Dr. Ghassan Abu Sittahovi a Dr. Swee Angovi, dvěma anglickým chirurgům se podařilo dostat do Gazy během izraelské invaze. V tomto článku popisují své zkušenosti, sdílejí své názory a činí nevyhnutelné závěry: populace Gazy je mimořádně zranitelná a absolutně bezbranná proti případnému izraelskému útoku. Zranění z Gazy jsou hluboká a různorodá. Máme na mysli masakr v Khan Younis z roku 1956, při kterém přišlo o život pět tisíc lidí? Nebo izraelskou armádou popravených 35 000 válečných zajatců v roce 1967? První Intifadu, ve které občanská neposlušnost lidu pod okupační správou vedla k neuvěřitelnému počtu zraněných a stovkám mrtvých? Nemůžeme nebrat v úvahu 5 420 zraněných na jihu Gazy během nepřátelství v roce 2000. Ne, v tomto článku se budeme zabývat "pouze" invazí, která se odehrála od 27. prosince 2008 do 18. ledna 2009.
Odhaduje se, že během těchto 23 dnů bylo na pásmo Gazy svrženo více jak jeden a půl milionu tun výbušnin. Abychom si udělali přibližnou předsatvu o tom, o čem pojednáváme, je třeba upřesnit, že předmětné území se rozprostírá na 360 km čtverečních a obývá ho 1,5 milionů lidí: je to nejhustěji osídlená oblast na světě. Před invazí bylo toto území vyhladověno ekonomickým embargem trvajícím padesát dní, ale ve skutečnosti bylo postavena pod obchodní omezení od zvolení současného vedení. Po řadu let bylo embargo částečné nebo úplné, ale nikdy nebylo zrušeno
Okupace byla zahájena 250 mrtvými v jediný den. Každá policejní stanice byla bombardována, což způsobilo nesmírné ztráty mezi pořádkovými silami. Poté, co izraelská armáda smetla policii, věnovala se nevládním cílům. Vrtulníky Apache a letadla F16 rozsévala smrt ze vzduchu, zatímco děla válečného námořnictva vedla útoky z moře a dělostřelectvo z pevniny. Mnoho škol bylo přeměněno v ruiny, mezi nimi American School of Gaza, dále 40 mešit, některé nemocnice, různé budovy OSN a pochopitelně 21 000 domů, z nichž 4000 bylo srovnáno se zemí, více jak 100 000 obyvatel se rázem ocitlo bez přístřeší.
Izraelské zbraně
Mezi použité zbraně, kromě konvenčích pum a výbušnin o vysokém potenciálu, lze zahrnout i nekonveční zbraně. Z nich byly identifikovány čtyři kategorie:
Fosforové střely a pumy
Očití svědci potvrzují, že některé pumy vybuchovaly v určité výšce, zanechávajíce široký vějíř fosforových mikroprojektilů, které se rozšířily do širokého prostoru. Během pozemní invaze byly tanky použity k bourání zdí a vnitřní části byly zapáleny fosforovými projektily. Tento způsob umožňuje rozpoutat děsivé požáry uvnitř budov a značný počet vyzvednutých ohořelých lidských těl byl pokryt žhoucími částicemi fosforu. Znepokojující otázka byla nastolena skutečností, že zbytky byly promíšeny se speciálním stabilizátorem, který mu umožňuje úplně neshořet až do uhašení. Zbytky fosforu ještě pokrývají pole, hřiště a obytné prostory. Znovu se vznítí, když je zvědavé děti vezmou do rukou, nebo produkují jedovaté plyny, když zemědělci zavlažují svou kontaminovanou půdu. Jedna rodina, která šla po skončení nepřátelských akcí zalévat svůj pozemek, byla pokryta příkrovem dýmu stoupajícím ze země. Pouhé nadýchání vyvolává krvácení z dutiny nosní. Tyto zbytky fosforu, upraveného stabilizátorem fungují v určitém smyslu jako protipěchotní miny. V důsledku této trvající hrozby obyvatelstvo, a zejména to nižšího věku, má problém vrátit se k normálnímu životu. V nemocnicích lékaři popisují případy, při kterých po primárním otevření břišní dutiny, provedeném při léčení relativně malých a málo kontaminovaných zranění, byly při druhém chirurgickém ošetření v období po třech dnech prokázány rostoucí oblasti nekrózy. Následně se zdravotní stav pacienta zhoršuje a do deseti dnů je třeba třetí operaci, která odhalí rozsáhlou nekrózu jater. Toto je někdy doprovázeno silným krevním výronem, kolapsem ledvin, infarktem a smrtí. Ačkoliv acidóza, nekróza jater a náhlá zástava srdce (vyvolaná hypokalémií) jsou typické komplikace obětí bílého fosforu, nelze je všechny připsat této látce.
Je nezbytné analyzovat a identifikovat skutečný původ tohoto modifikovaného fosforu a jeho dlouhodobé účinky na populaci v Gaze. Naléhavý je také sběr a likvidace zbytků fosforu z povrchu celé oblasti. Tyto substance produkují při kontaktu s vodou toxický dým: při prvních deštích může dojít k otravám v celém pásmu Gazy. Děti by se měli naučit rozeznávat tyto nebezpečné zbytky a vyhýbat se jim.
Těžké pumy
Použití pum DIME (výbušniny na bázi hustého inertního materiálu) se jeví jako zřejmé, i když nebylo s určitostí potvrzeno, zda byl v jižních oblastech použit ochuzený uran. V městských částech pacienti vykazují amputace vyvolané DIME. Tato zranění jsou snadno rozpoznatelná, protože pahýly nejsou krvavé a řez je čistý jako u gilotiny. Nábojnice a šrapnely DIME jsou mimořádně těžké.
Implozní pumy
Mezi použité zbraně patří i bunker - buster a implozní pumy. Staly se případy, jako v případě Science & Technology Building nebo Islámské univerzity v Gaze, kdy budova o osmi podlažích byla přeměněna na hromadu sutin ne vyšší než jeden a půl metru.
Tiché pumy
Obyvatelstvo Gazy popsalo nový typ zbraně s devastujícími účinky. Přilétá ve formě bezhlučného projektilu, nebo je maximálně doprovázen hvízdnutím a odpaří vše co se nachází v široké oblasti, aniž zanechá hmatatelné stopy. Nevíme, do jaké kategorie zařadit tuto technologii, ale je možné předpokládat, že se jedná o novou částicovou zbraň ve fázi zkoušek
Popravy
Ti co přežili, vyprávějí, že tanky, poté co se zastavily před obydlími, nutily obyvatele, aby vyšli ven. První obvykle uposlechly děti, ženy a starci. Byli okamžitě postaveni do řady a postříleni. Desítky rodin zde byly tímto způsobem rozbity. Minulý měsíc bylo vědomé vraždění dětí a neozbrojených žen potvrzeno aktivisty humanitárních organizací.
Likvidace sanitek
Nejméně 13 sanitek se stalo předmětem střelby. Řidiči a zdravotní personál byl postřílen, když sbírali raněné.
Kazetové pumy
První oběti kazetových pum byly umístěny v nemocnici Abu Yusef Najjar. Více jak polovina tunelů v Gaze byla zničena, což způsobilo nepoužitelnost většiny infrastruktury určené pro dodávky základních potřeb. Na rozdíl od toho, co je vydáváno za pravdivé, neslouží tyto tunely jako skladiště zbraní (i když by mohly sloužit pro pašování lehkých zbraní), ale pro potraviny a palivo. Kazetové bomby jsou někdy aktivovány při kopání nových tunelů, kterým se zabývá značný počet Palestinců. Tento typ munice byl použit na pokraji Rafahu a do nemocnice již bylo dopraveno pět popálených po výbuchu těchto pastí.
Vyčíslení mrtvých
Do 25. ledna 2009 se odhaduje 1350 mrtvých. Počet stoupá v důsledku množství těžce zraněných, kteří postupně umírají v nemocnicích. 60 % mrtvých jsou děti.
Těžce zranění
Počet těžce zraněných dosahuje 5450, z toho 40 % tvoří děti. Jedná se většinou o popáleniny a mnohačetná zranění. do tohoto počtu nejsou zahrnuti ti, kteří utrpěli zlomeniny pouze na jedné končetině, anebo ti, kteří i přes poranění jsou schopni chodit.
Při našich diskusích se zdravotním personálem a lékaři se často objevovala slova holocaust a katastrofa. Zdravotnický personál jako celek vykazuje znaky psychologického traumatu, vyvolaného extrémní pracovní zátěží v posledních měsících, kdy se museli vyrovnávat s masou lidí, kteří přeplnili márnice a operační sály. Mnozí z pacientů zemřeli na odděleních první pomoci, aniž byla stanovena jejich diagnóza. V jedné okresní nemocnici jeden chirurg-ortoped dokončil za necelý den 13 externích fixací.
Odhaduje se, že z těžce zraněných jich 1600 bude do konce života nepohyblivých. Mnozí z nichž museli být podrobeni amputacím, utrpěli zranění páteře, zranění hlavy či rozsáhlé popáleniny se znetvořujícími jizvami a ranami.
Zvláštní faktory
Počet mrtvých a zraněných během invaze byl mimořádný vzhledem k následujícím faktorům:
Závěr
Pokud vezmeme v úvahu uvedené skutečnosti, je zřejmé, že další invaze do Gazy by vyvolala katastrofické škody. Obyvatelstvo je zranitelné a bezbranné. Pokud hodlá mezinárodní společenství v blízké budoucnosti zabránit masovým zraněním a zabíjení, musí vytvořit pro Gazu určitou obrannou sílu. Pokud tak neučiní, bude civilní obyvatelstvo nadále umírat.
Dr. Ghassan Abu Sittah a Dr. Swee Ang
The Lancet - Global Health Network, 2. února 2009.
The Lancet je světově uznávaný lékařský časopis.
© Komunistický svaz mládeže
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .
Copyright © 2024 Your Company. Joomla templates powered by Sparky.