Již v pátek na zasedání užšího vedení KSČM, Výkonného výboru, se odhlasovalo odsouzení skupiny kritiků vedení strany, kteří pracují pod hlavičkou platformy Restart. Rozzářený Vojtěch Filip, vedle poněkud posmutnělých místopředsedů Grospiče a Konečné v pátek na tiskové konferenci oznamoval, že on (hlava strany) za pokles vlivu strany ve společnosti nenese vyšší odpovědnost, než kdokoliv jiný a že tedy uvolňovat místo nehodlá. Dále, že vedení "vyslovuje zásadní nesouhlas s činností tak zvané platformy Restart, která KSČM poškozuje". Navíc zdůraznil, že KSČM opustila princip demokratického centralismu, aby tím ospravedlnil omezení diskuze. Nepochopitelnou perličkou zůstává uchichtnutí Filipa při sdělení, že do druhého kola senátních voleb prošel pouze jeden kandidát strany, kterou vede. Musíme říct, že členy KSM, byť jde o jinou organizaci, tento výsledek mrzí daleko víc než předsedu KSČM.
Další den se konalo zasedání širšího vedení, Ústředního výboru. To se nakonec připojilo přes kritické hlasy k názoru Filipa a odsouhlasilo 39 hlasy (kvorum bylo při absencích 34 hlasů), že činnost platformy Restart poškozuje stranu a že k vnitrostranické diskuzi lze lze prostými členy užívat jen stranické orgány. O vedení, o hlubších příčinách katastrofálních výsledků žádné závěry nepřijalo.
Čím je vlastně skupina členů pod hlavičkou Restart tak nebezpečná, že se proti němu užívá takových prostředků a slov, které připomínají cenzuru a čistku? Tím, že trvá na cíli socialismu? Tím, že kritizuje čtvrt století starý sociálně demokratický (tzv. Kladenský) program, který ani neodráží současnou realitu? Tím, že se snaží suplovat neexistenci interní diskuze o politickém vývoji, základních poznávacích funkcí strany? (ano, tak to je - realisticky vzato, není možné dodržovat usnesení a používat k vnitrostranické diskuzi orgány a organizace strany, které se buď neschází, nebo nediskutují) Nebo tím, že využívá precedentu, který již dali sociální demokraté v KSČM, v čele s Jiřím Dolejšem, otevřeně vystupovat se svými pohledy na veřejnosti?
Připomeňme, že těsně před posledními volbami vystoupil Jiří Dolejš (který nemá ve straně výraznější funkce) v Bakalových mediích a zaútočil na svou vlastní pražskou organizaci, a že používá svého Twitteru k vyjadřování antikomunistických pozic. Připomeňme také, že se dlouhodobou mediální prací pravice v KSČM podařilo změnit zásadové stanovisko proti imperialistické EU v době hlasování o připojení - ve vnímání KSČM jako "prounijní" strany.
A podobné veřejné vystupování nemá být dovoleno komunistům.
Rozhodnutí Ústředního výboru, které jedněm právo se vyjadřovat dává a jiným bere, není možné hodnotit jinak, než jako třídní náhubek, snahu zastrašit. Snahu zabezpečit si propletení s kapitalistickou mocí před kritiky.
Pro komunisty smutný pohled - přestože je toto rozhodnutí stejně impotentní, jako vedoucí stranický orgán. Moc Ústředního výboru naplnit v čin to, co rozhodne, je prakticky nulová. Kupříkladu takový poslanecký klub dávno nedělá, co strana, její Ústřední výbor, rozhodne. Naopak Ústřední výbor dělá to, co řeknou poslanci, jak bývá zvykem ve stranách sociálnědemokratického typu. Proč by se měla rozhodnutím řídit skupina prostých komunistů, kteří svůj zápas s kapitalismem myslí vážně?
© Komunistický svaz mládeže
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .
Copyright © 2024 Your Company. Joomla templates powered by Sparky.