header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Stanovisko LP k volbě prezidenta ČR

V prosinci na svém sjezdu organizace Levá perspektiva přijala stanovisko k 1. kolu prezidentských voleb. Ústřední rada Komunistického svazu mládeže na svém jednání 17. 12. projednávala pozici k volbám. KSM se ztotožňuje s kritérii a závěrem stanoviska Levé perspektivy.

Text stanoviska LP:

Ve dnech 12. a 13. ledna 2018 se bude v České republice konat první kolo přímé volby prezidenta republiky. V tuto chvíli na prezidenta České republiky kandiduje devět uchazečů.

Aby Levá perspektiva jako marxisticky orientovaná organizace mohla podpořit kandidáta na prezidenta republiky v prvním kole voleb, bylo by nutné, aby tento kandidát vyhověl především následujícím požadavkům:

1) byl by aktivně podporován organizovaným hnutím pracujících;

2) aktivně by oponoval agresivní zahraniční politice ČR, jejímu členství v NATO, zahraničním vojenským misím, podpoře imperialistické agrese a okupace; odmítal by přítomnost cizích vojáků na území republiky;

3) odmítnul by antikomunismus a nevymezoval by se proti případné účasti KSČM ve vládě ani jiným pokusům o její ostrakizaci či perzekuci pod záminkou její "nedemokratičnosti" či "extrémismu";

4) aktivně by čelil rasistickým a xenofobním jevům v české společnosti.

Ze současných kandidátů na prezidenta republiky žádný nevyhovuje těmto požadavkům. Proto Levá perspektiva nemůže v prvním kole volby podpořit žádného kandidáta.

Ve druhém kole Levá perspektiva porovná oba kandidáty a zváží případnou kritickou podporu jednoho z nich.

Levá perspektiva negativně vnímá absenci skutečně levicového kandidáta v prezidentských volbách. Považuje ji za další z dokladů úpadku levice a kritizuje levicové strany, že takového kandidáta nebyly schopny postavit.

Jsme přesvědčeni o tom, že jedinou záchranou lidské civilizace před sebezničením ve válečných konfliktech či ekologické katastrofě je socialismus. Ten není možné zajistit ani k němu otevřít cestu pouhým zvolením socialisticky orientovaného kandidáta v prezidentské volbě, ani pouhým vítězstvím revoluční strany v parlamentních volbách. Případné zvolení sociálně smýšlejícího prezidenta, prosazujícího spravedlivý mír, by však mohlo i v mezích kapitalismu přispět ke společenskému pokroku.

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .