header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Stanovisko Společnosti česko-kubánského přátelství k návštěvě Yoani Sánchez v České republice

V těchto dnech navštíví Českou republiku kubánská blogerka a disidentka Yoani Sánchez, která v rámci své tříměsíční cesty již navštívila a dále navštíví řadu zemí světa. Dosavadní průběh jejich návštěv především zemí Latinské Ameriky má jeden společný rys, výrazný odpor veřejnosti navštívených zemí k její osobě! 

Nikdy se žádný oponent socialistické Kuby v tak krátkém čase tolik neobohatil a nezískal takové mezinárodní vazby jako právě Yoani Sánchez. Po emigraci do Švýcarska v roce 2002 se dva roky poté, v roce 2004, rozhodla, jak uvedla, z ekonomických důvodů vrátit zpět na Kubu. V roce 2007 vstoupila do světa opozice na Kubě vytvořením blogu Generación Y, ve kterém pomlouvá kubánské státní zřízení. Finanční hotovost, kterou za tuto svou pomlouvačnou kampaň v krátkém čase obdržela odpovídá protihodnotě 1488 roků kubánské minimální mzdy.

Ačkoli Yoani Sánchez tvrdí, že v rámci svého působení respektuje na Kubě rámec legality, netajil se dle dokumentů zveřejněných serverem Wikileaks bývalý šéf americké zájmové sekce SINA v Havaně Michael Parmly obavami  z toho, že "kdyby byly zveřejněny početné rozhovory, které jsem měl s Yoani Sánchezovou. Mohla by platit za následky toho po celý život".

V souvislosti s jejím blogem se vynořuje řada podstatných a závažných otázek. Jako například, jak je možné, že blog Yoani Sánchez může používat Paypal, který nelze na Kubě vzhledem k ekonomickým sankcím USA používat, nebo, jak může používat copyright pro svůj blog zatímco žádný jiný kubánský bloger nemůže dělat totéž v důsledku zákonů o embargu. Stejně tak zaráží, jak mohla Yoani Sánchez zaregistrovat své vlastnictví prostřednictvím severoamerické firmy GoDady, když to formálně zakazuje právní úprava o ekonomických sankcích proti Kubě a řada dalších věcí. Stejně tak je na místě otázka, kdo financuje překlady na jejím blogu, neboť ten je k dispozici nejméně v 18 jazycích. Žádná jiná stránka na světě, včetně těch z nejvýznamnějších mezinárodních institucí, jako jsou např. Spojené národy, Světová banka, Mezinárodní měnový fond, OECD nebo Evropská unie, nedisponují tolika jazykovými mutacemi.

Všechny tyto skutečnosti a mnoho dalších zveřejněných mimo jiné i na webových stránkách Společnosti česko-kubánského přátelství www.kubadnes.cz svědčí o tom, že skutečným cílem Yoani Sánchez není objektivně informovat o dění na Kubě, ale jde jí pouze o štvavou a špinavou kampaň proti její vlasti - Kubě, která je financovaná z prostředků jejích amerických chlebodárců. Důkazem toho je i její odmítnutí podepsat rezoluci proti americké blokádě Kuby ze strany USA. Při tom na podzim roku 2012 na půdě Valného shromáždění OSN 188 členských států této mezinárodní organizace hlasovalo pro rezoluci odsuzující tuto genocidní politiku, jež se déle než půl století snaží zadusit lid Kuby. Opětovně se ukázala izolovanost několika málo zemí, které rezoluci odmítly. Proti hlasovaly pouze 3 státy (USA, Izrael a Palau), 2 se zdržely hlasování (Marshallovy ostrovy a Mikronézie).

Společnost česko-kubánského přátelství ostře protestuje proti návštěvě Yoani Sánchez v České republice, která je pro ní jen dalším místem, kde může rozvíjet svou nenávistnou protikubánskou kampaň, která vede pouze k šíření lživých a neobjektivních informací o tomto karibském ostrovu. Skutečný užitek z její návštěvy budou mít pouze její mecenáši v podobě americké administrativy, v České republice pak představovaní především tzv. humanitární organizací Člověk v tísni, štědře financovanou kromě jiného i z prostředků americké Národní nadace pro demokracii a známou svým neobjektivním pohledem a protikubánským jednáním.

 

Více v článku Kdo je za Yoani Sánchezovou

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .