickou stranou a samozřejmě silnou Komunistickou stranou Řecka. Europoslankyně především chválila bojového ducha ve francouzských odborech, od kterých se bohužel Parti Communiste Français sama odřízla po tzv. modernizaci a naprosté diskreditaci ve vládě socialistů, ze které nevystoupili ani v době bombardování Jugoslávie.  Před závěrem „řízené“ debaty byla zmíněna dalším mladým soudruhem z Havířova i problematika nedostatečného informování občanů o práci našich europoslanců, o nezájmu o velmi důležité materiály.

Další, poslední částí informacemi nabitého odpoledne byl především zájem komsomolců o Latinskou Ameriku, konkrétně (protože s. Flasarová je ve skupině EU pro Mexiko) o tuto zemi a hrůzu, kterou na jeho hranicích postavila vláda Spojených států. Jedná se o Mexickou zeď, bránící pod hranicí bídy žijícím a za prací prchajícím Mexičanům, dostat se do USA. Nutno podotknout, že jen loni zde zahynulo na 500 Mexičanů a že neprostupnost americké hranice hlídá i jakýsi samozvaný dobrovolnický sbor, složený z obyvatel Texasu, bašty Republikánské strany.

Rozloučení to bylo moc pěkné, poněvadž soudružka Flasarová se vyznávala ze svých velikých sympatií k ose dobra, která v Latinské Americe vzniká.

 Veronika Sýkorová

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .