header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Nezapomeňte na agresi NATO proti Jugoslávii!

Bělehradské fórum za svět rovných vydalo k 10. výročí agrese NATO proti Srbsku (tehdejší FRJ) následující výzvu, která by se měla setkat s vaším pochopením a podporou při jejím prosazování. V tomto stadiu bychom byli především vděčni za jakoukoli pomoc při co nejširší cirkulaci výzvy. Přijměte prosím naše upřímné poděkování a přání všeho nejlepšího... S tímto přípisem se obrátil na náš list Zivadin Jovanovič, prezident Bělehradského fóra. My samozřejmě výzvu zveřejňujeme:

Nezapomenout agresi NATO
Bělehradské fórum za svět rovných, nezávislé, nestranické a neziskové sdružení občanů, iniciovalo program aktivit k připomenutí 10. výročí agrese NATO proti Srbsku (Federativní republice Jugoslávii) v r. 1999.
Hlavním cílem je prokázat zaslouženou úctu lidským obětem, blíže osvětlit skutečné cíle a důsledky této agrese a šířit poselství míru, vzájemného respektování a rovných práv všech národů a všech lidských bytostí na naší planetě. Základem je: Nezapomenout!
Připomenutí obětí a důsledků agrese přispěje ke zvýšení celkové odpovědnosti za dodržování všeobecně platných zásad mezinárodního práva a úlohy mezinárodních institucí, v čele se Spojenými národy.
Aktivity budou pokračovat po celý rok 2009 a vyvrcholí v březnu až v červnu (počátek a konec agrese).
Bělehradské fórum vyzývá všechny státní, vědecké, kulturní a náboženské instituce Srbska, Srbskou akademii věd a umění (SANU), Srbskou pravoslavnou církev (SPC), sdružení občanů, sdělovací prostředky a srbskou diasporu (s jejími sdruženími a sdělovacími prostředky), aby se podílely na různých aktivitách, jejichž cílem je nezapomenout oběti a důsledky agrese NATO v r. 1999. Důsledky pociťuje nejen Srbsko a Balkán, ale i Evropa, Kavkaz, Blízký a Střední východ, Asie, Afrika, Latinská Amerika.
Mezinárodní solidarita
Bělehradské fórum věří, že připomenutí tohoto výročí posílí mezinárodní solidaritu se Srbskem a srbským lidem, jako oběťmi agrese, která přeměnila NATO z obranné na útočnou alianci. Den zahájení agrese NATO, 24. březen 1999, vytvořil nejnebezpečnější precedens použití vojenské síly regionální organizace proti suverénnímu státu bez schválení Rady bezpečnosti OSN. Došlo k jasnému porušení obecných principů mezinárodního práva, Charty OSN, Závěrečného aktu Helsinské konference (OBSE) a Pařížské charty. Představuje rovněž porušení zakládajícího aktu NATO z r. 1949, jakož i ústav členských zemí. Jedinečnost spočívá i ve skutečnosti, že agrese byla provedena ve spojenectví NATO a teroristické organizace UCK.
Agrese si vyžádala 3 500 mrtvých a kolem 10 000 raněných, z nichž více než dvě třetiny byly civilní osoby, včetně dětí a tělesně postižených. Kromě toho mnoho lidí zemřelo později v důsledku použití ochuzeného uranu a dalších mezinárodním právem zakázaných zbraní. Materiální ztráty - zničené mosty, železnice, silnice, továrny, transformátory a elektrické rozvodné sítě, obytné budovy, školy, nemocnice a dokonce i 30 TV stanic a vysílačů - dosáhly výše kolem 100 miliard US dolarů.
Cíle vojenské agrese NATO v r. 1999 byly nepřetržitě prosazovány během uplynulých deseti let. Jejich kontinuita se odrazila v trvalé podpoře albánského terorismu a secesionismu - jehož důsledkem byly tisíce zabitých a unesených, etnické čistky 270 000 Srbů a dalších nealbánců, zničení 150 srbských středověkých klášterů a kostelů, velký pogrom proti Srbům v březnu 2004 - až po otevřenou podporu nedávno vyhlášené nezákonné nezávislosti Kosova (17. února 2008).
Agrese USA, NATO a UCK
Agrese USA/NATO/UCK proti Srbsku a otevřená podpora albánského terorismu a separatismu v Kosovu a Metochiji (Srbsko) vedly k celkovému vzestupu terorismu, separatismu a mezinárodního org
anizovaného zločinu v Evropě a ve světě, okupaci Afghánistánu (2001) a Iráku (2003), k hrozbě vojenské intervence v mnoha dalších zemích po celém světě.
Po agresi v r. 1999 USA a NATO vybudovaly síť nových vojenských základen ve východoevropských a balkánských zemích (Bulharsko, Albánie, Rumunsko, Maďarsko, Bosna). Začátkem tohoto procesu bylo vybudování Camp Bondstill, americké vojenské základny v Kosovu a Metochiji (Srbsko) v r. 1999, jako největší americké základny mimo území USA, jež je největší základnou vybudovanou od vietnamské války.
Na závěr. Agrese NATO proti Srbsku (FRJ) nebyla lokální válkou, tím méně humanitární intervencí , ale zkouškou strategie USA, jejíž globální cíle ohrožují veškeré lidstvo.
Bělehradské fórum adresuje výzvu mírovým hnutím, intelektuálům, organizacím mládeže, vůdcům spřátelených zemí a organizací, spolubojovníkům za mír, rovná svrchovaná práva a spolupráci, přátelům v Evropě, Asii, severní a jižní Americe, Africe:
Jde o to připomenout si 10. výročí agrese USA/NATO/UCK proti Srbsku (FRJ), požadovat zrušení NATO a cizích vojenských základen, odsoudit ilegální odtržení a uznání Kosova a Metochije (NATO a některými zeměmi EU), podporovat svrchovanost a teritoriální integritu Srbska, pranýřovat dvojí standard USA vůči separatismu a terorismu.
Bělehradské Fórum se angažuje v přípravě následujících aktivit:
- mezinárodního kulatého stolu 23. března 2009 v Bělehradě;
- publikaci přednesených vystoupení;
- fotografie, knihy, audio/video výstavu o agresi;
- večery dokumentárních filmů z domácí i zahraniční produkce v Bělehradě a dalších městech Srbska;
- rekonstrukci památníků obětem
- položení věnců na počest obětí v Bělehradě a na dalších místech;
- otevření Knihovny pro studium, vyšetřování a dokumentaci agrese;
- mírová shromáždění a pochody;
- přípravu knihy Přátelé Srbska ve světě;
- spolupráci se sdruženími srbské diaspory;
- odhalení desky vděčnosti řeckému národu v Thessalonikách.
Jak můžete pomoci?
- šířením informací o nadcházejícím výročí;
- iniciováním aktivit ve vaší zemi, městě nebo sdružení k odsouzení agrese a vyjádření solidarity s právem Srbska na svobodu, svrchovanost, integritu a náhradu ztrát způsobených zločinnou agresí;
- odsouzením NATO jako útočné aliance, jež chce být nad OSN, a požadavkem na její zrušení;
- zpracováním a publikováním vlastních analýz, zkušeností a názorů na agresi NATO a její důsledky;
- požadavkem, aby vládní instituce v ostatních zemích veřejně připomněly toto výročí a odsoudily závody ve zbrojení, znevažování mezinárodního práva a intervencionismus, zahájený agresí v r. 1999;
- požadavkem, aby občanská a mládežnická sdružení, politické strany, poslanci parlamentů, nezávislí intelektuálové, vědci a sdělovací prostředky připomínali toto výročí, odsoudili politickou manipulaci, dvojí standard vůči separatismu, terorismu a selektivní justici;
- účastí ve veřejných diskusích, shromážděních nebo pochodech proti agresi;
- shromažďováním knih, fotografií, CD, DVD, filmů nebo jakýchkoliv jiných dokumentů pro budoucí Knihovnu o agresi;
- jmenováním osobností do Knihy přátel Srbska ve světě se základními životopisnými daty;
- poskytováním darů Bělehradskému fóru, které by napomohly k uskutečnění navrhovaných aktivit.

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .