header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Východiska z ekonomické krize

Ve dnech 24.-25. října se konal v Moskvě XXXIV. sjezd Svazu komunistických stran-KSSS za účasti delegací komunistických stran všech bývalých svazových republik. Mezi nejvýznamnější části hlavního referátu předneseného Gennadijem Zjuganovem náleží pohled na současnou krizi a komunisty navrhována východiska. Globální krizi vyvolala světová finanční oligarchie a její představitelé a agenti v postsovětských zemích. Východiskem z krize je pouze cesta výstavby socialismu. Zejména socialismus zůstává strategickým cílem komunistů.

Na co se ale mají komunisté orientovat nyní? Komunistické strany pracují v různých podmínkách. Kromě KS Běloruska jsou všechny součástí opozice proti různobarevným režimům. Analytické a informační materiály komunistů potvrzují složitost procesů, probíhajících ve státech SNS a Pobaltí.

 

Všechny vlády se snaží přesunout důsledky krize na pracující. Povinností komunistů je proto předkládat lidem vlastní vizi příčin krize, označovat její viníky a trvat na plnění stranami navržených opatření k jejímu překonání.

Současná situace: klesá průmyslová produkce. Rychle se mění ceny energetických surovin. Národní měny ztrácejí hodnotu. Rapidně mizí zlaté a valutové rezervy. Zvyšuje se inflace. Dochází k masovému bankrotování podniků následovanému rozsáhlým růstem nezaměstnanosti. Podniky dluží zaměstnancům mzdu. Hrozí kolaps bankovního systému, ztráta vkladů a důchodových úspor občanů. Některé z těchto faktorů nabírají hrozivé tempo. Pokles průmyslové výroby v Rusku již dosáhl 16 %. V Moskvě, nejbohatším regionu, se snížila produkce strojírenské výroby o 28 % a elektroniky o 50 %. Automobilní průmysl propouští tisíce zaměstnanců. Do konce roku může počet nezaměstnaných přesáhnout 10 %. Každý osmý pracující zůstane bez zaměstnání. Rychle se zvyšuje kriminalita. Jen v Moskvě se desetinásobně zvýšil počet krádeží a loupeží. Experti MMF a investiční banky Merrill Lynch předpokládají, že ze světových velmocí bude krizí nejvíce poškozeno Rusko. Stávající situace nutí světové politické představitele hledat cesty překonání krize.

 

Už 14. září (2009) se konalo v Jaroslavli mezinárodní fórum Současný stát a globální bezpečnost - za účasti delegací 18 států světa a 50 regionů Ruské federace, prezidenta Medveděva, premiérů Francie a Španělska, významných vládních činitelů z Itálie a ČLR, předsedů všech frakcí ruské Státní Dumy, vedoucích ruských regionů, vědců a odborníků. Stejným problémem se zabývalo i fórum představitelů vlád Asijsko-tichooceánského regionu 24. září v kazašské Astaně. Obě fóra měla vysloveně politický charakter. Z jednání vyplynulo následující:

1. Došlo k selhání liberálního modelu, vnuceného světu Spojenými státy. Společnost založená na soukromém vlastnictví výrobních prostředků není schopna uživit, ubytovat, zaměstnat a léčit všechny své občany. Liberální model přivedl planetu na hranu katastrofy.

2. Stát nemůže pouze zajišťovat ochranu soukromého vlastnictví. Musí se stát silným regulátorem ekonomiky a řídit její společenský sektor.

3. Idea konzumní společnosti, vnucená Západem celému světu, nejenže není v praxi realizovatelná, ale je přímo nebezpečná. Lidstvo musí vytvořit nové koncepce racionalizace spotřeby v závislosti na přírodě. Prakticky všichni účastníci fór souhlasili s názorem, že není možné v souladu s liberály oslabovat úlohu vlád v ekonomice. Pouze sociální stát, který se stará o lid a každého konkrétního člověka, může předejít kolapsu, kterému nyní čelí lidstvo.

Tuto myšlenku vyjádřil přesvědčivě ve svém vystoupení v Jaroslavli bývalý předseda Evropské komise Romano Prodi (pozoruhodné je, že ji nevyjádřil dostatečně hlasitě, když byl oním předsedou Evropské komise - pozn. red.). Současnou krizí končí cesta, po které se ubíral kapitalismus posledních 300 let. Fóra potvrdila, v souladu s prioritami komunistů, nutnost vytváření sociálního státu. V této souvislosti se předseda Zjuganov zmínil o hlavních zásadách protikrizového programu KPRF.

 

Rozhodující je modernizace ekonomiky - vyžadující koncentraci finančních zdrojů: zisků z prodeje surovin a hlavních průmyslových odvětví, zavedení progresivní daně z příjmů a státního monopolu na alkohol.

Průměrné stáří strojů a zařízení v ruském průmyslu převyšuje 20 let. Ke stimulování rozvoje nových technologií je nezbytné prosadit nejméně 50 perspektivních projektů a zabezpečit jejich začlenění do všech odvětví průmyslu.

Hybnými silami rozvoje, do kterých musí směřovat investice, jsou strojírenství, zemědělství, lehký a textilní průmysl, malé a střední podnikání. Důležité je zavedení moratoria na růst tarifů přirozených monopolů (takový případ monopolu, kdy tržní poptávku může uspokojovat svou produkcí jedna firma s nižšími náklady, než kdyby jich bylo v odvětví více).

 

Velmi důležitou otázkou je založení státních bank: centrální, investiční, průmyslové a agrární. Ty musí zajistit spolehlivé, minimálně úročené úvěrování všech hospodářských subjektů. Ne náhodou mezi Únorovou a Říjnovou revolucí Lenin psal: Pouze znárodněním bank bude možné dosáhnout toho, aby stát věděl, kam a jak, odkud a kdy se přesunují miliony a miliardy. A pouze kontrola bank, centra a hlavní osy základního mechanismu kapitalistického obratu by umožnila zajistit ne pouze slovní, ale faktické řízení celé ekonomiky, výroby a distribuce nejdůležitějších výrobků, regulování hospodářského života, které je jinak odsouzeno k tomu, aby zůstalo ministerskou frází, sloužící ke klamání lidu. Jen kontrola bankovních transakcí, za podmínky, že budou sloučeny v jedné státní bance, umožňuje při dalších, snadno uskutečnitelných operacích, skutečné vymáhání daní z příjmů, bez zatajování majetků a příjmů, poněvadž nyní je daň z příjmů pouhou fikcí. (Lenin: Hrozící katastrofa a jak proti ní bojovat. Vybrané spisy 3; slovenské vydání. Bratislava 1973, str. 222).

Protikrizová opatření navrhovaná KPRF, KS Ukrajiny, Kazachstánu a dalších států SNS jsou charakteristická jednotným názorem na nevyhnutelnost posílení řízení ekonomiky a společnosti státem. Jejich logika odpovídá efektivní činnosti vedení socialistické Číny. ČLR vložila do stimulování ekonomického růstu pouze letos 580 miliard USD, nejvíce na světě. Nejdůležitější opatření schválená Státní radou:

 

Financování programů bytové výstavby, rozvoj dopravní infrastruktury, zavádění ekologických, inovačních technologií. Investice do základních dopravních fondů činí 146 miliard USD. Na energetické a ekologické projekty uvolnila vláda 30 miliard USD, na výstavbu a rekonstrukci 60 letišť vydělila 65 miliard USD. Opatření povedou k celkovému rozvoji národního hospodářství a zvýšení počtu pracovních míst. Vláda zaručila podstatné daňové úlevy pro výrobce 3700 druhů zboží na export. Taková je srozumitelná ekonomická a sociální politika vlády, která odpovědně a kvalifikovaně přispívá k výstavbě budoucnosti své země...

 

HaNo, Karel KLUZ

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .