Amesty International přináší důkazy o válečných zločinech, kterých se dopustil Izrael na Palestincích při bombardování Gazy bílým fosforem made in USA. Amesty International (AI) včera zveřejnila informaci o lednové izraelské ofenzívě proti Gaze, ve které naléhá na OSN, aby uvalilo embargo na dodávky zbraní Izraeli a hamásu, protože obě strany používaly běhěm 22 dní útoků své arzenály proti civilnímu obyvatelstvu. Informace přináší důkazy o tom, že Izrael používal bomby na bázi bílého fosforu made in USA v hustě obydlených oblastech Gazy, což je zbraň podle mezinárodního práva zakázaná, stejně jako jiné zbraně pocházející z USA, které způsobily smrt stovkám civilistů a zničily značný počet obytných budov.
Dvacítka západních zemí prodává zbraně a munici Izraeli, který je použil během konfliktu. Většina pochází z USA, Francie, Spojeného království, Španělska, Německa, Srbska, Rumunska a Bosny, které mu rovněž dodávaly zbraně během let 2004 a 2007
Členové AI nalezli zbytky munice, které armáda použila, na dětských hřištích, školách, nemocnicích a soukromých domech. Mezi nalezenými fragmenty figurují náboje z houfnic dělostřelectva USA s bílým fosforem M825 A1 a další s tovární značkou Pine Bluff Arsenal of Arkansas
?Značná část izraelské ofenzívy v Gaze proběhla za pomoci zbraní, munice a vojenského vybavení náležející USA a financované ze severoamerických příspěvků" zdůraznil Malcom Smart, ředitel AI pro Blízký východ.
Smart vyzval Obamovu administrativu, aby okamžitě zrušila dodávky zbraní Izraeli. Poslední dvoustranní dohoda předopokládá, že USA dodá více zbraní a munice než dosud, v hodnotě 30 000 milionů dolarů během deseti let, tedy do roku 2017. To znamená nárůst o 25% ve srovnání s předcházející smlouvou.
Od roku 2002 přijal Izrael zbraně a vojenskou pomoc od USA v hodnotě 21 000 dolarů, což umožňuje učinit závěr, že při poslední intervneci proti pásmu Gazy ?se převážně vybavil zbraněmi, municí a vybavením placeným penězi sevroamerických daňových popletníků" zdůraznil Smart.
Amesty doporučuje úplné zmrazení dodávek zbraní Izraeli. ?pokud existuje zásadní riziko, že budou použity k vážnému porušování mezinárdního humanitárního práva a k nerspektování lidských práv.
Také se zmiňuje o používání raket ze strany Hamásu a dalších milicí proti Izraeli, i když poznamenává, že počet jeho zbraní je výrazně menší než izraelských. Ve válce zemřelo více jak 1300 Palestinců, většinou civilistů a 13 Izraelců, z toho 10 vojáků.
Dodavatelé zbraní, pokračuje informace, věděli od vypuknutí posleního konfliktu, že budou použity proti civilnímu obyvatelstvu, ale nepřestaly v jejich dodávkách. Proto, země prodávající výzbroj Izraeli mají ?určitou odpovědnost" za to, co se stalo ? a měly by okamžitě zastavit" tento prodej zbraní.
Informace přináší obvinění z útoků proti civilním objektům a speciálně se zmiňuje o destrukci American School v Beit Lahiya, která byla bombardována letadly F-16. Dále upozorňuje na případ tří posádek vozů ambulánce, z nichž někteří lékaři a zdravotníci byli zabiti nebo zraněni raketami vyrobenými v továrnách v USA.
Ministerstvo zahraničí Izraele odmítlo tuto infromaci jako ?zkreslenou", neboť prý nebere v úvahu používaní lidských štítů, a prohlašovalo, že armáda neútočila na civilní objekty. Fawzi Barhum, mluvčí Hamasu, kritizuje zprávu AI, neboť ?staví na roveň zločince a oběť".
© Komunistický svaz mládeže
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .
Copyright © 2024 Your Company. Joomla templates powered by Sparky.