header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Prohlášení Levé perspektivy k znevažování romských obětí nacismu

Levá perspektiva vnímá negativně opakované snahy některých představitelů politické reprezentace České republiky šířit zavádějící a lživá tvrzení ohledně koncentračního tábora v Letech u Písku a v obecné rovině kolem celé problematiky nacistické perzekuce a genocidy Romů za 2. světové války.

Výroky představitelů strany Svoboda a přímá demokracie (SPD) o "neexistujících pseudkoncentrácích" (Rozner) nebo o tom, že tábor v Letech nikdo nehlídal, neměl plot, případně, že "V táboře nebyl nikdo nikdy zabit - lidé umírali v důsledku staroby a chorob, které do tábora přivlekli kvůli svému předchozímu kočovnému stylu života" (Okamura), představují naprosto zkreslující a lživý popis hrůzné reality. Podobných, byť méně exponovaných výroků se dopouští i představitelé dalších politických stran, včetně těch, které se hlásí k levici, což považujeme za ostudné.

Připomínáme, že přímo v Letech zahynulo zejména v důsledku extrémního přeplnění tábora, hladových přídělů potravin, úmyslně nedostatečné péče a těžké nucené práce 326 osob, z toho 241 dětí. Další stovky vězňů byly deportovány do koncentračního a vyhlazovacího tábora Osvětim, z nichž přežila jen hrstka.

Levá perspektiva rozhodně odsuzuje urážení a znevažování obětí i přeživších romského holocaustu (Porajmos) obecně a obětí tábora v Letech zvláště. Stejně tak rozhodně odmítáme snahy některých politiků z poslední doby upozaďovat a zlehčovat roli Rudé armády v osvobození Československa od nacistů, např. snahy dávat "vysvětlovací" tabulku k pomníku maršála Koněva v Praze, vystavování růžového tanku IS-2 v Brně, stejně jako výroky, že "za Protektorátu se Čechům zas tolik nedělo" apod.

Levá perspektiva jednoznačně podporuje snahu vybudovat v Letech u Písku po všech stránkách důstojný památník obětem zdejšího koncentračního tábora a rovněž vyzývá vládu k zajištění plnohodnotné sociální kompenzace zaměstnancům rušené prasečí farmy a jejich rodinám. Zároveň poukazuje na nevalný stav řady míst spjatých s bojem proti nacismu nebo oběťmi nacistické perzekuce na území České republiky, ať již jde o místa pochodů smrti, koncentračních a zajateckých táborů apod. a žádá v této věci urychlenou nápravu.


Zdroj: levaperspektiva.cz

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .