Vinou globalistického pojetí vysávání přírodních zdrojů a bezohledného ždímání levné pracovní síly v rozvojových zemích je relativní míra chudoby stále vyšší a vyšší. Seznamte se se situací milionů lidí v 21. století!
I takové je desatero tvořící velmi dobře čitelnou vizitku kapitalismu a jeho nových forem vykořisťování rozvojových zemí. Nesmírná chudoba jde tak daleko, že vinou globalistického pojetí vysávání přírodních zdrojů a bezohledného ždímání levné pracovní síly v rozvojových zemích je relativní míra chudoby stále vyšší a vyšší. Jsou to nuceny uznávat i finanční instituce nemalého potenciálu. Ale jejich stratégové, zřejmě na nějakou politickou objednávku z vyšších míst , víceméně zamlžují samotný výraz chudoba a často jej nahrazují pojmem přežití.
Tak např. Světová banka (SB) na počátku 90. let stanovila, že k tomu, aby chudý člověk v rozvojových zemích mohl přežít , potřebuje denně asi 2100 kalorií, což tehdy představovalo náklady ve výši jednoho dolaru. Dnes stejná banka tvrdí, že k tomuto účelu je potřeba vynaložit už 1,25 dolaru. Avšak podle údajů Asijské banky pro rozvoj (ADB), sídlící ve filipínské Manile, je v současné době tato částka již vyšší, asi 1,35 dolaru. Odlišné jsou však nejen tyto finanční údaje, nýbrž i metoda, jakou obě banky používají. Zatímco SB si to zjednodušila, když vzala v úvahu 15 rozvojových zemí, z toho jen dvě asijské, ekonomové z ADB naopak měřili 16 rozvojových zemí s tím, že všechny byly z Asie. Je to logické, protože většina světové chudoby se nachází právě v Asii.
Současně se objevují nové pochybnosti, zda nejchudší země světa jsou vůbec schopny v nejbližší době dosáhnout cílů, které byly stanoveny v OSN pro snížení hladiny chudoby už pro rok 2000. Uplynulo již devět let a tyto cíle nejenže nebyly splněny, ale navíc se rozvojové země propadají do chudoby ještě více než předtím. George Wehrfritz v časopise Newsweek k tomu píše: "Pokud jde o řešení, banky si všímají, že většina asijských chudých jsou agrární země a že asijské země s nejlepšími výsledky při překonávání chudoby - Čína a Vietnam - si vedou proto dobře, že provedly reformu zemědělství, a že se jim podařilo převádět přebytečnou pracovní sílu ze zemědělské do průmyslové výroby. Vzato teoreticky, tuto strategii lze uplatnit i na indickém subkontinentu, kde míra chudoby zůstává mezi nejvyššími na světě. Ale uskutečnit takové reformy se zde ukazuje být velmi těžké vzhledem ke zkorumpovaným a neefektivním vládám a uzavřeným trhům.
Jak je tedy možné, že právě Čína a Vietnam patří k těm asijským zemím, kde se úspěšně dokážou vypořádat s chudobou i problematikou, které se na Západě říká přežití? Odpověď není těžká. Systémové uspořádání společnosti v obou zemích je prostě takové, že se dbá v první řadě o člověka. To zaprvé. A zadruhé, že zde není možné uplatňovat egoistické zájmy globalistů a neokolonialistů na úkor obyvatelstva.
Michal Rybín, Hano
© Komunistický svaz mládeže
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .
Copyright © 2024 Your Company. Joomla templates powered by Sparky.