Motto: Když vám někdo řekne, že zbohatl tvrdou prací, zeptejte se: čí práce to byla?
Další příklad příslušníka české velkoburžoazie, představitele místního kapitalismu. Miroslav Dvořák byl generálním ředitelem Letiště Praha a prezidentem Českých aerolinie až do chvíle, kdy je stát v roce 2011 přeměnil v akciovou společnost s cílem je prodat. Od té doby do roku 2014 předsedou představenstva. Jako odměnu z převodu si management nechal vyplatit bezmála 200 milionů, z toho 150 milionů Kč sám Dvořák, zatímco samotná ČSA byla ve ztrátě.
Nyní Dvořák (společně s dalším bývalým šéfem ČSA) vlastní společnost, která provozuje malé vodní a solární elektrárny a je příjemcem výrazných dotací od státu. Ta má pro zajímavost sídlo na pozemku Romana Janouška, pražského kmotra.
Tento "manager" žije z nadhodnoty vytvořené z práce jiných, zjevně v úzké součinnosti s politickými představiteli českého státu. Pořídil si na příklad vrtulník za 20 milionů a sídlo na Šumavě, u kterého si staví přistávací plochu.
Vedle zahraničního kapitálu, který odvádí zisky do zahraničí, vedle velkokapitalistů a managerů v politice, o kterých jsme psali (Babiš, Ťok), vedle finančníků (Vítek, Kellner - vlastní dopravní letadlo Boeing), průmyslníků (Komárkova rodina, Křetínský), zbrojařů (Strnad) a uhlobaronů (Bakala, Tykač) - nám tento případ opět ukazuje, jak funguje tato společnost. Jako zdroj pro živobytí vládnoucí třídy, který čerpá z nezaplacené práce zaměstnanců.
Ukazuje to parazitismus českého kapitalismu, který tu posledních 26 let budují. A o podobných skandálech, se z oficiálních médií (opět někým vlastněných) dozvídáme jen, když dojde ke sporu mezi těmito "velikány" místního kapitalismu.
Ať platí bohatí!
Zdroje: idnes.cz, wikipedie
© Komunistický svaz mládeže
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .
Copyright © 2024 Your Company. Joomla templates powered by Sparky.