header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

CzechTek ještě jednou - analýza

Po diskusích o oprávněnosti zásahu policie proti účastníkům CzechTeku na různých úrovních se lidé rozdělili do dvou hlavních táborů – první říkají, že zákrok policistů byl v pořádku, druzí tvrdí, že pravdu mají teknaři. Problém má ale více úhlů pohledu - pojďme se na ně podívat.

Co zanedbali pořadatelé

Jisté je, že při vlastním průběhu akce vše v pořádku de iure nebylo. Nejsem právník a papírování se mi jako většině mladých příčí, jisté je, že oproti minulosti měli povolení majitele pozemku, zajistili vodu i toalety… Ano, možná nedostatečně… Zkušenost pro ně napříště…

 

Lži a lži policie

Na straně druhé policie vědomě před vlastním zásahem lhala. A to několikrát. Tvrdila např., že účastníci zabarikádovali dálnici. Ale dálnici ucpala sama policie. Tvrdila, že teknaři nemají povolení majitele. Ale ti povolení měli. Tvrdila, že teknaři znečišťují široké okolí. Ale přitom jim bránili ve vjezdu na cílový pozemek a nepustili na něj ani vozy s vodou a toaletami…

 

Záměna příčin a následků

K čemu lži policistům sloužily? K ospravedlnění represe. Obtěžování okolních obyvatel účastníky však bylo způsobeno také tím, že se nedostali na střeženou louku (nebo dostali přes jiné pozemky…), nepořádek byl způsoben i tím, že policie rozbíjela na louce sklo, rojnicí dodupala traviny; zácpy na silnicích byly způsobeny i tím, že policie za exitem 136 dálnici zahradila a tak dále.

 

Účastníci CzechTeku

Mezi zhruba 5000 účastníky byli samozřejmě různé lidé. Nalezli byste mezi nimi i anarchisty, jiné levičáky, dokonce i pravičáky či většinu politicky apatických, vysokoškoláky i dělníky, mladíky a slečny závislé na drogách, částečné či úplné abstinenty, dealery, provokatéry, tajné policisty, rváče i kliďasy či prosté milovníky tekna. Na všechny byla hozena mnohými kritiky kolektivní vina, a to ještě v duchu presumpce viny. Jak v novinách řekl sám Paroubek, jinými slovy: Jste účastníky CzechTeku, jste nebezpeční nepřátelé, asociálové, feťáci.

 

Drogy, hluk a životní styl

Část společnosti v kritice zavrhuje na CzechTeku užívání drog, hluk, projevy mladé generace. Jsem taky proti užívání drog, včetně těch cigaretových a alkoholických, jsem zastánce klidnějšího životního stylu, vzájemného respektu a slušnosti. Ale: Kdo preferuje bezbřehý individualismus, styl „ostřejší a silnější vyhrává“? Není to současná společnost? Nejsou to děti současnosti, která je takto vychovává? Proč boj proti drogám není soustředěn na represi proti mafiím a na prevenci potencionálních uživatelů? Proč prevence, i ze statistik, vlastně nefunguje? A počet uživatelů drog a drogová kriminalita roste? Kdo za to může?

 

Právo na alternativní kulturu

Jsme u političtějšího problému. Měli bychom podporovat nekomerční, alternativní kulturu. Sami bohužel nemáme ani kulturní hegemonii na levici, ani větší zastoupení na alternativní scéně. Tekno je jeden ze současných fenoménů, které tak trochu uniká ze sevření trhu. Nemusí se mi líbit ten styl, ale budu podporovat, aby jeho zastánci měli dost možností a prostředků se v něm vyžít. Kde je možné dnes vlastně provozovat nekomerční kulturu? Kde jsou vůbec volné louky? Za chvíli nebudeme moci ani chodit na houby – leda za úplatu vlastníkovi – to není tedy má vize budoucnosti… A proč policie nezasáhne při hlukově jistě větších a početně náročnějších oslavách třeba mistrovství světa v hokeji v ulicích? Není to spíše snaha zakazovat určitým způsobem zpívat a tančit, jako vedle Miroslavova království v Pyšné princezně? Kdopak jsou tedy ti rádcové, co našli a nenašli?

 

Linie politická

Každý cítí, že ODS chce na úkor ČSSD vydupat z CzechTeku nějaký ten kapitál. Také bývalé hradní křídlo cítí šanci na nové Občanské fórum, je možné, že právě po této události se objeví nová konkurence k ODS a ČSSD, kam nalezou všechny ty neúspěšné pidistrany a „politici“. Aktivizují se také antikomunisté, pro které je zásah důkazem, že komunisté tady vlastně stále ještě vládnouJ …. I když vzhledem k tomu, že tento styl muziky je určitou vzpourou proti současnosti, se divím, že neřekli, že komunisté přes určité loutky CzechTek vlastně organizovali a učili mladé bojovat pro případ, kdyby to ruplo…

 

Nepřiměřenost zákroku

Policejní zásah připomínal válku. Těžkooděnci, vodní děla, slzní plyn, dokonce prý gumové projektily. A bojové vozidlo pěchoty… Nikdo asi nebude obhajovat některé zúčastněné, kteří se přijeli bít a také se ve rvačkách a provokacích vyžívali. Ale řada policejních zákroků porušením zákona byla také – jsou zdokumentovány více než dobře a není jich málo. A některé nejsou činy jednotlivých policistů, ale celých skupin těžkooděnců. Jisté je, že naprostá většina účastníků žádné rvačky s policií nechtěla. Že by tedy policisté jednali v duchu hesla „Když se kácí les, létají třísky?“ Ostatně, mnozí teknaři se do boje zapojili až po první vlně policejního útoku. Jistě si asi slušný občan má nechat nabančit a teprve pak si má jít na policii stěžovat… V davovém boji je to ale všechno trochu jinak… Zažili jsme to při alterglobalizačních protestech, kdy třeba jen necelé procento účastníků bylo tzv. násilníky a nebo dokonce přímo policejními provokatéry… Ostatně mě napadá - Proč policisté neudělali rojnici na hranici pronajatého pozemku a teknaře nenechali uvnitř?

 

Jak dál

Slýchávám často také požadavek, abychom upravili zákony o pořádání podobných akcí po vzoru Británie či Francie… No, nevím, jako vzor by si komunisté represi imperialistických států brát asi neměli… Měli by asi hledat, jak konfliktům předcházet. Říci základní, jednoduché podmínky, za kterých lze technoparty pořádat, zajistit dostatečný počet míst, kde se mohou konat…

 

Otázky na závěr

Uvidíme, jak se celý případ bude vyvíjet. Jak nezávislé komise vyhodnotí policejní zásah. Já stojím na straně účastníků CzechTeku. Ne za drogovými dealery, násilníky, ale za těmi, kteří se přijeli prostě bavit a si zatancovat. A hlavně – z principu. Nejprve se vypořádáme s teknaři, protože jsou jiní, pak s komunisty, pak se sociálními demokraty, pak s odboráři… Kde už jsme to slyšeli? A otázka na konec: Proč policie zakročila proti 5000 bavících se lidí na louce, byť byli částečně mimo pronajaté území a nezakročila proti konkrétním lidem, kteří rozbíjeli okna ministerstva vnitra a malovali na budovu (jistě je objekt střežen kamerami…)? Profesionálně, adresně. To by přece žádným kritikům nevadilo, ne? A nebo to házeli provokatéři?

Zdeněk Štefek

{moscomment}

 

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .