"Z nikdy nepublikovaných motáků je nad slunce jasné., že donekonečna omílané Fučíkovo hrdinství není bez poskvrny. Naopak – autor sám přiznává, že pomalým udáváním oddaloval svou smrt. Potvrdila se tak domněnka, že celá Reportáž není autentickou výpovědí, ale uměle sestavený text psaný s předem jasným záměrem. Jedná se o dodatečné osobní ospravedlnění, na což již poukázal před drahným časem kritik V. Černý."
Udělalo se vám při čtení předchozího odstavce mdlo? Mně přeběhl mráz po zádech, když jsem si toto četl o J.F. ve středoškolské učebnici literatury od Vl. Prokopa. Co vlastně jsou ,,nikdy nepublikované motáky?“ Jedná se o tři motáky, které byly v poválečných 40ti letech ve vydávání vypuštěny. Vzbudily by totiž plané pochyby o zradě J.F. Ten v nich píše , že ,,mluvil.“ Toto slovo je však v uvozovkách. V kontextu pak znamená to, že J.F. v dobách věznění Gestapem, po sedmi týdnech mlčení, začal hrát ,,vysokou hru.“ Tedy svými výpověďmi odváděl pozornost od skutečných ilegálních pracovníků. V dobách heydrichiády zřejmě odvrátil zrak okupantů od lidí z výboru české inteligence. Uvádí Halase, Nezvala, Olbrachta, Neumanna i Seiferta. Tedy nikoliv zrádce, nýbrž hrdina. To zřejmě nechtějí současní historici slyšet, a potvrzuje se opět pravidlo, že dějiny píší vítězové. Ti současní – vítězové studené války – jdou tak daleko, že zpochybňují hlavní úlohu SSSR v porážce nacistického Německa, mlčí o zločinech západních agentů během 50. letech Československu, ignorují zapojení USA do pochybných akcí i podporu režimů ve Východním Timoru (vyzbrojení indonéských armád, svržení reformistické vlády r.1976 a zavraždění 100 – 200 tis lidí ze 600 000), El Salvadoru (vládní jednotky, vyzbrojené a vytrénované USA během let 1978 – 1994 zabily cca 70 000lidí), Guatemale (do r. 1994 100 000 mrtvých, 60 000 nezvěstných), Laosu (1965 napadení JV země, od roku 1968 do 1973 bombardování s frekvencí 80 náletů denně, svrženo 1,5 mil tun bomb), Kambodže (1969 – 75 svrženo 500 000 tun bomb), Somálsku (pod záminkou humanitární pomoci v 1992 pronikly do Som. čtyři ropné korporace – Amoco, Chevron, Philips, Conoco – hledající ropu), Grenadě (Reaganem vysláno 6 000 vojáků a napravení ,, špatného“ směru politického vývoje ostrova), . . . .
Toto se dnes na hodinách dějepisu nedozvíte, a proto nám nezbývá, než informace o naší historii často čerpat jinde. Hlavně že se nadává na ,, 40 let totality, kdy se děti ve školách učili to, co si vládnoucí strana přála.“ Velký rozdíl je ale v tom, že dříve lidé moc nevěřily, i když to byla pravda, kdežto dnes se věří všemu, často pak do nebe volající lži …
Jarda
{moscomment}
© Komunistický svaz mládeže
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .
Copyright © 2024 Your Company. Joomla templates powered by Sparky.