header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

15% obyvatel EU žije v chudobě

Na 68 miliónů Evropanů, tedy 15 procent unijní populace, žije na hranici chudoby a na okraji společnosti. Upozornil na to ve středu 15. 3. europarlament s tím, že rozměry chudoby v zemích EU se podle statistických dat z roku 2002 značně liší: pod hranicí 60 procent průměrného příjmu žije necelá desetina Čechů, Švédů, Dánů či Maďarů, ale více než pětina Slováků, Irů, Řeků či Portugalců.

Na skupinu lidí žijících pod hranicí chudoby však navazují další skupiny - více než čtvrtina Čechů žije od výplaty k výplatě a nemá žádné úspory nebo rezervy. Polovina Čechů by při ztrátě pravidelného příjmu vyčerpala naspořené peníze za jeden až tři měsíce. Pro více jak polovinu populace dospělé je hlavní starostí, jak mít vyšší mzdu a kde ušetřit (podle Faktum Invenio). Navíc roste zadlužování ? lidé v ČR mají napůjčováno přes 415 miliard a dle odborníků bude mít 6-10% v dohledné době potíže se splácením půjček. Situace se nejenže nelepší, ale dále přiostřuje - nůžky mezi chudnoucí většinou a bohatnoucí menšinou se stále rozevírají.

EU dále znepokojuje nedostatek vysoce kvalifikovaných přistěhovalců, jichž kvůli demografické krizi bude v příštích desetiletích potřebovat na 50 miliónů. Ale vinou dětské chudoby se připouštějí neodvratné a obrovské ztráty, kdy ubývá kvalifikovaných sil.
"Zatímco 15 procentům Evropanů hrozí chudoba, u dětí toto číslo dosahuje až 19 procent. Ve 12  z 25 členských zemí je riziko dětské chudoby až o čtvrtinu vyšší než u dospělých. Dětská chudoba a předčasné ukončování školní docházky tak zpochybňují evropský cíl dospět k ekonomice založené na vzdělání.

{moscomment}

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .